Vertical - logo
Maglajz logo

Vařiče na tekutá paliva od MSR

uveřejněno

04.07.2014

Na co hoří jednotlivé modely vařičů MSR a jaká je údržba, aby vám co nejdéle vydržely sloužit?

Vařiče na tekutá paliva od MSR

RADÍME VÁM

Vařiče MSR americké společnosti Cascade Designs si za dobu své působnosti na trhu (déle jak 20 let) získali pověst nejspolehlivějších a nejodolnějších pomocníků při vaření v drsných outdoorových podmínkách. Používají je nejen horolezci, ale také cestovatelé, dobrodruzi, polárníci, zkrátka každý, kdo se vypraví do prostředí, ve kterém nejsou k dostání klasické plynové kartuše. Jsou konstruovány tak, aby fungovaly na různé druhy kapalného paliva a hořely i v náročných podmínkách ve vysoké nadmořské výšce. MSR vyrábí několik modelů, které se liší svojí konstrukcí, a tedy pro každé prostředí mají své specifické použití.

MSR shakerjetVšechny uváděné modely mají systém Shaker Jet, což je čistící jehla v systému generátoru trysky. Jednoduchým zatřepáním se tryska pročistí. Dále je každý model vybaven dvěma tryskami, které se snadno vymění dle použitého paliva. Standardně je namontována tryska s označením IG, která je určena pro čistá paliva, jako je technický benzín, bezolovnatý automobilový benzín, či výrobci dodávaná speciální paliva. Druhá tryska je přiložena a je na ní vyraženo písmeno K (kerosin = petrolej). Znamená to, že tato tryska je určena pro horší paliva, jako je petrolej, nafta, atd. Pokud nemáte český návod a k vařiči je přiložen návod v originále, uvědomte si, že MSR je americká firma a pokud uvádí typy paliva, narazíte na rozdíly použitých slovíček britské a americké angličtiny. V návodu se píše, že vařič funguje na „gas“ a nebo „white gas“. V americké angličtině to neznamená plyn, ale benzín a technický benzín.

Co znamená „diesel“ každý ví, ale někdy můžete narazit na „petroleum“, což není petrolej, ale také nafta. Občas se u některých vařičů píše, že fungují na tzv. tekutý parafín. Od nás známe pouze tuhý parafín, což je vlastně vosk na mazání lyží. V zahraničí je k dostání ještě parafin v podobě želatiny (používají ho např. v Anglii mezi skautíky oblíbené vařiče švédské firmy Trangia) anebo tekutý parafín, který se dá rovněž použít jako palivo.

Všechny modely MSR mají dva druhy trysek a měly by tedy fungovat na všechny druhy kapalných paliv. Teoreticky tomu tak je, prakticky je to tak, že ne všem typům vařičů chutnají všechny paliva stejně. Při použití horšího paliva bude vařič kouřit a špinit se. Čím horší palivo se použije, tím rychleji se zanáší palivový systém, zejména palivová trubička. Proto tedy pokud budete mít k dispozici pouze naftu či petrolej, věnujte zvýšenou pozornost čištění palivové trubičky pro přívod paliva z láhve.

XGKMSR XGK
Nejvýkonnější model, vhodný do nejnáročnějších podmínek vysokohorského prostředí. Tento vařič hoří výborně i v největších nadmořských výškách, díky palivové trubičce, která je vedená přes hořák a palivo se tak předem ohřívá. Je možné použít všechny typy paliva, nafta a petrolej mu však chutnají hůře. Musí se často čistit. Doporučené palivo je bezolovnatý automobilový benzín, nebo technický benzín. Tento vařič doporučujeme do vysokých hor jako např. Himálaje, Kavkaz, Alpy…

MSR Whisperlight


WHISPERLITE INTERNATIONAL

Vařič s univerzálním použitím, vhodný jak do vyšších hor, tak na cestování v odlehlých podmínkách. Má jednoduchou konstrukci a je velmi odolný. Dvě trysky umožňují použití různých druhů paliv, ale z vlastních zkušeností nedoporučujeme naftu a petrolej. Nejideálnější je bezolovnatý benzín a technický benzín. Pokud nemáte jinou možnost a musíte použít naftu, či jiná horší paliva, doporučujeme často čistit palivovou trubičku. Dobře funguje i v chladných podmínkách, stejně jako u modelu XGK je palivová trubička vedena přes hořák a palivo se předehřívá.MSR DragonflyDRAGONFLY

Vařič vhodný spíše pro turistiku a trekking. Hoří na všechny druhy paliva, pokud bude v oblasti, kam se chystáte, převažovat petrolej, pak je tento typ vařiče ta správná volba. Nejlépe hoří opět na bezolovnatý benzín a technický benzín, ale jak jsme již uvedli, petrolej hoří dobře a i s naftou nemá problémy. Výhodou u tohoto typu je přesná regulace plamene. Kromě regulačního ventilu na lahvi má ještě regulační ventil přímo u trysky. Díky tomuto jemnému nastavení výkonu si můžete pohodlně usmažit například vajíčka, aniž byste je připálili.

 

 

 

 

Nejčastější dotazy zákazníků na vařiče MSR

Nejde vytáhnout čisticí lanko z trubice generátoru mého vařiče

Tento problém vzniká následkem nedostatečné údržby generátoru a přívodní trubice paliva. Špatná údržba těchto dílů vede ke zhoršení funkčnosti vařiče.

Běžný postup čištění přívodní trubice je popsán v návodu na údržbu, ale v případě kdy byla údržba zanedbána a lanko již nejde pomocí nástroje (univerzální nástroj dodávaný spolu s vařičem) vytáhnout, je třeba postupovat následovně. Demontujte palivové vedení dle návodu. Poznámka: vařič DragonFly nepoužívá čisticí lanko a u modelu XGK není třeba demontovat palivové vedení. Odstraňte hořák (trysku) spolu s čisticí jehlou. Použijte běžný mazací sprej (WD 40, olej MSR) a pomocí trubičky jej malé množství stříkněte do trubičky generátoru. Palivové vedení umístěte tak, aby mohlo mazivo volně stékat po lanku uvnitř vedení. Následně lanko vytáhněte. Použití kleští není vyloučeno, ale hrozí poškození svaru na konci kabelu, což může mít za následek roztřepení lanka. Použití roztřepeného kabelu může způsobit poškození palivové trubice nebo poškození O-kroužku, což by vedlo k nebezpečnému úniku paliva.

Po vytažení lanka a vyčištění palivového vedení propláchněte dle návodu.

Pokud si nejste jisti postupem údržby, nebo při jiných potížích s vařiči MSR, není nic snazšího než kontaktovat servisního technika firmy Vertical Trade, zástupce Cascade Designs pro Českou republiku a Slovensko.

Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo