Vertical - logo
Maglajz logo

Jak správně vyčistit hydrovak Platypus?

uveřejněno

26.09.2019

Jedna z nejčastěji kladených dotazů, které dostáváme je: „Jak správně vyčistím svůj hydrovak?“

Návod jak nejen vyčistit, ale i dezinfikovat hydrovaky a láhve Platypus.

Jak správně vyčistit hydrovak Platypus?

Tak jsme se zaměřili na tuto otázku a dali dohromady, podle nás tu nejlepší cestu jak, co nejlépe vyčistit a udržovat hydrovak Platypus. Projdeme si společně jednotlivé kroky, které jsou nezbytné pro správnou údržbu, čištění a dezinfekci vašeho hydrovaku a několik užitečných typů, jak jej vysušit.

jak cistit hydrovak
 

Proč je čištění hydrovaku tak důležité?

Určitě nechcete dát prostor bakteriím, aby se hromadily a množily ve vašem hydrovaku.

  • Jak často bych měl/a čistit nebo dezinfikovat celý systém?

To je na každém uživateli a jeho osobních preferencích. My čistíme a dezinfikujeme své hydrovaky po každém použití. To je zároveň nejsnazší a nejefektivnějsí cesta, jak docílit, co nejdelší životnosti hydrovaku. Samozřejmě se životnost hydrovaku odráží od toho, jak často jej používáte a jakou tekutinu do něj vlíváte.

Pokud používáte iontové směsi jako nápoj, měli byste vymýt svůj hydrovak po každém použití. Tyto směsi mohou zanechat chuťovou stopu a mohou podporovat růst bakterií. Ujistěte se tedy, že po každém jejich použití svůj hydrovak vyčistíte.

Pokud jste do svého hydrovaku nalili vodu přímo z potoka, či jezera bez jakékoliv chemické úpravy, či filtrace, pravděpodobně jste vystavili svůj hydrovak množství bakterií. Pokud se nacházíte v divoké přírodě je možné, že k takové situaci bude docházet častěji. Ujistěte se tedy, že vždy po takovémto využití jej vždy vydezinfikujete.

Jaký je rozdíl mezi vyčistěním a dezinfikováním?

Čištění slouží k tomu, aby se z hydrovaku odstranily chuťové stopy a abychom se ujistili, že je produkt zcela vymyt. Zatímco při jeho dezinfikování se zaměřujeme na jeho sterilizaci. To, jestli zvolit čištění, či dezinkování se odvíjí od posledního způsobu použití vašeho hydrovaku.

Pokud jste hydrovak plnily vodou z divoké přírody, či jste sponzorovali výskyt bakterií, určitě bude nezbytné jej dezinfikovat

Jak vyčistím svůj hydrovak?

Nejsnazší cestou je vypláchnutí a vysušení celého systému hydrovaku (hydrovak, hadička, koncovka). Toto je obvykle cesta, kterou volíme, když používáme čistou vodu a kterou bychom mohli nazvat pravidelné čištění. Tento čistící postup také pomáhá k udržení čistoty hadičky i koncovky. Pokud jste použili hydrovak na alkoholické, či slazené nápoje nebo jednoduše chcete svůj hydrovak vyčistit, protože v něm přetrvává jakákoliv pachuť, doporučujeme jednu z následujících metod:

Krok č.1. Jedlá soda a voda
Naplňte hydrovak směsí vody a jedlé sody (1/4 hrnku jedlé sody spolu s ¾ hrnku vody). Zkontrolujte, že je koncovka zavřená. Poté protřepejte hydrovak po dobu 20-30 vteřin. Ujistěte se, že směs také prošla hadičkou i koncovkou.

Krok č.2. Přidejte šťávu z citronu

Nyní přidejte ¼ hrnku šťávy z citronu. Ujistěte se, že jste hydrovak opět zcela uzavřeli a protřepejte jej po dobu 10 vteřin. Poté můžete hydrovak otevřít. Dbejte u toho ovšem na bezpečnost. Směs spolu s citronovou šťávou může vyvolat tlak. Je tedy důležité, aby uzávěr směřoval na opačnou stranu od vás. Směs by měla opět projít všemi částmi Vašeho hydrovaku, aby došlo k jeho kompletnímu vyčištění.


Krok č.3. Protřepávání a odležení

Celý proces protřepávání, odvětrávání a pročišťování hadičky a koncovky opakujte 3x. Poté se pokuste hydrovaku odpustit tolik vzduchu, kolik jen půjde a uzavřete jej. Nechte směs v hydrovaku působit po dobu 20 minut.

Krok č.4. Vyprázdnění a vypláchnutí
Vyprázdněte nyní svůj hydrovak a vypláchněte jej 3x teplou vodou. Je důležité, abyste propláchli opět celý systém, včetně hadičky a koncovky. Namiřte koncovku do umyvadla a zmáčkněte ji, umožníte tak směsi, aby protekla skrz a hydrovak byl zcela vyčištěn. Často se stává, že zapomeneme na hadičku a koncovku, kterou vkládáme do úst.

 

Čištění vám usnadní sada na čištění Platypus Reservoir Cleaning Kit, která obsahuje kartáč na hydrovak a dlouhý lankový kartáček na hadičku pitného systému.

Jak vydezinfikuji svůj hydrovak?

Krok č.1. Chlór a voda
Přidejte pár kapek chlóru do vody (2-5 kapek do 1 litru vody), můžete také využít vodu, kterou v hydrovaku již máte. Ujistěte se, že používáte chlór, který je bez vůní, pachutí a neobsahuje žádná barviva. Poté, co vlijete chlór do hydrovaku, zavřete jej a promíchejte tak, aby se směs dostala do každé části. Nechte směs v hydrovaku přes noc.

Krok č.2. Vypláchněte a vysušte
Druhý den vyprázdněte svůj hydrovak a 3 x jej propláchněte teplou vodou. Celý systém nechte důkladně vyschnout.

jak cistit hydrovak

Jak vysuším svůj hydrovak po čistění či dezinfikování?

Krok č. 1. Zbavte se veškeré vody

V první řadě vypusťte všechnu vodu z hydrovaku. Vyklepejte zbylé kapky a vysušte vnitřek hydrovaku papírovým ručníkem. Verze Big Zip™ je speciálně vyrobena s větším otevíráním, aby bylo možné jej vytřít.

Krok č.2. Nechte důkladně proschnout
V předešlém testování v naší vodní laboratoři, jsme jako nejlepší variantu shledali, nechat hydrovak schnout zcela otevřen, otevíráním nahoru. To umožní vodě, aby se vypařila. Zároveň sluneční paprsky pomohou proces urychlit a žádným způsobem hydrovak nemůžou poškodit. Je tedy možné jej ponechat na slunci doschnout.

Krok č.3.
Pokud se strany vašeho hydrovaku dotýkají, dochází k velkému zpomalení celého schnutí. Doporučujeme tedy hydrovak otevřít, co možná nejvíce, a to tím způsobem, aby se jeho strany nedotýkaly. V našem případě jsme použili polévkovou lžíci, abychom strany od sebe udrželi.

Dostaňte všechnu vodu z hydrovaku pryč  

Nikdy nepoužívejte žádné odvlhčovací směsi, určené k absorpci vody, jako jsou například silikonové gely. Tyto výrobky většinou nejsou určeny ke konzumaci a mohou zanechat chuťovou, pachovou i barevnou stopu na vašem hydrovaku, čímž dochází k ohrožení jeho životnosti. Ani noviny, které nám často pomáhají s mokrými botami, v tomto případě nejsou tou správnou volbou. Ať už bereme v potaz množství bakterií, které se na nich nacházejí, či inkoust, který může zanechat stopy.

Ponechat hydrovak v mrazničce je naopak trik, který Vám doporučujeme. Vyhnete se tak častému vymývání. Stačí tedy po jeho použití, hydrovak propláchnout a umístit do mrazničky. Nemusíte se tedy stresovat s dezinfekcí před jeho použitím, nízké teploty brání bakteriím v jejich množení. Jen se vždy ujistěte, že jste očistili hadičku, od zbylých kapek vody.

jak cistit hydrovak

Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo