Historie vařiče VAR     logo var   

Známá česká firma, která vznikla koncem osmdesátých let minulého století v Jablonci nad Nisou. V té době byla známá výrobou jednoduchého, avšak spolehlivého, lehkého a velmi výkonného vařiče, který se i dnes svými parametry vyrovná a v mnohých případech stále předčí světoznámé výrobce vařičů. V devadesátých létech firma rozšířila produkci také o nerezové nádobí. 

Pár řádků přímo od zakladatele firmy k historii společnosti VAR:        Vařič VAR

Mnoho spokojených uživatelů našich vařičů zajímá, jak se podařilo obstát ve světové konkurenci mamutích akciovek malé české firmě v oboru výroby tak náročného zboží, jakým je plynový vařič. Obvyklé rčení o nezměrném úsilí a velkém osobním nasazení nic nevystihuje. Spíše se jedná o malý zázrak a hlavně v samotných začátcích o notnou dávku štěstí, které ale opravdu přeje jenom připraveným, a to jsme byli. To štěstí bylo hlavně v tom, že na místech, kde se nedá nic ovlivnit, byli správní lidé. Česky řečeno, nikde nedošlo ke srážce s blbcem.

Trochu var1té historie: ta je také mírně důvodem tohoto článku, protože právě nyní to je patnáct let, kdy byl vyroben první vařič. Tedy za hlubokého totáče. Tehdy jsme si všechno vyráběli sami, koupit se nedalo a mařeny nebyly, a když byly, tak na ně nebylo. Takže cepínem počínaje, přes mačky, skoby, osmy, vývrtky, stopery, hexy, jimary, skládací hůlky a nevím co ještě pokračuje, až dokonce i vařičem konče. A co hřeje na duši, všechny ty věci dodnes fungují! Ale nejvíc učaroval vařič, asi proto, že se nejmohutněji vzpouzel svému zrodu. Bylo to na hranici umělého početí. Do chvíle, kdy byla snaha o to, aby vůbec hořel a „netrhal“ se plamen, to ještě šlo.

"Borci chtějí vařič VAR"

Jistě i fandovství českému výrobku při nákupu zboží hraje v tomto případě značnou roli. Naše firma se za to odvděčuje nejlepším a nejrychlejším možným servisem i v případech, kdy nárok na záruční opravu je velmi zpochybnitelný. Tento „luxus“ si však můžeme snadno dovolit. Vařič se podařilo natolik „vymakat“, že požadavky na opravu činí zlomek promile z vyrobeného množství. Proto naše vařiče opravdu stoupají na vrcholy světa. Ne proto, že je borci od nás dostanou zadarmo, jak tvrdí někteří zlí jazykové, ale proto, že chtějí právě VARy.

Dokonalá ochrana plamene

Základním požadavkem byla dokonalá ochrana plamene před poryvy větru. Elegantně byl problém vyřešen použitím dolní části bombičky od laku na vlasy. V okruhu známých bombičky rychle došly. Vzpomínka na cesty v gumákách, s hráběmi a báglem na příměstské smetiště dnes voní krásnou nostalgií. Smetiště ale moc nevonělo. Zato na dílně to vonělo až moc, už tehdy byly dámy marnotratné a nevyjely lak do dna. Co člověk dokáže v pravém nadšení, to je neskutečné! A jiní nadšenci z jiných oborů výroby by vyprávěli podobně, jsou známi mnozí. Škoda, že pan Hrabal již nežije.

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo