Vertical - logo
Maglajz logo

Jak používat jistící brzdu?

uveřejněno

04.10.2019

Správné používání jistící brzdy je důležité pro bezpečnost lezce. Co je ale správné používání?

Jak používat jistící brzdu?

Jak tedy správně používat jistící brzdu?

Každý praktikuje jinou metodu, jak se naučit používat brzdu k jištění. Někdo si zaplatí kurz s kvalifikovaným instruktorem, někdo se to naučí na lezeckém kroužku, někdo vstoupí do horolezeckého oddílu, kde ho instruktoři ČHS naučí vše potřebné. Nejhorší variantou jsou samouci, kteří pokukují po ostatních kolem a pokouší se na to přijít sami. Nikdo jim totiž nevysvětlí, proč udělat zrovna tento pohyb, nebo co je důležité dodržet. Většinou okoukají nesprávné a nevhodné návyky i s chybami.

Co je tedy správné?

1. Určitě správné je zaplatit si kurz u zkušeného instruktora, nebo se stát členem horolezeckého oddílu, kde mají vlastní vyškolené instruktory ČHS. Prvním krokem je naučit se základní techniku a pohyby při jištění, které jsou stejné pro všechny jistící pomůcky, ať už je to poloviční lodní uzel a HMS karabina, kyblík, poloautomaty ...

2. Poté, co zvládnete techniku jištění, je důležité ujasnit si, kde a v jakých situacích budete jistící brzdu používat a podle toho zvolit vhodný typ jistící brzdy:

- budete chodit pouze na lezeckou stěnu a jistit vlastní děti top-rope?
- budete chodit pouze na lezeckou stěnu a jistit kamarády top-rope?
- budete chodit na lezeckou stěnu a skalky pro sportovní lezení a budete jistit prvolezce i top-rope?
- bude váš lezecký partner stejně těžký nebo mnohem těžší?
- budete jezdit i do hor a lézt vícedélkové cesty, kde bude nutné jistit z jistícího stanoviště?

A dále?

Pokud jste si zodpověděli otázku, kde převážně budete jistící brzdu používat a vybrali jste si tu vaši, nejdůležitějším krokem je nyní pečlivě si přečíst její návod k použití.
To je totiž jediný směrodatný dokument, který určuje rozsah použití pomůcky. V současné době, hlavně díky pojišťovnám, dochází na důkladné vyšetřování případných úrazů a hlavní slovo dostávají vyšetřovací inspektoři a posudkové komise. První věc, která je zajímá je, byla-li daná pomůcka použita v souladu s návodem k použití. Vyšetřující inspekce si od výrobce dané pomůcky vždy nejprve vyžádá návod k použití a vyjádření výrobce o způsobu jejího použití. Teprve potom zjišťuje okolnosti případné nehody, jak k ní došlo a jak byla daná pomůcka použita. Nic jiného je v podstatě nezajímá.

Několik upozornění vyjmutých z návodu k používání produktů značky Petzl:

 • Vaší odpovědností je věnovat pozornost každému upozornění a používat vaše vybavení správným způsobem. Nesprávné použití tohoto vybavení zvýší nebezpečí. Máte-li jakékoliv pochybnosti nebo obtíže s porozuměním návodu, kontaktujte firmu Petzl.
 • Zatížení tohoto výrobku nesmí překročit uvedenou hodnotu pevnosti, výrobek nesmí být používán jiným způsobem, než pro který je určen.
 • Před používáním tohoto výrobku je nutné:
  - Přečíst si a prostudovat celý návod k použití.
  - Nacvičit správné používání výrobku.
  - Seznámit se s možnostmi výrobku a s omezeními jeho použití.
  - Pochopit a přijmout rizika spojená s jeho používáním.     

Závěr

Pokud zjistíte, že metoda, kterou používáte, není uvedena v návodu k použití výrobce pro pomůcku, kterou jste si vybrali, máte dvě možnosti:

a) přestat pomůcku používat vaším způsobem a začít používat pomůcku v souladu s návodem k použití

b) přestat pomůcku používat a nahradit ji takovým produktem, který má způsob vašeho použití uveden v návodu k použití výrobce


REVERSO

Petzl Reverso je jistící a slaňovací brzda s manuálně ovládaným brzděním, obecně se takovému typu jistící brzdy říká "kyblík". Díky drážkám ve tvaru písmene V ji lze použít pro široký rozsah různých průměrů jednoduchých, polovičních i dvojitých lan.

Její použití se dá všeobecně rozdělit do několika kategorií:

Jištění Petzl Reversoa) jištění prvolezce ze země

b) jištění top-rope ze země

c) spouštění lezce ze země

d) dobírání druholezce z jistícího stanoviště

e) spouštění druholezce z jistícího stanoviště

f) jištění prvolezece z jistícího stanoviště

 

Zatímco body a), b), c), jsou nejčastěji používané techniky, dobře popsané v návodu k použití a metodicky nejvíce procvičované, body d), e), f) jsou pokročilejší techniky nutné pro vícedélkové lezení.


Správné použití jistící brzdy Petzl REVERSO při vícedélkovém lezení - střídání lezců ve vytahování cest

Prvolezec dolézá do jistícího stanoviště

• Kontrola kotvících bodů. Uvázání lodních uzlů z každého lana do každého kotvícího bodu (zřizováni kotvících bodů jistícího stanoviště je samostatná metodická kapitola). Příprava expresky předem jako první postupové jištění pro prvolezce další délky.

Jištění Petzl Reverso

• Vyvážení kotvících bodů

Zvolte takový systém, jaký bere v úvahu kvalitu kotvících bodů a charakter cesty. Nainstalujte REVERSO do režimu "reverso" a začněte dobírat druholezce.

Jištění Petzl Reverso

Druholezec dolézá do jistícího stanoviště

• Druholezec se zajistí navázáním lodní smyčkou a pokud potřebuje, převezme si od jističe expresky a další zajišťovací pomůcky.  Jistič odpojí REVERSO z režimu "reverso" v jistícím stanovišti aniž by rozvazoval uzel pod REVERSEM a připojí si ho v režimu "jištění prvolezce" do připojovacího oka na úvazku.

Jištění Petzl Reverso

• Jeden z kotvících bodů slouží jako první postupové jištění (musí být vynikající kvality). Rozvažte uzel pod REVERSEM. Z druholezce se nyní stává prvolezec.

Jištění Petzl Reverso


Jak ne?

Toto video už jste možná všichni viděli, ale je to snad nejdokonalejší záznam toho, co vše je možné v lezeckých centrech a ve skalách vidět. Neškodí si ho znovu připomenout.

Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo