Vertical - logo
Maglajz logo

Jak si vybrat ty správné "zbraně"?

uveřejněno

28.01.2020

Aktivit, pro které potřebujete mačky a cepíny je tolik, že není snadné vybrat si to správné vybavení. Poradíme vám, jak se orientovat v modelech Petzl pro letošní sezónu.

Jak si vybrat ty správné

Jak vybrat ty správné "zbraně"?

Aktivit, pro které potřebujete mačky a cepíny je tolik, že není snadné vybrat si to správné vybavení a někdy není dobré zvolit co možná nejuniverzálnější vybavení, protože si pořádně neužijete vaše hřiště. Něco jiného potřebujete na kolmé ledy, něco jiného na ledovcové túry a alpské mixové výstupy a úplně něco odlišného na drytooling.

Vymýšlet to nejkvalitnější vybavení pro horolezecké sporty nám nedá spát. Cepíny a mačky, které u nás navrhujeme, slouží k pohybu vzhůru (i dolů) v různých typech vertikálních terénů, od ledovcové turistiky po drytooling, od jednoduchého až po extrémní alpinismus. Zatímco každý model má svoji „oblast použití“, jejich univerzálnost jim umožňuje použití v nejrůznějších situacích, s nimiž se v horách setkáte.

Petzl mačky a cepíny

Petzl dobře ví, proč vyrábí deset modelů cepínů a devět modelů stoupacích želez. Použití vybavení, které je nejvhodnější pro určitý terén, ve kterém se chystáte pohybovat, zvyšuje vaši bezpečnost. Vzhledem k tomu, že správné rozhodnutí není vždy jednoduché, uvádíme několik jednoduchých tipů pro párování cepínů a maček značky Petzl založených na typu aktivity.

Petzl skitouring

Skitouring a skialpinismus

Lehké, vysoce účinné a snadno použitelné, tyto cepíny a mačky nabízejí vše, co potřebujete pro klid při lyžování v horách.

1. Pro pohyb po ledovci a v rovinatém sněhovém terénu

Petzl skitouring

        RIDE              GLACIER LITERIDE                  LEOPARD LLF

2. Pro pohyb v kolmějším mixovém terénu

Petzl skitouring

               GULLY                         IRVIS HYBRID

Pohyb po tvrdém a zmrzlém sněhu

Kompaktní, lehké a jednoduché vybavení.

Petzl alpinismus

     GLACIER                    LEOPARD FL                  LEOPARD LLF

Ledovcová turistika

Použití techničtějších stoupacích želez zaručí bezpečný pohyb v mixovém terénu

Petzl ledovcová turistika

    GLACIER                        IRVIS                         VASAK

Klasický alpinismus

Zvolte univerzální cepíny pro středně obtížné cesty v proměnlivém terénu. Cepíny vyšší třídy mají kované ocelové hlavy s hroty, které se dobře zasekávají a pronikají jak sněhem, tak i ledem. Zvládnou jakýkoli typ sněhu, ledu a skály, se kterým se setkáte ve vysokohorském prostředí. Mačky navržené pro středně obtížné cesty fungují dobře v tvrdém sněhu i ve strmém terénu.

Petzl alpinismus

     SUMMIT                    SUMMIT EVO                   VASAK

 

Petzl technický alpinismus

Technický alpinismus

V obtížných sněhových, ledových a mixových cestách používejte vysoce účinné zbraně. Ergonomické, snadno ovladatelné cepíny, vám umožní chytit rukojeť různými způsoby a spolehlivě zaseknout hrot v kolmém terénu. Technické mačky mají jinak stavěné přední hroty oproti turistickým mačkám, snadno pronikají tvrdým ledem a nabízejí neuvěřitelnou stabilitu při lezení v mixových cestách.

Petzl mixové lezení

  SUM´TEC        QUARK          SARKEN                    LYNX

 

Petzl ledolezení

Ledolezení

Vysoce specializované technické cepíny a mačky. Vyvážené ergonomické cepíny ulehčují zásek a nenamáhají zápěstí, speciální hroty cepínů do ledu lehce proniknou i nejkvalitnějším tvrdým ledem. Monohrotové mačky poskytují mnohem větší přesnost a umožňují vám přesně umístit nohy.

Petzl ledolezení

         NOMIC                               DART

Drytooling

Speciálně navržené, extrémně technické cepíny a mačky. Hroty cepínů vydrží extrémní zatížení na krut ve spárách a hroty drží i na těch nejmenších mikrolištách. Tvar cepínu umožňuje různé druhy úchopu. Monohrot maček umožňuje využít sebemenší krystal nebo dírku ve struktuře a postavit se na nohy.

Petzl drytooling

        ERGONOMIC                       D-LYNX

Petzl drytooling

Kompatibilita vázání stoupacích želez a obuvi

Vázání maček Petzl pasuje na všechny typy obuvi: bez drážek, s drážkou pouze v zadu, drážka na špičce i na patě, dokonce i na skialpinistickou obuv. Petzl dodává jednotlivé modely maček s několika typy vázání: FLEXLOCK, LEVERLOCK FIL, a volitelný LEVERLOCK UNIVERSEL s oběma variantami FIL FLEX a FIL dohromady pro větší univerzálnost.

Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo