Vertical - logo
Maglajz logo

Výběr sněžnic pro vaše dobrodružství

uveřejněno

07.01.2019

Jaký typ sněžnic si vybrat pro vaše toulky zasněženou přírodou? Správně vybrané sněžnice ušetří spoustu námahy.

Výběr sněžnic pro vaše dobrodružství

 

Výběr vhodného typu sněžnic pro vaše zimní dobrodružství

Je to již 4000 let, co se sněžnice ze svých původních kořenů ve střední Asii rozšířily do celého světa, aby se staly oblíbenou formou aktivit pro všechna možná dobrodružství. Každoročně miliony milovníků chladného počasí prozkoumá kopce, louky, lesy a hory na dřevěných, plastových nebo kovových sněžnicích navržených pro pohyb ve sněhu. Na trhu je spousta typů od různých výrobců a právě výběr vhodných sněžnic pro zamýšlené aktivity v určitém terénu a daných sněhových podmínkách vám ušetří námahu, sníží riziko poranění dolních končetin a zvýší zážitek z pohybu v zimní přírodě.

sněžnice MSR


1.krok: volba terénu

Sněžnice jsou konstruovány pro několik úrovní trakce a flotace (plocha sněžnice), aby vyhovovaly různým prostředím. Při nákupu sněžnic zvažte, v jakém terénu se budete nejčastěji pohybovat. Vydáváte se na procházku na zasněženém golfovém hřišti, nebo na pastvině, kolem penzionu, na upravených lyžařských svazích, nebo plánujete využít své sněžnice pro přístup k nástupu pod ledopády? Nebo chystáte expedici do odlehlých oblastí a ponesete těžký batoh v náročných podmínkách? Sněžnice jsou typicky navrženy v různých variantách pro: rekreační využití na plochém terénu; náročnější turistiku v hlubším sněhu s batohem pro jednodenní výlety; nebo pro použití v extrémním terénu. MSR je o krok dále a pro každý typ aktivity navrhuje několik variant, aby optimalizoval použití vašim potřebám.

Základní rozdělení sněžnic MSR podle terénu je na:

TRAIL - model určený pro rovinaté krátké procházky v jednoduchém terénu, nevyžaduje tak precizní upnutí boty ve vázání a trakci, má dvoupáskové vázání a nemá podpůrnou hrazdičku na patu určenou pro výstupy do svahu

EXPLORE - model určený pro náročnější túry do kopcovitějších terénů na celodenní výlety, má pohodlnější vázání s rychlozapínacími přezkami a podpůrnou hrazdičku na patu pro výstupy do svahu

ASCENT - model určený do obtížného horského terénu pro náročné použití, je vybaven třípáskovým vázáním, které je jednoduché na údržbu a odolá i extrémnímu zatížení. Dokonale drží na botě po celý den. Podpůrnou hrazdičku na patu pro výstupy do svahu, dokonalejší mačky a trakční hroty na spodní straně.

Všeobecně výhodou sněžnic MSR je dokonalá trakce. Sněžnice drží na místě, kam je položíte a nemají proti sněžnicím jiných výrobců, opatřených pouze kovovými hroty, tendenci mírně ujíždět. To je důležité obzvláště při přechodu napříč svahem. Pokud sněžnice dobře nedrží a neustále mírně ujíží, tyto mikropohyby namáhají vazy v kolenech, které se snaží mikropohyb neustále vyrovnávat. Při několikadenních expedičních túrách mohou nastat vážné problémy s koleny.

sněžnice MSR

Podle zvoleného terénu MSR vyrábí pro každou kategorii tři modely sněžnic.

Plastové modely MSR EVO
plast je extrémně odolný a vydrží i hrubé zacházení. Tyto sněžnice jsou léta prověřené svojí kvalitou a odolností. Mají však horší trakci ve strmějším terénu a jsou celkově těžší než ostatní modely. Vyrábí se pouze v vzákladním provedení kategorie TRAIL.

 MSR Evo sněžnice       MSR Evo sněžnice

Kombinované modely plast a kovový rám MSR REVO
Vydáváte se do strmých kopců hledat panenský sníh pro vaše freeridové sjezdy? Budete potřebovat trakci, která dokáže zvládnout výstupy, sestupy, traverzování a občas nerovný krok na skále a ledu. V tomto skalním terénu jsou kombinované lehké sněžnice tou správnou volbou. Vyrábí se ve všech třech provedeních TRAIL, EXPLORE, ASCENT. Proti kategorii EVO mají propracovanější trakci, díky použitému plastu jsou však o něco těžší než kategorie LIGHTNING.

 MSR Revo sněžnice      MSR Revo sněžnice  msr SNĚŽNICE

Modely s kovovým rámem a vysoce odolnou textílií MSR LIGHTNING
Pokud se chcete pohybovat rychle a lehce ve vysokých horách, nebo na několikadenních expedicích s těžkým batohem, kde záleží na každém gramu, ale trakce je stále velmi důležitá, je tento model právě pro vás. Budete se pohybovat rychle a efektivně s jistotou v každém kroku. Vázání modelů Lightning Ascent pasuje na plastové alpinistické boty, ale funguje stejně dobře na jakoukoliv jinou obuv. Jednoduchý, ultra lehký, účinný model s velkou odolností a životností.

 MSR Lightning sněžnice      MSR Lightning sněžnice  MSR sněžnice

 

MSR sněžnice


2.krok: volba velikosti sněžnic

Plocha sněžnic určuje, jak budou plavat na sněhu a neproboří se. Velikost sněžnic musí odpovídat hmotnosti a zátěži, kterou ponesete. Začněte tím, že odhadnete, kolik vážíte s veškerým vybavením, potravinami a vodou, abyste mohli určit, jak dlouhé sněžnice musí být. Větší nejsou vždy lepší. Sněžnice, které jsou příliš velké, mohou znesnadňovat chůzi a zvyšují únavu během dlouhého celodenního pochodu. Sněžnice, které jsou příliš malé, vám nedají nosnou plochu, kterou potřebujete.

Připadá vám to složité? Zde je rada, která vám usnadní výběr: zvažte sněhové podmínky, ve kterých budete. Když jste na ušlapaném sněhu, jako je tomu u vyšlapaných značených stezek, nepotřebujete tolik flotace (plavání na sněhu), protože se tolik neboříte. Ale v hlubokém kyprém prašanu budete potřebovat větší plochu, abyste zůstali nad sněhem - zvláště pokud nesete těžký batoh.

Zapamatujte si obecné pravidlo: Pokud nejčastěji chodíte rekreačně po lese, rozhodněte se pro menší, více sportovně tvarované sněžnice. Pokud budete většinu času procházet hlubokým prachovým sněhem, dejte přednost delším sněžnicím.

Ale co když nevíte, jaké podmínky budou, nebo prostě chcete být připraveni na cokoliv po celý rok? Původní designér sněžnic MSR, Bill Forrest, přišel na počátku 90. let s důmyslným nápadem: Modulární flotační nástavce. Tyto přídavné patky se rychle a jednoduše připevní na patky sněžnic a prodlouží je o další část. Zvětší se tak nosná plocha sněžnic při zhoršených podmínkách. Díky těmto prodlužovacím nástavcům si můžete koupit kratší sněžnice do běžných podmínek a použít nástavce při zhoršených podmínkách v hlubokém prašanu. Je to jako dostat dvoje sněžnice v jednom.

 MSR sněžnice   MSR sněžnice

V katalogu zboží je u každého modelu sněžnic MSR uvedena jejich délka a doporučená hmotnost uživatele pro základní délku i prodlouženou verzi s nástavci.

 MSR sněžnice


3. krok: jaká je vaše chůze a postavení nohou při chůzi

Současné modely sněžnic berou v úvahu přirozenou chůzi mužů a žen, často s oddělenými modely pro každé pohlaví. Muži a ženy mají typicky odlišný postoj, kvůli biologickým rozdílům beder, pánve a kyčlí. Muži mají často širší chůzi a ženy užší. Sněžnice, které s tím počítají, představují pro vás značné rozdíly v komfortu a svalové únavě. MSR zohledňuje tuto rozdílnou biomechaniku pohlaví při navrhování všech sněžnic. Aby vyhovovaly užšímu kroku, jsou dámské modely vybaveny štíhlým profilem, který zlepšuje agilitu uživatele. To ale nepředstavuje výhody jen pro ženy. Vzhledem k tomu, že jsou postaveny se stejnou technologií jako pánské modely, jsou dámské modely oblíbené u obou pohlaví, protože úzký profil nabízí lepší obratnost každému, kdo má úzký krok. Dámské modely jsou také lehčí, takže při sněhových túrách na dlouhé vzdálenosti oceníte úspory hmotnosti.

PODROBNÉ INFORMACE O SNĚŽNICÍCH MSR V NAŠEM KATALOGU ZBOŽÍ

msr SNĚŽNICE

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo