Vertical - logo
Maglajz logo

Na skialpech přes hory

uveřejněno

04.12.2019

Je čas znovu vyrazit na skialpy...

Na skialpech přes hory

UŽ PÁTÁ ŘADA ÚSPĚŠNÉHO SERIÁLU NA SKIALPECH PŘES HORY.

Podpořili jsme vznik skvělého pořadu, který Vás zavede do míst, jež mnozí z vás jistě poznáte, ale v jednotlivých dílech je uvidíte z jiné perspektivy.

Meteoroložka Alena Zárybnická a sporťák Jiří Hölzel vloni probádali česká pohoří, letos míří k našim nejbližším sousedům a podívají se i o kousek dál. Nová série má podtext zbojnicko-loupežnická. Putování na pásech startuje na Malé Fatře u sochy slavného zbojníka Juraje Jánošíka a její cíl je až na Ukrajině, v rodišti slavného loupežníka Nikoly Šuhaje. Ačkoliv oba byli z trochu jiného těsta, něco společného přece jenom měli. O svou kořist se dokázali podělit. V různých poměrech, ale přece. „Jánošík bohatým bral a chudým dával, Nikola, když to situace vyžadovala, dokázal být také štědrý a my už čtvrtým rokem pomocí mobilní aplikace ČEZ - EPP Pomáhej pohybem také společně dáváme. Letos sbíráme důležité body pro Spolek Sportability, který pomáhá s rozvojem a podporou aktivního způsobu života lidí s handicapem,“ přiblížil spojitost seriálu s oběma rebely Jiří Hölzel.

Skialp na Slovensku

Slovensko je skialpinistický ráj, proto nemohlo ujít naší pozornosti. „V šesti slovenských a jednom ukrajinském díle ukážeme, kam se na túry vydat tak, abychom obohatili fyzický fond a ještě se dozvěděli něco zajímavého z historie i současnosti,“ popisuje motto seriálu Alena Zárybnická. „Například jeden z průkopníků extrémního lyžování v Alpách i Himálájích, horský vůdce Pavol Rajtár nám vysvětlí, odkud se do slovenštiny i češtiny dostal výraz ´skialpinismus´.“

Celý štáb včetně tří kameramanů a obětavého produkčního se po svazích „škrábal“ od ledna do března. V jakémkoliv počasí. Ať se shůry sypaly tuny prašanu, ať nebylo vidět na krok, nebo když slunce ve vysoké nadmořské výšce vypalovalo do temena hlavy malý ohníček. „Přesto jsme se poněkolikáté přesvědčili, že po horách je lepší chodit, než z nich dobývat nerostné bohatství,“ říká Jiří Hölzel. „Než jsme vyrazili na prašanovou vycházku po Velké Fatře, zastavili jsme se v obci Špania Dolina v místním Muzeu mědi. Člověk by neřekl, co všechno může o historii prozradit kus obohaceného kamene.“

1. Po obou Fatrách vedl intinerář natáčení do Nízkých Tater. Na jejich jižní i na severní stranu. „Na té jižní jsme zdolali nejvyšší vrchol Nízkých Tater Ďumbier a na chatě Milana Rastislava Štefánika jsme hodili řeč s jistým Igorem Fabriciusem,“ přibližuje další etapu Alena Zárybnická.  „Zajímavá postava. Na Štefáničce působí coby chatař už od roku 1991 a na chatu vytahal po svých už tuny materiálu.“

Skialp na Slovensku

2.Severní strana Nízkých Tater – ta je pro změnu jasně freeridová. Středisko Jasná je oficiálně povolenými sjezdy ve volném terénu vyhlášené. „Zážitek je to se vším všudy. I do kopce, protože stíhat tempo prezidenta Slovenské skialpinistické asociace Igora Žiaka, to je fakt peklo. A to on skoro couval. Prostě člověk na svém místě,“ dodává Jiří Hölzel.

Skialp na Slovensku 

3. Západní Tatry – bezpochyby nejnavštěvovanější skialpinistická destinace na Slovensku. Na dvoudenní túru je ideální vyrazit ze Žiarské chaty, která před deseti lety odolala i pádu stoleté laviny. Brutální masa sněhu kompletně proměnila charakter Žiarské doliny. „Stopy po lavině jsou patrné dodneška a my jsme se tak trochu vydali po jejích stopách. Abychom si uvědomili, co všechno hory dokážou,“ říká Alena Zárybnická a její parťák doplňuje: „Ale my jsme strach neměli – jako průvodci s námi nahoru na horu vyrazily dvě legendy slovenského skialpinismu Milan Madaj a Dušan Trizna. S jejich ryzím horalstvím si člověk nemůže být jistý, jestli to nádherné počasí, které nás v Žiarské zastihlo, nebyla náhodou jejich práce…“.

Skialp na Slovensku 

4. Vysoké Tatry - od Malé Fatry přibývaly každým dílem výškové metry. Takže slovenská část natáčení nemohla končit nikde jinde než ve Vysokých Tatrách. Z nejstarší osady Vysokých Tater, Starého Smokovce nás naše kroky vedly Malou Studenu dolinou přes Téryho chatu a Baranie sedlo až na Chatu pri Zelenom plese. „Cestou jsme se stavili i na Rainerově útulně, zrekonstruované nejstarší chatě v Tatrách,“ připomíná Alena Zárybnická. „Vyprávění současného chataře, pana Petera Petrase, který ji celou opravdu nádherně zrekonstruoval, by se dalo poslouchat hodiny a hodiny.“

5. A pak Ukrajina – kapitola sama pro sebe. „Jo, to bylo překvapující a svým způsobem ohromující po všech stránkách,“ shodují se oba průvodci seriálu. „A teď nemáme na mysli lyžařskou stránku věci. Prostě jiný kraj, jiný mrav – a hlavně jiné silnice. Stopadesátikilometrový přejezd z Dragobratu do Koločavy nám - jen pro nastínění situace - trval sedm hodin…. Ale Nikolu Šuhaje jsme zastihli,“ dodává Jiří Hölzel.


„Na celém projektu mě těší hlavně tři věci. První, že jsme se díky spolupráci s Oblastními organizacemi cestovního ruchu a také pomocí aplikace Slovakia travel dostali do překrásných a zajímavých míst na Slovensku. Druhou je fakt, že díky Horské záchranné službě jsme mohli připomenout základy bezpečného pohybu po horách. Její členové byli u přípravy tras a na túry chodili s Alenou a Jirkou a pomáhali s natáčením. A tou třetí je skutečnost, že díky našemu seriálu mapujeme každý rok jiné části horských celků v daném státě a ukazujeme, že skialpinismus se dá provozovat jednoduše a nemusí být zase až tak fyzicky náročný“, říká Martin Kráčalík z produkční agentury Seven Days.

 

„Máme tým kameramanů, kteří mají hory rádi, a proto zvládnou natáčení i v hodně nekomfortních podmínkách. Jinak by to ani nešlo! Každý z nich s sebou vláčí skoro 20 kg techniky,“ připomíná Martin Kráčalík.  

„Točíme filmově – to znamená, že každý záběr je dopředu připravený a dokud se dokonale nepovede, nejdeme dál,“ říká kameraman Martin Vrbický. „Je to dřina, ale výsledek je pak naprosto jiný, než kdybychom točili reportážně. Najednou běží i čtyři kamery – to si obrazová pestrost prostě žádá.“

Další informace nejdete na www.naskialpechpreshory.cz

Pořad pro Českou televizi vyrobila Seven Days Agency, s. r. o.

Na pořadu se podíleli:

Námět, scénář: Jiří Hölzel, Alena Zárybnická

Střih: Štěpán Romanov, Martin Vrbický

Kamera: Martin Vrbický, Martin Bernard, Štěpán Romanov, Tomáš Galásek

Zvuk: Marek Němec

Produkce: Martin Kráčalík, Lenka Ptáková, Igor Jícha

Režie: Jiří Hölzel, Martin Vrbický

Seriál je realizovaný s finanční podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky a spolufinancován Krajskou organizací cestovního ruchu Severovýchod Slovenska z dotace Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky.

Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo