Vertical - logo
Maglajz logo

Přilby - retro vzpomínky s Petzlem

uveřejněno

08.12.2015

Vzpomínky na první přilby Petzl

Přilby - retro vzpomínky s Petzlem

Nejstarší model značky Petzl byla přilba ECRIN, která se stala legendou a byla oblíbená hlavně u speleologů a záchranářů díky své robustnosti, spolehlivosti, univerzálnosti a konstrukci. Vyráběla se ve třech modelech, ECRIN ROC s větracími otvory měl certifikaci pro horolezectví a práce ve výškách, ECRIN ST bez větracích otvorů pro práce ve výškách a ochranu před roztavenými odstřikujícími kovy a ECRIN BEST měla normu pro stavebnictví s vyšší pevností podbradní přezky. Skořepina byla vyrobena z polykarbonátu a uvnitř byl čtyřbodový páskový systém, který udržoval skořepinu nad hlavou. V případě nárazu skořepina absorbovala náraz promáčknutím a vrácením do původního tvaru. Z vnitřní strany byla na skořepině mřížka, podle které se poznalo, že přilba absorbovala náraz - mřížka byla deformovaná. V roce 1997 přichází Petzl s nečekaným produktem v podobě lehké sportovní přilby s polystyrenové pěny, podobné cyklistickým přilbám - modelem METEOR. První model se skutečně hodně podobal přilbám pro cyklistiku, ale časem začaly přilby METEOR dostávat slušivý design a staly se velmi oblíbené. V roce 2009 nastává převrat v konstrukci přileb - přichází nový materiál ABS (acrylonitrile butadiene styren), který je lehčí, má podobné vlastnosti a dá se barvit. To rozšiřuje možnosti konstrukce přileb. V tomto roce končí výroba nejoblíbenějšího modelu ECRIN. Výroba dalších modelů se rozděluje do dvou směrů - práce a outdoor. V pracovní sféře přišly na trh modely VERTEX a později ALVEO. Přilby se skořepinou a šestibodovým páskovým systémem poskytující maximální možnou ochranu a zároveň maximální pohodlí při práci. U sportovních přileb je cílem co největší snížení hmotnosti při zachování bezpečné ochrany hlavy. Ztenčuje se stěna skořepiny a přidává se výstelka ze vstřikovaného polystyrenu. Skořepina se při nárazu promáčkně a polystyrenová výstelka vespod prasknutím absorbuje ráz. V roce 2009 přichází na trh model ELIOS, který nahrazuje přilbu ECRIN v horolezectví a dalších sportovních vertikálních aktivitách. Tento model prošel také množstvím inovací až do současné podoby. V roce 2013 přichází Petzl opět s revolucí v podobě ultra lehké minimalistické přilby pro alpinismus SCIROCCO, vyrobené z polypropylenové pěny.    

retro Petzl retro Petzl
retro Petzl retro petzl
Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo