Vertical - logo
Maglajz logo

Proč používat přilbu pro skitouring?

uveřejněno

01.02.2019

Proč nosit přilbu na skitouring? To se dozvíte v našem článku.

Proč používat přilbu pro skitouring?

Proč nosit přilbu při jízdě na lyžích?

Ať už jste horský vůdce, nebo nováček skitouringu/skialpinismu, pravděpodobně jste si položili tuto otázku. Přestože sjezdoví lyžaři začali přilby široce využívat jako nezbytnou součást bezpečnostního vybavení, automatické používání přilby pro skitouring/skialpinismus se ještě nestalo samozřejmostí, a to především kvůli hmotnosti, nedostatku odvětrání a objemné velikosti většiny doposud dostupných přileb na trhu. A přesto, když je sněhová pokrývka tenká, větve a zejména kameny nejsou nikdy příliš hluboko pod povrchem, což vytváří potenciálně nebezpečnou situaci v případě pádu. Při výstupu žlebem představuje také pád kamenů vážné riziko. Když budete brát v úvahu všechna tato nebezpečí, je nošení přilby pro skitouring/skialpinismus více než rozumné.

Rozhovor s Vivianem Bruchezem: Proč nosit přilbu na skitouring?

Co musí mít přilba pro skitouring, aby splnila požadavky uživatele?

Odvětrání: 

Skitouring vyžaduje značné fyzické úsilí při výstupu a potřebujete vhodné vybavení. Pouze lehká, dobře odvětraná přilba je pohodlná pro celou jízdu, a to jak při výstupech vzhůru, tak i při sjezdech dolů.

Ochranu hlavy:

Po celou dobu výletu, ať už výstup, nebo sjezd, je lyžař vystaven těmto nebezpečím: 

  • pád skály, kamení: 

Při skialpinismu je lyžař vystaven pádu kamení, nebo ledu, např. při výstupech strmými žleby.

  • přední, boční a zadní nárazy: 

Pád při výstupu, na strmém, nebo zledovatělém svahu, nebo nad skalnatými výčnelky.

Pád při sjezdu v nebezpečném terénu mezi skalami, stromy, lavinami...

Nová certifikace CE přileb určených pro skitouring

Zatímco existují certifikované přilby, které mají obě normy, jak pro horolezectví (EN 12492), tak i pro sjezdové lyžování (EN 1077), normy pro sjezdové lyžování způsobují, že přilba je objemná, těžká, uzavřená a neodvětraná. Pokud jde o přilby, které jsou certifikovány pouze pro horolezectví, nenabízejí dostatečnou ochranu proti nárazům z přední, boční a zadní strany hlavy.

Za účelem vytvoření ideální rovnováhy mezi odvětráním a ochranou hlavy, spolupracoval Petzl s certifikační organizací a představil první přilbu certifikovanou CE pro skitouring:

  • norma pro horolezecké přilby (EN 12492), která chrání proti pádu kamenů a zajišťuje maximální odvětrání
  • zvýšená ochrana proti bočním, čelním a zadním nárazům (štítek Petzl TOP AND SIDE PROTECTION)

Přilby Petzl pro skitouring

METEOR: Možnost použití lyžařských brýlí nebo štítu, ideální přilba pro skialpinismus/skitouring. 

SIROCCO: Určena pro ty, kteří hledají mimořádně lehkou ochranu hlavy s výborným odvětráním.


-Tyto přilby nejsou vhodné pro použití na sjezdovkách v lyžařských centrech, protože nesplňují normu EN-1077 pro alpské lyžování.

 

Více o nálepce  TOP AND SIDE PROTECTION:

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo