Vertical - logo
Maglajz logo

Jak zkontrolovat vaše lezecké vybavení před sezónou?

uveřejněno

26.06.2020

Kdy jste naposledy zkontrolovali svůj lezecký úvazek? Víte jak je vaše lezecké vybavení staré? Jste-li lezec, je zodpovědnost za vybavení pouze na vás.

Jak zkontrolovat vaše lezecké vybavení před sezónou?

petzl kontrola uvazku

Před i po každém lezení je důležité zkontrolovat vaše vybavení, abyste snížili rizika spojená s lezením. Pokud již vykazuje známky opotřebení, nemělo by být používáno, dokud neprojde důkladnou kontrolou.

Jako osobní ochranný prostředek (OOP) by měl být každý produkt vaší výbavy pravidelně kontrolován před, v průběhu a po každém použití, dále potom jednou za 12 měsíců by měl být podroben důkladné hloubkové revizi, jak je uvedeno v návodu k použití. 

Jako výrobci horolezeckého vybavení doporučujeme nechat zkontrolovat každých 12 měsíců svoji výstroj kvalifikovanou osobou. Před další výpravou do skal proveďte následnou 14-ti bodovou kontrolu vybavení, abyste zjistili, zda je stále použitelné. Při kontrole svého lezeckého úvazku jasně definujte, v jakém stavu je každá  jeho část, zda v „dobrém“, „nutno sledovat“, „k opravě“, „nepoužívat v důsledku opotřebení“ nebo jasně „nepoužitelné“.

petzl kontrola uvazku stav

Vzpomeňte si na historii produktu

 • Krok 1: Zkontrolujte podmínky, za jakých byl úvazek použit a identifikujte „mimořádné události“, za kterých byl používán (např. pády, vystavení extrémním teplotám, různé modifikace produktu). Je vhodné si vést záznamy o mimořádných událostech vašeho vybavení.

Proveďte předběžnou kontrolu

 • Krok 2: Zkontrolujte přítomnost a čitelnost sériového čísla a označení CE. Vezměte prosím na vědomí, že sériové číslo vašeho úvazku může mít dvě varianty. Podrobnosti o každém typu sériového čísla naleznete níže.

 • Krok 3: Ověřte, zda nebyla překročena maximální životnost výrobku - 10 let.
 • Krok 4: Porovnejte s novým úvazkem a ověřte, zda neexistují žádné dodatečné úpravy nebo chybějící prvky.

Zkontrolujte stav popruhů

 • Krok 5: Zkontrolujte popruh pásu, elastické pásky, nožní a ramenní popruhy, zda nejsou roztržené, opotřebené, poškozené anebo poničené vlivem nadměrného užívání, tepla nebo kontaktu s chemikáliemi. Nezapomeňte zkontrolovat oblasti skryté přezkami.
 • Krok 6: Zkontrolujte stav bezpečnostního šití na obou stranách. Pozor na nitě, které jsou uvolněné, opotřebované nebo přetržené. Bezpečnostní šití má odlišnou barvu nitě, než-li je tkanina popruhu.petzl kontrola uvazku_popruhy

Zkontrolujte připojovací body a spojovací oko

 • Krok 7: Zkontrolujte spojovací oko, zda není přetržené, nabobtnalé, opotřebené, poškozené anebo poničené vlivem nadměrného užívání, tepla nebo kontaktu s chemikáliemi.
 • Krok 8: Zkontrolujte stav ochranného popruhu na připojovacích bodech, zda není přetržený, nabobtnalý, opotřebený, poškozený anebo poničený vlivem nadměrného užívání, tepla nebo kontaktu s chemikáliemi.

Některé úvazky (např. SIMBA, LUNA, SELENA, ADJAMA, SAMA) mají na spodním připojovacím bodu červený indikátor opotřebení. Pokud je tento indikátor viditelný, přestaňte úvazek používat.

petzl kontrola uvazku_popruhy2

Zkontrolujte stav nastavovacích přezek

 • Krok 9: Zkontrolujte stav nastavovacích přezek, zda nemají žádné praskliny, opotřebení, deformace, korozi atd.
 • Krok 10: Zkontrolujte, zda jsou popruhy správně navlečené, nepřetočené.
 • Krok 11: Ověřte, zda přezky fungují správně.

petzl kontrola uvazku_prezky

Zkontrolujte ostatní díly

 • Krok 12: Zkontrolujte stav pěnového polstrování v pase a na nohavičkách, zda není roztržené, opotřebované, apod.
 • Krok 13: Zkontrolujte stav elastických přidržovačů popruhů a elastických smyček na nohavičkách, zda nemají trhliny, nejsou opotřebované, apod.
 • Krok 14: Zkontrolujte stav materiálových poutek, zda nemají trhliny, nejsou opotřebované, apod.

petzl kontrola uvazku

Shrnutí

Pokud je některý prvek vašeho úvazku označen stavem „k opravě“, měli byste se zdržet jeho používání, dokud nebudou provedeny případné opravy. Pokud byl prvek označen jako „nepoužívat v důsledku opotřebení“, musí být vyřazen, abyste zabránili dalšímu použití, a nahrazen zcela novým úvazkem, který vám zajistí maximální bezpečnost.

 Příklady úvazků, které jsou opotřebované vlivem používání a musí být vyřazeny:

 petzl kontrola uvazku

Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo