Vertical - logo
Maglajz logo

10 způsobů, jak odlehčit váš batoh

uveřejněno

27.08.2019

Pokud vyrážíte na trek a sotva se držíte na nohou pod tíhou svého batohu, pak si přírody nikdy neužijete. Příliš těžký batoh pokazí veškerou zábavu z cestování.

Sbalit batoh tak, aby vám v kritickém okamžiku nic nechybělo, je tak trochu věda.

10 způsobů, jak odlehčit váš batoh

Naštěstí existuje několik snadných způsobů, jak snížit váhu aniž byste omezili svoje pohodlí. Batoh by vám měl dobře sedět na zádech, neměl by se nahoře kývat ze strany na stranu. Dobře utáhněte bederní pás, který převezme značnou část tíhy z ramen.

10 způsobů, jak naordinovat dietu vašemu batohu

1. Přebalte potraviny a předměty osobní péče

Kdo spotřebuje celé balení opalovacího krému nebo celou zubní pastu na třídenní výlet? Odlijte trochu do menší nádoby, ušetříte tak váhu i prostor a nakonec se třeba rozhodnete i pro menší batoh. Totéž platí i pro potraviny. Dokonce i drobné věci, které můžete přendat do uzavíratelných sáčků, které můžete po jejich spotřebě složit a ušetřit tak potřebný prostor.

Dehydratovaná strava se stává stále oblíbenější nejen pro cestovatele, snižuje nejen hmotnost, ale poskytuje vysoký obsah kalorií, vynikající výživu a lahodnou chuť. Jídlo Summit To Eat doplní tělu potřebné nutriční hodnoty po aktivním dni.

jak odlehcit batoh

2. Spaní: maximalizujte minimální množství izolace

Vezmeme-li v úvahu základní váhu, málo věcí ovlivní váš batoh tak moc, jako vaše vybavení pro spaní. Díky našim znalostem systému hodnocení tepelné izolace ASTM/ISO a tepelného odporu R vám zaručíme pohodlí v kempu, aniž byste tahali zátěž navíc.

Pokud chcete odlehčit své vybavení, inspirujte se širokou nabídkou ultralehkých produktů. Spací pytle Hyperion a péřové přikrývky Vesper od firmy Thermarest patří mezi nejlehčí ve své třídě. Karimatky Thermarest UberLite, XLite a XTherm poskytují dokonalou rovnováhu mezi poskytnutým tepelným komfortem a hmotností, jsou vhodné pro jakékoliv podmínky, se kterými se můžete v divočině setkat.

jak odlehcit batoh

3. Pořiďte si stan, který lze hravě postavit pomocí trekingových nebo lyžařských hůlek

Pokud jste již vyrazili na túru s trekingovými nebo lyžařskými holemi, byla by škoda je nevyužít více. Stanové pruty mohou navýšit hmotnost vybavení, proto při použití hůlek je možné eliminovat zátěž vybavení. Pokud jste opravdový minimalista, hůlky využijete i při stavbě jednoduché stanové plachty. Ale i celoroční přístřešky mohou být kompatibilní s trekingovými nebo lyžařskými hůlkami.

jak odlehcit batoh

4. Omezte svůj šatník

Mnoho cestovatelů dobře ví, že nestojí za to, zabývat se přespříliš svým tělesným pachem. Zápach bude tak jako tak. Takže, pokud víte, že můžete vyrazit na trek s jasnou představou výběru z jednoho oblečení, které můžete vyprat a než vám uschne, tak nosit třeba jen pláštěnku nebo jinou svrchní vrstvu, pak budete potřebovat jen jednu suchou sadu oblečení k výměně, abyste zůstali v teple. Tato volba vám ušetří jednak hmotnost vybavení, ale i čas při rozhodování výběru z extra oblečení.

5. Nikdy nebalte knihy

Ani průvodce. Namísto toho si pořizujte snímky relevantních stránek telefonem a v případě potřeby je využijte - můžete vždy přiblížit obrazovku. A pokud chcete číst ve spacáku v noci, použijte elektronickou čtečku knih namísto těžší brožované. Můžete tak mít celou knihovnu na své čtečce, kterou byste brali sebou tak jako tak. Pokud se obáváte o životnost baterií, nezapomeňte telefon zapnout do režimu „letadlo“ nebo jej nechat zcela vypnutý, pokud ho nebudete zrovna potřebovat a zabalit jen malou baterii nebo nabíječku. Takto jistě omezíte váhu a prostor než byste měli sebou brat průvodce nebo román.

6. Plánujte dopředu a určete příděl vody

Pokud se vydáte na místo, kde je dostatek pramenů a potůčků, naplánujte s, kolik potřebujete vody na to, abyste se tam dostali. Pak už jen použijte filtr na vodu namísto toho, abyste sebou nesli vodu potřebnou po celou dobu výpravy. Včasné plánování vám značně ulehčí, když budete vědět, že vaše cesta vede od pramene k prameni a vy tak nesete jen potřebné minimum vody. Pokud je to krátká cesta, ujistěte se, že jste dostatečně hydratovaní, abyste mohli vyrazit.

jak odlehcit batoh

7. Vyměňte těžkou láhev s vodou za skládací láhev

Pokud se rozhodnete pro láhev namísto hydrovaku, stojí za povšimnutí, že typická tvrdá 1litrová plastová láhev váží přibližně 180 g. Takže sbalit 3 litry vody, představuje navíc 600g váhy na objem vody. Prázdná 1 litrová láhev Platypus Softbottle váží pouze 34 g, získáte tak významnou úsporu na váze.

jak odlehcit batoh

8. Nahraďte těžké pohorky za trekové boty

Hlavním cílem odlehčení vybavení není jenom to, co uložíte do batohu. Sice je nenosíte v batohu, ale těžké pohorky představují i tak váhové zatížení. Vezměte v úvahu jejich výměnu za trekové bežecké boty. Ujistěte se, že mají hrubou podrážku a pohodlnou stélku ještě před samotným odjezdem. Doporučujeme je vyzkoušet pár dní v přírodě, než se vydáte na několika denní přechod hor.

9. Jezte přímo z hrnce

Talíře a hrníčky jsou moc pěkné, pokud kempujete, ale pokud slouží pouze k přesunu potravin do vašich úst, zvažte, zda není lepší jíst přímo z hrnce v případě několika denního přechodu, a nádobí si ponechat na kempování. Navíc budete umývat pouze jeden hrnec a to je plus navíc. 

jak odlehcit batoh

10. Pište si seznam nepoužitých věcí pokaždé, když se vrátíte domů z cest

A pak vážně přemýšlejte o tom, jestli je nutné je vzít sebou příště. Některé věci – jako jsou zápalky, světlice, lepicí páska, apod. – by měly být vždy součástí vašeho vybavení, v naději, že je nebudete muset použít. Pokud jste však na své poslední tři výpravy zabalili pár kalhot a nikdy jste se neobtěžovali je obléknout, je opravu na čase je nechat doma.

jak odlehcit batoh

jak odlehcit batoh

Zpět na seznam

» Kvalitné služby zákazníkom «

Vertical Trade je jediný oficiálny distribútor vybavenia a školenia Petzl pre ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zaoberajúca sa dovozom a distribúciou vybavenia pre horolezectvo, kemping, turistiku, a osobných ochranných prostriedkov pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou. V Českej republike a na Slovensku zastupuje popredných svetových výrobcov tohto vybavenia - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Tovar dodávame do všetkých outdoorových sietí a predajní po celej ČR a SR. Viac o firme Vertical Trade.

Poradíme a predáme Vám vybavenie značky PETZL pre športové lezenie, horolezectvo a vysokohorské lezenie (zabezpečujeme tiež záručný a pozáručný servis). Ďalej Vám ponúkame vybavenie pre turistiku a pobyt v prírode akou sú karimatky, čelovky, batohy, stany aj oblečenie od ďalších nami zastupovaných značiek.

Odborne Vám poradíme pri výbere osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou (postroje, blokanty, zlaňovacie brzdy, karabíny, tlmiče a zachytávače pádu, laná, atď.). Značka PETZL a ďalšie nami zastupované firmy majú vo svojom výrobnom programe tiež vybavenie pre armádu a bezpečnostné zložky.

Weblogo