Vertical - logo
Maglajz logo

Vezměte děti do skal - motivujte je k lezení.

uveřejněno

15.05.2019

Máme tady jaro, brzy začne léto a co nevidět prázdniny, ideální čas vyrazit do skal, blízkých nebo vzdálenějších. Víkend strávený ve skalách společně s rodinou zaručí dlouho trvající vzpomínky nejen vám, ale hlavně i vašim dětem.

Vezměte děti do skal - motivujte je k lezení.

Máme tady jaro, brzy začne léto a co nevidět prázdniny, ideální čas vyrazit do skal, blízkých nebo vzdálenějších. Víkend strávený ve skalách společně s rodinou zaručí dlouho trvající vzpomínky nejen vám, ale hlavně i vašim dětem. Dříve než vyrazíte, věnujte trochu času kontrole vašeho vybavení a přípravě všeho, co budete potřebovat, abyste si výlet dokonale užili.

Petzl_lezení_dětí

Zvolte vhodnou lezeckou oblast

Když začínáte novou sezónu (nebo berete někoho poprvé na lezení), vyberte si lezeckou oblast s krátkým, rychlým přístupem, kde je prostor pod stěnou prostorný a rovný. Vyberte část, kde je jenom pár horolezců a vyhněte se jakékoli nekvalitní nebo nestabilní skále (obzvláště nad místem, kde se chystáte lézt). Pro začátek, pokud má oblast cesty různé obtížnosti (vyhovující úrovni lezců ve skupině) blízko sebe, tím lépe, protože každý si zaleze. Chcete-li se vyhnout nepříjemné situaci, kdy se utaháte v první cestě a víc už nebudete schopni vylézt, zvolte si úsek, kde je skála ukloněná více do plotny, než kolmá nebo převislá. Pro děti je lepší vyhnout se úsekům se stupňovitými převisy, které jsou často obtížné a pro děti představují děsivé překážky jak při lezení, tak i při spouštění.

Další důležitou věcí, na kterou třeba myslet, je orientace stěny vzhledem k pohybu slunce. Teď na jaře může být ve stínu ještě pěkná zima. Ve stěně je teplo, jak je skála vyhřátá od slunce, ale dole pod stěnou je to na péřové bundy a můžete pěkně vymrznout. Naopak začátkem léta může být skála vystavená slunci pěkně rozpálená a lezení si moc neužijete. Když na skálu ráno svítí slunce a pěkně ji zahřeje, je to příjemné, když je odpoledne schovaná ve stínu, zatímco kolem panuje nesnesitelné vedro, lezení si všichni užijete a nebudete se cítit unavení a vysušení.

Petzl_lezení_dětí 

Organizace výletu

Strávit celý den ve skalách s rodinou se může zdát dětem hodně dlouhé. Po jedné nebo dvou cestách se mohou začít nudit nebo si prostě chtějí odpočinout. Doporučujeme vám přinést si i potřeby pro jiné aktivity než lezení, počínaje piknikem! Měli byste mít dostatek potravin a nápojů k doplnění tekutin a energie pro další lezení.

Také stojí za to mít sebou balíček karet, cestovní deskové hry, knihy nebo cokoli jiného, co umožní dětem hrát si spolu navzájem (nebo se svými rodiči) a zároveň zůstat v blízkosti a čekat, až na ně přijde řada s lezením.

U mladších dětí nezapomeňte přibalit deku, nebo plachtu, kterou rozložíte na zemi, aby si děti mohly zdřímnout.

Petzl_lezení_dětí

Příprava lezeckého vybavení

Před odjezdem se ujistěte, že máte k dispozici veškeré potřebné vybavení pro danou lokalitu: lano správné délky, dostatek expresek, jistící brzdy, úvazky, přilby pro každého, lezečky, boty, pytlík na magnézium pokud je v oblasti povoleno, a další vybavení, které považujete za nezbytné (smyčky, karabiny…).

Pokud jde o konkrétní vybavení pro děti, ujistěte se, že vše sedí správně, protože se může stát, že dítě najednou skokově vyrostlo a úvazek, který mu nedávno seděl, je malý, přilba tlačí a do lezeček se nevejde. Chcete-li se vyhnout problémům s velikostmi, zkontrolujte vše ještě doma před odjezdem.

Petzl_lezení_dětí

Před každým výletem zkontrolujte funkčnost veškerého vybavení, abyste se ujistili, že vše funguje správně, zejména po dlouhém skladování bez použití.

Podívejte se na naše doporučení pro ideální výběr lezeckého vybavení (pro muže, ženy a děti všech věkových kategorií), abyste mohli začít novou sezónu s tím, co potřebujete. Užijte si lezení s celou rodinou!

Horolezecké vybavení pro děti i dospělé

Petzl_lezení_dětí

 1. METEOR
 2. BOREO
 3. PICCHU
 4. SELENA
 5. SAMA
 6. BODY
 7. MACCHU
 8. OUISTITI
 9. KLIFF
 10. GRIGRI+ Sm'D
 11. ARIAL 9.5 mm
 12. POWER CRUNCH BOX
 13. SAKA
 14. DJINN AXESS
 15. BUG
 16. TIKKID
Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo