Vertical - logo
Maglajz logo

Proč používat přilbu pro skitouring?

uveřejněno

01.02.2019

Proč nosit přilbu na skitouring? To se dozvíte v našem článku.

Proč používat přilbu pro skitouring?

Proč nosit přilbu při jízdě na lyžích?

Ať už jste horský vůdce, nebo nováček skitouringu/skialpinismu, pravděpodobně jste si položili tuto otázku. Přestože sjezdoví lyžaři začali přilby široce využívat jako nezbytnou součást bezpečnostního vybavení, automatické používání přilby pro skitouring/skialpinismus se ještě nestalo samozřejmostí, a to především kvůli hmotnosti, nedostatku odvětrání a objemné velikosti většiny doposud dostupných přileb na trhu. A přesto, když je sněhová pokrývka tenká, větve a zejména kameny nejsou nikdy příliš hluboko pod povrchem, což vytváří potenciálně nebezpečnou situaci v případě pádu. Při výstupu žlebem představuje také pád kamenů vážné riziko. Když budete brát v úvahu všechna tato nebezpečí, je nošení přilby pro skitouring/skialpinismus více než rozumné.

Rozhovor s Vivianem Bruchezem: Proč nosit přilbu na skitouring?

Co musí mít přilba pro skitouring, aby splnila požadavky uživatele?

Odvětrání: 

Skitouring vyžaduje značné fyzické úsilí při výstupu a potřebujete vhodné vybavení. Pouze lehká, dobře odvětraná přilba je pohodlná pro celou jízdu, a to jak při výstupech vzhůru, tak i při sjezdech dolů.

Ochranu hlavy:

Po celou dobu výletu, ať už výstup, nebo sjezd, je lyžař vystaven těmto nebezpečím: 

  • pád skály, kamení: 

Při skialpinismu je lyžař vystaven pádu kamení, nebo ledu, např. při výstupech strmými žleby.

  • přední, boční a zadní nárazy: 

Pád při výstupu, na strmém, nebo zledovatělém svahu, nebo nad skalnatými výčnelky.

Pád při sjezdu v nebezpečném terénu mezi skalami, stromy, lavinami...

Nová certifikace CE přileb určených pro skitouring

Zatímco existují certifikované přilby, které mají obě normy, jak pro horolezectví (EN 12492), tak i pro sjezdové lyžování (EN 1077), normy pro sjezdové lyžování způsobují, že přilba je objemná, těžká, uzavřená a neodvětraná. Pokud jde o přilby, které jsou certifikovány pouze pro horolezectví, nenabízejí dostatečnou ochranu proti nárazům z přední, boční a zadní strany hlavy.

Za účelem vytvoření ideální rovnováhy mezi odvětráním a ochranou hlavy, spolupracoval Petzl s certifikační organizací a představil první přilbu certifikovanou CE pro skitouring:

  • norma pro horolezecké přilby (EN 12492), která chrání proti pádu kamenů a zajišťuje maximální odvětrání
  • zvýšená ochrana proti bočním, čelním a zadním nárazům (štítek Petzl TOP AND SIDE PROTECTION)

Přilby Petzl pro skitouring

METEOR: Možnost použití lyžařských brýlí nebo štítu, ideální přilba pro skialpinismus/skitouring. 

SIROCCO: Určena pro ty, kteří hledají mimořádně lehkou ochranu hlavy s výborným odvětráním.


-Tyto přilby nejsou vhodné pro použití na sjezdovkách v lyžařských centrech, protože nesplňují normu EN-1077 pro alpské lyžování.

 

Více o nálepce  TOP AND SIDE PROTECTION:

Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo