Vertical - logo
Maglajz logo

Vařiče MSR

uveřejněno

09.03.2011

Lumír Drápal a jeho sólo cesta na seakayaku kolem Skandinávie.

Vařiče MSR

Sailing in Silence aneb na mořském kajaku podél Skandinávie

Když jsem po třech nádherných, ale vyčerpávajících měsících a necelých třech tisících kilometrech přistál na samotném severu Evropy, zapřisahl jsem se, že už do té zatracené věci nikdy nevlezu. „Nikdy neříkej nikdy!“ Život tomu chtěl a o dva roky později jsem znova seděl v kajaku a šmaroval si to z Helsinek podél celého Botnického zálivu až na místo, kde celý tento příběh začal. Do malé Norské vesničky Lauvvik, kousek od Stavangeru.

V horách jsem se malinko vyznal, ale s vodou jsem měl malé, spíš žádné zkušenosti. Také díky své neznalosti Skandinávských poměrů jsem se na první cestu rozhodl vzít co nejvíce použitelného a především toho nejlepšího, pro mě dostupného vybavení.

 Do Norska jsem svůj přes šest metrů dlouhý kajak nabalil zhruba sto kilogramy materiálu. Nevěděl jsem co mě čeká a tak jsem si sebou vezl kompletní lezecké vybavení a spoustu dalšího materiálu, který je pro přežití na vodě více méně nepoužitelný.

Venuše je prostorná a myslím, že jeden z největších expedičních kajaků na světě. Proto nebyl problém si vzít vše, co mě napadlo. Na svou druhou, o tisíc kilometrů delší cestu, jsem se vypravil s o polovinu menším kajakem Triena, který jsem  pokřtil Pětka. Když holky ležely vedle sebe, marně jsem se snažil představit, jak narvu do Pětky to, co potřebuju na čtyř měsíční plavbu.

Z minulé výpravy jsem věděl, jaké vybavení potřebuju a co nechám doma.

Na obou cestách jsem používal vařič MSR Dragon Fly. Co mě u něj fascinovalo je to, že spálí skoro cokoli, co hoří. Když mi došlo palivo ve flašce, stačilo jen zajet k některé z projíždějících lodí a poprosit o trochu nafty. Občas se stávalo, že kromě naplněné flašky mi v kajaku přibyla i nějaká ta čokoláda a nebo pivo. Všechno bylo super do té doby, než se mi pod hořák zasekla malá AAA baterie, které jsem si nevšimnul. Jednou si tak vařím a slyším ránu jak z děla. Příjdu k vařiči a vidím, že se rozletěl na několik kousků. Nejsem moc technický tip, ale podařilo se mi ho znovu složit dohromady. Jediné co výbuch nepřežilo, byla korunka nad hořákem, kterou jsem přidrátoval a další dva měsíce bez problému vařil.  

Vždycky jsem vařil v ešusu, ale zjistil jsem, že po 12 hodinách v kajaku člověk pořádně vyhládne a jeden ešus na večeři nestačí. Nezbylo, než se poohlédnou po větším hrnci. Líbila se mi 2l nerezová verze hrnce od MSR. Nebylo co řešit, protože nerez je po dlouhé generace, jak na vařiči, tak v ohni, ozkoušený materiál a objem 2l dostačující na nasycení mého hladového žaludku.

Když jsem rozlouskl problematiku vaření, přišlo na řadu světlo. Moje noční vidění je docela dobré, ale v Norsku jsem se poučil, že je vhodné mít sebou dobrou čelovku. Často se mi stávalo, že jsem pádloval v noci a bez výkonné lampy je hledat místo na přistání sázkou do loterie. Stará dobrá MYO od Petzlu mi sloužila výborně několik let. Jenže jednou v Chorvatsku, když jsme se v noci na kajacích vraceli z hospody, mě překvapila vlna. Vidět jsem viděl, ale už jsem neslyšel kluky zpívat. Tím mi došlo, že budu nejspíš pod vodou. O pár dní později díky slané vodě začala dělat problémy. Jak jsem se zmínil, světlo je pro mě jeden z nejdůležitějších prvků na cestě. Proto jsem se rozhodl pro vodotěsnou čelovku Petzl Duo Led 14 a tím nenechat nic náhodě.

Každopádně jsem si svojí druhou cestu užil mnohem víc, než jsem očekával. Nikdy jsem nezažil intenzivnější pocit svobody. Nebylo to dáno jen zkušenostmi, jež jsem nasbíral v Norsku, ale taky spolehlivým vybavením, které mi usnadňovalo život v přírodě. Tím bych chtěl také moc poděkovat Vertical Sportu za důvěru a podporu na mém Skandinávském dobrodružství.

Další vyprávění a fota z tohoto dobrodružství naleznete na www.drapal.cz

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo