Vertical - logo
Maglajz logo

Stany MSR a voděodolnost

uveřejněno

18.09.2015

Jaké jsou ideální hodnoty nepromokavosti pro váš stan?

Stany MSR a voděodolnost

Stany MSR a voděodolnost

Když déšť začne bušit na váš stan uprostřed noci, je snadné si uvědomit nejdůležitější parametr stanu, který může zachránit nebo pokazit celý výlet : nepromokavost. A čím vyšší je hodnota nepromokavosti, tím lépe, ne? Ne nutně. Spíše než jen výběr stanu s nejvyšší hodnotou nepromokavosti , je lepší pochopit, co ta čísla znamenají. Kdy a kde může být pro konkrétní stan nebo přístřešek nižší hodnota ve skutečnosti lepší.

 

Tent_machine2
Co znamená milimetrová (mm) hodnota nepromokavosti?

Hodnota nepromokavosti (voděodolnosti) tkaniny  měřená v milimetrech výšky vodního sloupce (mm H20), neodkazuje na tloušťku textílie nebo jejího polyuretanového zátěru , ale na velikost tlaku, při kterém se voda "prolisuje" skrze  tkaninu. Standardní laboratorní měření používá působení tlaku vody na vzorek textilie, než se objeví první tři kapky vody na druhé straně.  Například hodnota 1500 mm H20 znamená, že látka může udržet 1500 mm vodního slpoupce na horní straně textilie, než začne prosakovat.  Měření pak může být převedeno na libry na čtvereční palec (hodnocení 1 500 mmH20 potom odpovídá hodnotě 2,18 psi).

Takže kolik milimetrů vodního sloupce potřebujete?

Stručná odpověď zní, ne vždy hodně. Dobrým srovnáním je deštník, který byste mohli považovat za dobrou ochranu proti vodě.  Tkanina deštníku u našeho testu vykázala hodnotu hydrostatického tlaku sloupce vody pouze 420 mm, což ukazuje, že vyšší hodnota není vždy nutná, pokud jde o udržení v suchu. Tak proč mají stany hodnoty  1 000-10 000 mm H20? Částečně je to větší trvanlivost, kterou tkaniny se silnějším voděodolným zátěrem často poskytují (až do určitého bodu, více o tomto tématu později). Ale protože deštník se drží v kolmé poloze nad zemí, nepředstavuje zpravidla druh oděru, jakému je například vystavena stanová podlážka . Tento minimální oděr pomáhá vysvětlit, proč plachty mohou vykazovat lepší nepromokavost při nižších hodnotách, než stany, které často vyžadují větší zátěr pro vyrovnání opotřebení (například plachta Zing hodnotu nepromokavosti pouhých 600 mm H20).

Tent_umbrella_side

Jakou hodnotu potřebuje stan?

S ohledem na čísla, nemáme v MSR konkrétní standardní hodnotu nepromokavosti.  K jednotlivým modelům přistupujeme individuálně a snažíme se o ideální rovnováhu nepromokavosti, trvanlivosti a hmotnosti, která odpovídá naší stanovené charakteristice pro daný model. Tak například stan MSR Hubba Hubba NX. Používáme hodnotu 1 500 mm H20 na tropiko a 3 000 mm H20 na podlážku stanu vzhledem k potenciálnímu oděru při spaní ve venkovním prostředí. 

Zatímco jedna vrstva polyuretanového zátěru je technicky 100% vodotěsná, je často nezbytné aplikovat dvě až tři vrstvy, aby byl dokonale ošetřen každý bod tkaniny . Takto v MSR zajišťujeme vodotěsnost našich zátěrů: použitím několika tenkých vrstev v různých částech stanu, spíše než jedné silné vrstvy najednou, vytvoříme silnější, lehčí a účinnější ochrannou vrstvu. Jinak rečeno s menším množstvím zátěru účinnější těsnění. 

Je vyšší hodnota vždy lepší?

Ve skutečnosti  není lepší ve všech případech. Vyšší hodnota nepromokavosti neodpovídá vždy trvanlivosti. Čím více zátěru přidáváte, tím těžší a tužší se tkanina stává, a v určitém bodu je náchylnější k roztržení. To je další důvod, proč má tropiko stanu MSR  Hubba Hubba NX nižší hodnotu nepromokavosti, než jeho podlážka, a proč tropiko u našeho ultra lehkého modelu FlyLite   ještě nižší hodnotu, 1 200 mm H20. Tkanina tropika , zejména lehčí tkanina, by neměla být příliš ztužená nepromokavým zátěrem, protože musí vydržet dynamické i trvale působící síly, jako jsou poryvy větru a napětí šňůr.

Fabric-Waterproofness-Graph

Postoj MSR k nepromokavosti

Spíše než navrhování nepromokavých tkanin podle jediné průmyslové normy, MSR vychází z rozsáhlého výzkumu, testování a znalostí, aby vytvořil optimální rovnováhu mezi nepromokavostí, pevností proti roztržení a hmotností u každého modelu stanu. Tento komplexní přístup pomáhá navrhnout stanové podlážky, které si zachovávají vodotěsnost, tropika, která odolávají protržení, a stany, které odolávají vodě hodně dlouhou dobu. A to je krásná, hřejivá představa, když jste ve svém stanu a první kapky deště na něj začnou bubnovat.

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo