Vertical - logo
Maglajz logo

Plynové kartuše a vaření

uveřejněno

02.09.2011

Jak zjistíme na kolik vaření nám vydrží použitá plynová kartuše?

Plynové kartuše a vaření

Americký časopis BACKPACKER otiskl zajímavý článek - metody ověření jak dlouho ještě můžeme vařit na použité plynové kartuši.

Chystáte se opět někam kempovat a zjistíte, že kartuše je asi z poloviny prázdná? "Na kolik vaření to asi vydrží?" To je důležitá otázka. Vždy jsem se spoléhala na odhad, ale abych zjistila přesnější metodu ověření, kolik paliva ještě v kartuši zbývá, zeptala jsem se Steva Grinda, produktového manažera vařičů značky MSR. Tady jsou jeho odpovědi:

 

"Existuje několik celkem přesných metod, jak změřit kolik paliva v plynové kartuši ještě zbývá. Nejběžnější metodou je zvážení plné kartuše. Hodnotu (gramy nebo unce) napíšete na kartuši. Po určité době používání kartuši opět zvážíte a rozdíl ukáže, kolik paliva jste spotřebovali. Čistý obsah paliva  plné kartuše je uveden v návodu na kartuši (NET hmotnost), takže si snadno spočítáte, kolik jste spotřebovali a kolik ještě zbývá.
 Pro zjištění zbývající doby hoření musíte znát dobu hoření specifickou pro váš typ vařiče. U našich vařičů MSR vždy uvádíme údaj doby hoření na jednu plnou kartuši pro jednotlivé modely. Např. jestli máte v kartuši 60% paliva a doba hoření vašeho typu vařiče na plnou kartuši (opět závisí na typu vařiče) je 80 minut, zbývá vám přibližně 48 minut hoření. Tyto údaje ale nesmí být brány na chlup přesně, protože spotřeba paliva se dramaticky mění v závislosti na okolních podmínkách.

Praktičtější metoda je měření množství vody v litrech uvařené na jednu kartuši. Např. vařič MSR Reactor uvaří okolo 22 litrů vody na jednu plnou 8 oz. IsoPro kartuši. Takže na poloprázdnou kartuši uvaříte přibližně 11 litrů vody.

Další metoda, jak zjistit množství paliva v plynové kartuši, je mnohem jednoduší pro outdoorové použití. Kartuše plave ve vodě a úroveň ponoru závisí na množství paliva uvnitř. Když necháte plavat plnou kartuši a prázdnou kartuši, označíte si rozdíly hladin na kartuši a můžete si je překreslit na nové plné kartuše. Po určité době používání kartuši ponoříte do vody a podle ponoru mezi označenými ryskami plné a prázdé kartuše ihned uvidíte, kolik paliva vám zbývá. Je li ponor uprostřed rysek, máte polovinu kartuše.

  Text: Kristin Hostetter - BACKPACKER
  Přeložil: Mgr.M.Turek                                     

Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo