Vertical - logo
Maglajz logo

Nácvik jištění prvolezce

uveřejněno

12.01.2018

Jak si správně nacvičit jištění prvolezce při výstupu? Několik tipů naleznete v našem článku.

Nácvik jištění prvolezce

Tipy, jak si správně nacvičit jištění prvolezce při vytahování cesty.

Ať už na lezecké stěně, nebo ve skalách, to dole vypadá pohodově. Srandičky, pokřikování na kamarády, hecování se.... nahoře ve stěně se však lezci soustředí na své cesty a užívají si jednotlivé kroky. Plně spoléhají na svého jističe. Navzdory uvolněné atmosféře byste měli vždycky pamatovat na to, že pozornost jističe je pro bezpečnost lezce životně důležitá, bez ohledu na jistící pomůcku: žádné zařízení nemůže nahradit dobrého jističe. Následuje krátký a stručný přehled základních technik, které vám napomohou stát se dobrým jističem a následně i dobrým lezcem.


Volba správného vybavení pro lezení

Na lezeckou stěnu nepotřebujete tolik vybavení pro lezení a jištění, a čím míň toho máte, tím pohodlněji a volněji se budete cítit. Lehký sedací úvazek, lezečky, jistící pomůcka a jednoduché dynamické lano stačí. Obecně nepotřebujete žádnou smyčku, protože kotvící body v horní části každé trasy jsou bezpečně nainstalovány na stěně. U lana se ujistěte, že máte optimální minimální délku; příliš dlouhé lano je vám zbytečně na obtíž a spíše překáží.
Měli byste se také ujistit, že průměr lana je kompatibilní s vaší jistící pomůckou. Zbývá už jen sladit (nebo taky ne) stylové barvy vašich lezeček, úvazku, maglajzového pytlíku a trička. A proč ne, klidně si vezměte i přilbu.
Pro lezení na skalách je výběr správného vybavení trochu složitější a závisí na délce trasy a způsobu odjištění cest.

 lezení na horolezecké stěně Petzl

Výbava pro lezení na horolezecké stěně


Dobří jističi soustřeďují veškerou pozornost na lezce. Základní techniky uvedené v následujících kapitolách jsou platné pro všechny jistící pomůcky.

1. Partnerská kontrola před každým lezením

Po výběru cesty si lezec zkontroluje správnou délku lana pro danou cestu. Lezec by si měl také uvědomit, jestli není příliš velký rozdíl hmotností mezi ním a jističem. Před započetím výstupu provedou oba, lezec i jistič, vzájemnou kontrolu vybavení, což je známé jako partnerská kontrola (partners check).

 lezení na horolezecké stěně Petzl


2. Jištění před zapnutím první expresky (spotting)

Spotting snižuje případné důsledky pádu během prvních pár metrů, než lezec zapne první expresku. Spotting neslouží k zachycení lezce, ale k tomu, aby se minimalizovaly následky špatného pádu: navedení a usměrnění pádu lezce tak, aby spadl na bezpečné místo a do bezpečné polohy (aby nedošlo k pádu na záda).

lezení na horolezecké stěně Petzl


3. Univerzální technika pro správné jištění s jistící pomůckou

Tato pozice rukou je platná bez ohledu na použitou brzdu: osma, kyblík, GRIGRI, REVERSO ...
Vaše ruka nesmí nikdy pustit volný konec lana.

lezení na horolezecké stěně Petzl


4. Pozornost, předvídavost a pohyblivost

Úkolem jističe není pouze v pravý okamžik povolit lano. Tím, že se jistič soustředí na lezce, pozná vypjaté okamžiky, kdy je třeba přesně a citlivě reagovat.

lezení na horolezecké stěně Petzl


5. Zachycení pádu

V případě pádu lezce držte pevně volný konec lana a současně zatáhněte směrem dolů. U všech typů jistících pomůcek sevření volného konce lana v ruce zvýší tření lana uvnitř pomůcky a umožní zastavení pádu.

lezení na horolezecké stěně Petzl


6. Komunikace po zastavení pádu a před zahájením spouštění

Správná komunikace předchází tomu, aby byli partneři navzájem překvapeni akcí toho druhého, a slouží k vyloučení jakýchkoli chyb. Není potřeba dlouhých frází; nejlepší je si předem dohodnout jednoduchá slova jako "lezu", "dober", "povol", "sedím", "můžeš", "spouštím" ...

lezení na horolezecké stěně Petzl
7. Spouštění

Když je lezec připraven ke spuštění podle dohodnutých povelů, přenese celou svoji hmotnost na lano a drží se lana. Nijak neovládá sestup-spouštění. Jistič, který má nyní život lezce zcela ve svých rukách, je zodpovědný za jeho bezpečné spuštění zpět na zem.

lezení na horolezecké stěně Petzl


Související produkty:

      GriGri+         Verso       Reverso       GriGri     
GRIGRI® + VERSO REVERSO® 4 GRIGRI® 2


Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo