Vertical - logo
Maglajz logo

Standa Klokočník

uveřejněno

05.03.2013

Stavitel mořských kajaků, instruktor, průvodce a seakajkář tělem i duší.

Standa Klokočník

WAY UP NORTH

V seakajaku po norských Vesteralách

Od 3.6. do 16. 6. 2012 jsme uskutečnili jednu z našich dalších výprav na mořských kajacích. Tentokrát za polární kruh k Norským Vesterálám. Partičku tvořila čtveřice zkušených Českých seakajakářů. Během těchto dní jsme měli možnost plavit se v jedné z nejkrásnějších a zároveň v jedné z nejtvrdších destinací severu pevninské Evropy. Protáhnout pádla fjordy s absolutně klidnou zrcadlovou hladinou, ale hlavně si užít otevřeného oceánu, rozhoupaných velkých vln, při větru pravidelně nad 8 m/s. Míjet úžasná místa, vystavena neúprosnému příboji, i navštívit opuštěné rybářské vesničky a bílé pláže.

Podle místních kajakářů měla naše výprava velké štěstí na počasí. Po většinu dnů bylo sice chladno, ale slunečno a před očima nám v tuto roční dobu probíhalo letos již druhé jaro. Slunce v noci nezapadalo a tak byla možnost využít kteroukoliv hodinu k pádlování, či pěšímu výletu v místních sněhem pokrytých horách.

Stejně jako při ostatních výpravách do podobných končin, velkou a nepostradatelnou část zabere příprava samotná a též výběr vhodného vybavení. Neradi riskujeme a tak vždy saháme po ověřeném a osvědčeném materiálu. Vařiče MSR a samonafukovačky od THERM-A-RESTu (k těm dospěl někdo dříve a někdo později) už bereme jako samozřejmost. Nikdo z nás nemá utahaný chuť imitovat spánek na ucházející karimatce. Tento materiál už bereme jako samozřejmost a rozepisovat se o něm nemá cenu, tu už udělali jiní. A funkčnost těchto výrobků už je všeobecně v podvědomí. Rád bych se zde zmínil o některých důležitých doplňcích které mezi námi (na vodě) ještě moc vidět nejsou. Člověku, kterému se podobný způsob dobrodružství zalíbí, to možná i pomůže při výběru.

Dlouhou dobu používáme Cordurové dromedáry na vodu od MSR. Sám jich mám několik a minimálně už pátou sezónu používám jeden oblíbený desetilitrák, který za ty roky snesl téměř vše. Velkou výhodou používání vaků v lodích je to, že když je nenaplním úplně (do desetilitrového dávám pouze +/- osm litrů), po povolení ventilu vymáčknu zbylý vzduch. Vak pak uložím do komory za sebe, kde krásně kopíruje dno (keel) kajaku. Neplýtvám místem, a proto nad něj uložím pár lehčích věcí, tak aby v lodi necestovaly. Mám tím nejtěžší materiál – pitnou vodu umístěnou nejníže v kajaku, a loď je tak výrazně stabilnější. Při odebrání vody stále kopíruje tvar dna, a voda je stále na svém místě, nečiní tak loď nestabilní – na rozdíl od poloprázdného kanystru. Další a obrovskou výhodou u těchto dromedárů je možnost napojení a použití vodního filtru též od MSR. V letních vedrech (Řecko, Chorvatsko, Sardinie), kdy se stáčená voda rychle kazí i v petkách, používáme vodu zakoupenou v originálním balení. Je to ale bohužel méně skladné a člověk sebou tahá zbytečný odpad.

Jednou z nepostradatelných součástí výstroje pro náročné výpravy, ale i výletování v mořských kajacích jsou suché vaky. Vaky chrání veškerý materiál od fotoaparátů po spací pytle před vodou a vlhkostí. Do nich balíme vše potřebné a ukládáme do útrob vodotěsných komor našich lodí. Sám používám několik druhů a značek. Mezi mé nejpoužívanější patří lodní vak od fy. Sea-line Kodiak Taper Dry Bag 20 l. který je tvarován pro umístění do ostré dlouhé přídě mořského kajaku, kam se ukládají lehčí předměty. V mém případě je to záložní spodní prádlo, které chci i po několika dnech v neustálém vlhku a zimě vytáhnout suché. Po naplnění pytle a zarolování uzávěru z něj vymáčknu ventilem na špici pytle přebytečný vzduch a opět šetřím místem v lodi. Ventil na tomto vaku je plochý a splývá s povrchem vaku. Tudíž není náchylný na odření a poškození jako je tomu vidět u některých modelů jiných firem, kde ventily trčí bůhví kam do prostoru. Druhý z vaků, který bude v mé lodi a na podobných výpravách často, je průhledný pytel See Bag s obsahem 10 litrů, do kterého si balím oblečení k převlečení na břeh. Průhledný materiál vaku je dobrý v tom, že naprosto přesně vím, pro co do pytle sahám, a netahám ven materiál který mě v zimě a dešti bude zbytečně moknout.

Sea-line má i výborně zpracovaný Map Case který se umísťuje na palubu před jezdce. Je zde použito pevnější slídy a působí velmi bytelným dojmem. Přes to že z kajaku rybařím, a dost často se po mé palubě míhají ostré rybářské háčky, se mi zatím nepovedlo ho poškodit. Uzavírání zde není řešeno rolováním, ale ziplockem. Konce mapníku kde je zip, nejsou zakončeny stejně, jedna strana je zaříznuta těsně u zipu a druhá cca o dva centimetry dále. Díky této úpravě nemůže dojít k nechtěnému otevření při zadrhnutí, třeba o palubní gumu. Naopak rukou, a to i když je ztuhlá zimou, se do něj člověk dostane velmi dobře. Mapník je vybaven čtyřmi oky kterými se dá připevnit na palubu. S pomocí provázku to jde i kolem pasu. Dalším materiálem od Sea-line který jsme měli možnost ozkoušet v praxi a pod zátěží byl jejich Electronic Case kterých se okamžitě po vybalení ujímá kamarád a člen výpravy Vítek, jeho postřehy si můžete přečíst hned pod tímto článkem.

Snad poslední naší nedořešenou a věčně dolaďovanou záležitostí jsou nádoby na vaření. Po dni v kajaku kdy je možnost tak maximálně vytáhnout energetickou tyčinku z vesty a zhltnout ji rychlostí světla, se všichni těšíme na pořádnou večeři. Na této výpravě jsme měli možnost vařit z poněkud jiného soudku. V jednom z našich kajaků se vezl set na vaření Flex4 od MSR. Jedná se o kompaktní do sebe zapadající systém, který nešetří jen váhu, což ocení hlavně kluci pohybující se 2000 – 8000 m nad tou naší mořskou hladinou, ale co je důležité pro nás – díky skladnosti šetří i místo. Univerzálností této sestavy se nám velmi rozšířil jídelníček o opravdu pořádná jídla a nebyl problém uvařit téměř cokoliv. Snad poprvé díky aretaci pokličky u většího hrnce určeného na přílohy a otvorům v ní jsme nelovili po scezení rýži z písku na pláži a ani těstoviny z trávy. Vnitřní menší nádoba je potažena teflonem, takže od hustých polévek přes smetanové omáčky, až po rizoto či guláš - nic nepřipalujeme! Set je doplněn čtyřmi talířky a čtyřmi hrnky, které pojme vnitřní nádoba. Vše je při skládání velmi přehledné a barevně rozlišené. Tento set nenajde uplatnění jen u podobných partiček, na vodě a v horách kam je určený. Jsem přesvědčený, že se jedná i o perfektní rodinné kempinkové náčiní.

Účastníci výpravy:

Michal Pancíř fotograf www.michalpancir.nafoceno.cz  Přes 35 let rychlostní kanoista a jezdec  na divoké vodě,  od roku 2004 aktivní mořský kajakář.

Radim Sládek člověk, který se věnuje snad všem vodním sportům, od Dračích lodí po plavání, též rychlostní kanoista a mořský kajakář. Má za sebou mnoho výprav na seakayaku od jihu po sever Evropy, pádlo protáhl slanou vodou i na Islandu a v Britské Kolumbii.

Vít Jindrle se už od dětství věnuje plachetnicím menším či větším, zapálený mořský kajakář, fotograf a  autor  odborných článků týkajících se seakayakingu – www.seakayaker.cz.

Standa Klokočník  autor a designer několika mořských kajaků www.triena.cz , účastník mnoha menších i větších výprav, z nichž nejznámější  je asi  expedice Petra Novotného - QAJAQ Kalaallit Nunaat 2010 k břehům Grónska. http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?108355-qajaq-kalaallit-nunaat-2010

Na závěr chceme poděkovat partičce z Vertical Trade. Za vstřícnost a podporu při našich výpravách. Díky Vám kamarádi, si dny v terénu užíváme tak jak užíváme, děkujeme.

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo