Vertical - logo
Maglajz logo

Muž strávil noc v mrazícím boxu Therm-A-Rest

uveřejněno

18.09.2019

Značka Therm-A-Rest, která pochází ze Seattlu, vyrábí produkty pro spaní v přírodě od roku 1972.

V roce 1995, se společnost rozhodla koupit přepravní kontejner a předělat jej v obří mrazící box, který slouží, jako místo, kde Therm-A-Rest testuje své produkty.

Muž strávil noc v mrazícím boxu Therm-A-Rest

Když jsme vybírali místo, kde bych se mohl v Seattlu, ve státě Washington ubytovat, někteří lidé doporučovali malý bungalov v Beacon Hill, jiní útulný domeček v Capitol Hill, či apartmán přímo v centru města. Jako nejlepší variantu jsem ovšem zvolil přepravní kontejner předělaný na mrazící box v Therm-A-Rest skladu. Je to něco, jako speciálně vyrobená místnost na výrobu ledu.

test spaciho pytle

 

Dlouhodobý obyvatel ledového boxu

Dlouhodobý obyvatel ledového boxu, je figurína jménem Hugh Thermetrics. Společnost Hugha nechala vyrobit za účelem testování tepelných hodnot textilií, oděvů, ochranných oděvů a vybavení. Jeho celková částka se pohybuje okolo $200 000 a zde je ukázka, jak figurína funguje: Hugh je zapnut na teplotu 36,6 °C, což je naše běžná teplota. Poté je umístěn na 3,8 cm tlustou pěnovou podložku, která je běžně používána pro testování a vložen do mrazícího boxu. Teplota v komoře se nastaví a energie, kterou Hugh vynaloží se měří a zkoumá.

Therm-A-Rest je jediná společnost, vyrábějící spací pytle a karimatky, která vlastní takovouto místnost a testovací figurínu. Ostatní společnosti musí svá vybavení zasílat na Kansaskou Státní Univerzitu, aby je otestovali právě tam, na obdobné figuríně a v podobné chladící místnosti.

Therm-A-Rest ovšem nevyužívá pouze Hugha a svého chladícího boxu. Proč tedy figurínu a chladící box vlastní? Umožňuje to rychlejší výzkum a vývoj. Test mají hotový za dvě hodiny a nemusejí čekat na výsledky dva týdny. Testování se zároveň několikrát opakuje a data se průměrují a z nich se vypočtou finální výsledky. Produkty pak firma zasílá do Kansaské Státní Univerzity, aby byly podrobeny dalším testům. Mají tedy o to větší kontrolu a jistotu, že ve chvíli, kdy produkt odesílají, nejsou teprve na začátku jeho vývoje.   

Jak strávit večer v chladícím boxu

Měsíc zpátky jsem se, jako naprostý blázen rozhodl, že nejlepší cesta, jak strávit večer bude právě v tomto chladícím boxu, spolu s Hughem. Teplota v boxu byla nastavena na - 12 °C. Jen se mě neptejte proč, sám nevím. Použil jsem Therm-A-Rest systém do chladného počasí: Oberon 0F/-18°C spací pytel, ležel jsem na karimatce NeoAir XLite, pod kterou jsem měl ještě druhou pěnovou karimatku Z Lite Sol a cestovní polštář Compressible Pillow. Oblékl jsem si Hally Hansen ultra teplé funkční prádlo.

 

Těsně před 22:30 hod jsem si lehl vedle svého spolunocležníka a přemýšlel, jakou větou bude nejlepší začít naši konverzaci. „Spíš tady často, Hughu?“ byla zřejmě ta nejlepší věta, pro začátek komunikace, která mě napadla.

Měl jsem obavy, ale zároveň jsem byl velmi vzrušený. Zabalil jsem se do svého spacího pytle, na uších jsem měl obrovské ušní klapky. To kvůli kompresorům, které musely celou noc běžet, aby udrželi příjemných -12°C . Zapnul jsem si spací pytel, jak moc jen to bylo možné a přemýšlel jsem o zelenině, která byla spálená mrazem. K mému naprostému překvapení a úžasu, se mi spací pytel zahřál během několika minut a já bezstarostně usnul. Domnívám se, že Hugh na tom byl stejně.

test spaciho pytle

Původně jsem si myslel, že po noci v chladícím boxu budu připomínat spíše nanuk. Realitou ovšem bylo, že po první hodině, jsem se probudil zpocenější, než mýval v tureckých lázních. Odskočil jsem si na toaletu a rozhodl se odložit své funkční prádlo. Nechal jsem si na sobě pouze obyčejné tričko a trenky. Překvapivě, mi bylo pořád strašné teplo. Spací systém se zahříval opravdu rychle a zůstal teplý po celou noc. Probudil jsem se s rozepnutým spacím pytlem a hlavou naprosto odkrytou.

Pohodlí i při - 12 °C

Spal jsem od půlnoci do 6 hodiny ranní, bylo mi teplo a měl jsem pohodlí. To, že bych prochladl nepřipadalo vůbec v úvahu. Jediné, co mě oddělovalo od 100% pohodlí, byl hluk z kompresoru, který za celou noc neutichl, protože nám udržoval „příjemnou“ teplotu v boxu. Nebyl jsem plně vyspalý do růžova, ale měl jsem pohodlí a byl jsem odpočatý.


Co se Hugha týče, buďme k sobě upřímní, moc toho nenamluví, ale o to raději má pevné objetí.


Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo