Vertical - logo
Maglajz logo

Přilby - retro vzpomínky s Petzlem

uveřejněno

08.12.2015

Vzpomínky na první přilby Petzl

Přilby - retro vzpomínky s Petzlem

Nejstarší model značky Petzl byla přilba ECRIN, která se stala legendou a byla oblíbená hlavně u speleologů a záchranářů díky své robustnosti, spolehlivosti, univerzálnosti a konstrukci. Vyráběla se ve třech modelech, ECRIN ROC s větracími otvory měl certifikaci pro horolezectví a práce ve výškách, ECRIN ST bez větracích otvorů pro práce ve výškách a ochranu před roztavenými odstřikujícími kovy a ECRIN BEST měla normu pro stavebnictví s vyšší pevností podbradní přezky. Skořepina byla vyrobena z polykarbonátu a uvnitř byl čtyřbodový páskový systém, který udržoval skořepinu nad hlavou. V případě nárazu skořepina absorbovala náraz promáčknutím a vrácením do původního tvaru. Z vnitřní strany byla na skořepině mřížka, podle které se poznalo, že přilba absorbovala náraz - mřížka byla deformovaná. V roce 1997 přichází Petzl s nečekaným produktem v podobě lehké sportovní přilby s polystyrenové pěny, podobné cyklistickým přilbám - modelem METEOR. První model se skutečně hodně podobal přilbám pro cyklistiku, ale časem začaly přilby METEOR dostávat slušivý design a staly se velmi oblíbené. V roce 2009 nastává převrat v konstrukci přileb - přichází nový materiál ABS (acrylonitrile butadiene styren), který je lehčí, má podobné vlastnosti a dá se barvit. To rozšiřuje možnosti konstrukce přileb. V tomto roce končí výroba nejoblíbenějšího modelu ECRIN. Výroba dalších modelů se rozděluje do dvou směrů - práce a outdoor. V pracovní sféře přišly na trh modely VERTEX a později ALVEO. Přilby se skořepinou a šestibodovým páskovým systémem poskytující maximální možnou ochranu a zároveň maximální pohodlí při práci. U sportovních přileb je cílem co největší snížení hmotnosti při zachování bezpečné ochrany hlavy. Ztenčuje se stěna skořepiny a přidává se výstelka ze vstřikovaného polystyrenu. Skořepina se při nárazu promáčkně a polystyrenová výstelka vespod prasknutím absorbuje ráz. V roce 2009 přichází na trh model ELIOS, který nahrazuje přilbu ECRIN v horolezectví a dalších sportovních vertikálních aktivitách. Tento model prošel také množstvím inovací až do současné podoby. V roce 2013 přichází Petzl opět s revolucí v podobě ultra lehké minimalistické přilby pro alpinismus SCIROCCO, vyrobené z polypropylenové pěny.    

retro Petzl retro Petzl
retro Petzl retro petzl
Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo