Vertical - logo
Maglajz logo

Testování stanů MSR - výzkum a vývoj je součástí naší DNA

uveřejněno

30.04.2019

Jak se testovalo v minulém století a jak je tomu dnes?

Testování stanů MSR - výzkum a vývoj je součástí naší DNA

  MSR testovani stanu

  • Jak se testovalo v minulém století

V roce 1973 se Larry Penberthy rozhodl otestovat svoji novinku - stan MSR Mountain Tent. Ale byl tu problém, Larrymu scházel aerodynamický tunel. Řešením bylo přišroubovat platformu k zadní části pickupu a postavit na ní stan. Získal povolení k velkému nákladu a řídil auto rychlostí 100 km/h na dálnici, aby dokázal, že stan dokáže odolat povětrnostním podmínkám vysokohorské turistiky.

  • A jak je tomu v novém tisíciletí?

Psal se rok 2006, zkušební inženýři z MSR se rozhodli otestovat svůj stan v místní hasičské stanici. Jaký byl požadavek? Vystavte stan tlaku vody 1,034 MPa ( 150 psi) – stejnému tlaku, jaký se používá v boji proti požárům v domácnosti, aby se prokázalo, že stan odolá extrémním podmínkám horolezeckých výprav.

  • Výsledky těchto netradičních testů

Tým MSR může s jistotou doporučit své stany vše outdoorovým dobrodruhům.

MSR testovani stanu

 

Dnes se používají sofistikovanější měřící přístroje, ale vůle věnovat se testování stanů MSR – jejich výzkumu a vývoji - je součástí naší DNA.

Vidět znamená věřit

Vzhledem k tomu, že firma MSR zaměstnává zkušební inženýry, testují produkty a ověřují si výsledky sami na vlastní oči. Nespoléháme se nejen na tvrzení našich dodavatelů, že je něco pro naše standardy dostačující. Naše specializovaná zkušební laboratoř disponuje různými druhy testovacích přístrojů a naši pracovníci nám pomáhají navrhovat vlastní  další testy na měření celistvosti a neporušitelnosti našich produktů.

Než začneme stany testovat, položíme si otázku: „Jaký je účel stanu?“ „Je stan navržen pro ultralehkou turistiku nebo pro vysokohorskou expedici?“ Odpovědí je, jakým podmínkám bude muset stan odolat – sníh, písek, extrémní zima, vítr anebo vše najednou?

Vzhledem k tomu, že stany vyrábíme po celá desetiletí, máme ucelenou představu o kvalitě a síle používaného materiálu. Ale když se objeví nový materiál, proženeme ho naší testovací laboratoří, abychom zjistili, zda je ten pravý pro naše potřeby.

Pěkně popořádku: Laboratorní testování materiálu a komponent

Pevnost látky je jedním z nejdůležitějších prvků stanu. Čím silnější je tkanina, tím více je odolnější. Často zde však dochází ke kompromisu s váhou. Pomocí stroje Elmendorf můžeme testovat poměr síly a hmotnosti tkaniny, abychom zjistili, zda je pro model, který navrhujeme, vhodná. Stroj Elmendorf testuje dynamickou sílu, kterou tkanina zvládne, než se roztrhne. To je skvělý ukazatel toho, jak bude tkanina reagovat na vítr nebo když se někdo opírá o stan.

video: Testování materiálů MSR
Stroj Elmendorf měří pevnost v tahu za působení dynamické síly.
V reálném světě může tato dynamická síla pocházet z větru nebo někoho, kdo se opírá o stan.

 

Testování voděodolných zátěrů není jen tak, je to náročnější. Více než 10 let firma MSR pracovala na vývoji nového zátěru, který by byl odolnější a vydržel déle než tradiční zátěry. Abychom dokázali dlouhou životnost materiálu, naši specialisté navrhli zrychlený test stárnutí, aby tak prokázali, že nový zátěr Xtreme Shield odolá 3 x déle než standardní zátěry, což zajišťuje ochranu proti nepřízni počasí a prodlužuje životnost stanů mnohem déle než kdykoliv předtím.

video: Testování zátěru Xtreme Shield MSR
Zrychlená hydrostatická zkouška ukazuje, jak voděodolný zátěr Xtreme Shield společnosti MSR reaguje oproti standardním zátěrům.
Nejedná se o zkoušku voděodolnosti, ale spíše o to, jak zátěr v průběhu času drží. 

Není nic zábavnějšího při testování, než-li možnost ničit vybavení. A když přijdou na řadu stanové pruty, to je teprve ta pravá zábava. Během spolupráce s firmou Easton na vývoji jejich nových, „prakticky nezničitelných“ stanových prutů Syclone, jsme museli samozřejmě vidět, jak moc se mohou pruty ohnout, než prasknou.

Pruty, které bylo možné ohnout téměř až do úplného kruhu, než se následně vrátily zpět do svého původního stavu, byly skutečně téměř nerozbitné! Nyní vám stany MSR dávají jistotu, že vaše přístřeší zůstane neporušeno, a to i navzdory případné bouřce, vaše výprava může s klidem pokračovat dál.

video: Testování stanových prutů
Testování maximálního tlaku na Easton Syclone stanové pruty, abychom prokázali, že jsou skutečně "prakticky nerozbitné".

Působení větru o rychlosti 140 km/h na stanové pruty Syclone, tak aby byla doložena jejich flexibilita a schopnost vrácení do původního stavu.

Navíc, k již zmiňovaným přístrojům, zkušební laboratoř disponuje i mrazícím boxem, kde teplota klesá až k -43oC, troubou a UV testerem. Díky nim je zajištěno, že stanové komponenty, jako je použitá tkanina a stanové pruty, mohou odolat extrémnímu chladu, teplu a působení UV záření.

Testování stanu jako celku

Jakmile je zvolena odolná tkanina a stanové pruty, je navržena vhodná geometrie stanu. Stan je postaven jako celek a je testována jeho celková odolnost. Každý detail musí stejně tak silný jako celek, žádná z komponent by neměla být slabým článkem.

Někdy může být toto testování provedeno pomocí přístrojů, jako je tomu v případě pevnostního testu. Jindy je nejlepším způsobem testování, zda komponenta vydrží dlouhodobě, její opětovné používání v praxi. Naši specialisté mají za úkol postavit stan i stokrát, tak aby napodobili, jak bude stan používán v reálném prostředí. Není to zábavná činnost, ale čas od času jim přineseme i nějaké to občerstvení:-)

Naši specialisté mají za úkol postavit stan i stokrát a vystavit komponenty až 500x opakování použití, aby se otestovala jejich životnost.

 

V neposlední řadě: nemilosrdné testování v praxi

Většina z týmu MSR si vyzkoušela stany na svých zahradách. Všechny laboratorní testy ani „domácí“ testování nemůžou nahradit přísné zkoušky v reálném outdoorovém prostředí. K tomu máme profesionální sportovce. MSR tým je sice co do velikosti malým týmem, ale zahrnuje světovou elitu – účastníky polárních expedic, skialpinisty, elitní horolezce a alpinisty. Poskytují tu nejlepší kritiku výkonu a spolehlivosti.

Úzce spolupracujeme s těmito sportovci, abychom zajistili, že naše vybavení splní veškeré standardy, na které je možné se spolehnout při každém dobrodružství, expedici nebo výletu do přírody.

 

Otestujte i Vy naší nabídku stanů MSR a příslušenství a vyberte si v katalogu zboží.

 

 

MSR testovani stanu

Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo