Vertical - logo
Maglajz logo

Plynové vs. benzínové vařiče

uveřejněno

28.07.2018

Plynové vs. benzínové vařiče, který je pro vás vhodný? 

Plynové vs. benzínové vařiče

Plynové vs. benzínové vařiče, který je pro Vás vhodný? 

Na tuto otázku není vůbec jednoduchá odpověď - hodně záleží na cestách, které plánujete a také na vašich osobních preferencích. Plynové vaříče mají v některých situacích značné výhody a nové, efektivnější konstrukce způsobily, že výkonnostní rozdíly jsou méně jasné než kdysi. Benzínové vařiče zůstavají vůdci na dlouhých cestách, v zimních podmínkách a na cestách kde plynové vařiče nejsou dostupné.

Hmotnost vařiče

Plynové vařiče jsou jasným vítězem v této kategorii. Téměř vždy jsou lehčí a kompaktnější než jejich benzínový protějšek. Porovnání čísel je jednoduché a jsou často rozhodující faktor pro spotřebitele při koupi. Bohužel, tyto čísla neříkají všechno, zvlášt když celé vybavení nesete do přírody, včetně paliva. 

Hmotnost paliva

Zde začíná být porovnání váhy zajímavé. Samostatná plynová kartuše váží méně než láhev s palivem, ale více plynových kartuší, které budete brát sebou, mohou být ve výsledku těžší, než benzínová láhev s palivem. Na kratké výlety, které vyžadují velmi málo vaření, je plynový vařič ta nejlepší volba. Pokud ovšem plánujete dlouhé výlety a hodně vaření, velká benzínová láhev je nejlepší řešením. Hmotnost, kterou tak ušetříte  s porovnáním s  benzínovým palivem v nádobě, vyrovná i jinak lehčí váhu plynové kartuše, kterých byste museli brát více. Samozřejmě se bavíme o dvou, velmi odlišných scénařích a existuje velmi mnoho situací, které jsou mezi těmito dvěma. Zvažte počet vaření, podmínky a osobní zvyky při vaření. Také pamatujte na to, že budete muset nosit kartuše po celou dobu vaší výpravy a i po ní.

Teplota

Ve většině případů, benzínové vařiče nabízejí lepší výkon v chladných podmínkách. To potvrzuje, že první benzínový vaříč MSR Model 9, byl vytvořen speciálně pro horolezce, kteří potřebují stabilní funkci vařiče ve vysoké nadmořské výšce. Nízké teploty, vytvářejí nízký tlak ve vařičích, což činí většinu plynových vaříčů nepoužitelné v opravdu nízkých teplotách. Někteří horolezci, jsou schopni používat plynové vařiče i při nízkých teplotách a ve vysokých nadmořských výškách, ale s velmi opatrnou regulací teploty. Takže tyto vařiče stále čelý velké výzvě. Tlakově regulovatelné plynové vařiče jako je MSR REACTOR, nabízejí lepší výkon v těchto podmínkách se základní teplotní regulací. 

Životní prostředí

Zde není žádných pochyb o tom, který vařič je šetrnější k životnímu prostředí. Benzínový vařič vyžaduje méňe energie a nabízí ekologičtější způsob vaření venku. Klíčem je opakovatelně použitelná palivová láhev. 
Benzínové kartuše mohou být recyklovány jako smíšený kov (nikoliv hliník), ale ne mnoho firem přijmá tyto nádoby a ještě méně firem tyto nádoby rozezná a odpovídajícím způsobem zpracuje.

Údržba

Plynové vařiče mají tak nízkou údržbu, jak jen si můžete přát. Prakticky nevyžadují žádnou údržbu a spolehlivě fungují po desetiletí. Benzínová vařiče jsou také známé svojí spolehlivostí, ale vyžadují i další údržbu. V závislosti na palivu, které používáte a na podmínkách, se můžete setkat s údržbou každých pár let, ale také několikrát za rok. Naštěstí je bosluha velmi jednoduše a čistící proces je snadný a rychlý.

Cena

Ve většině případů jsou plynové vařiče levnější než benzínové. Současně ovšem platí, že plyn je dražší než benzín. Jedna hodina vaření na plynové kartuši vás bude stát přibližně 130kč, kdežto hodina vaření na kapalném palivu přibliřně 30kč. Pokud budete vařiče využívat často, jediný způsob jak jak snížit provozní náklady jsou kapalná paliva (benzín). Většina profesionálních průvodců a outdorových organizací použivá pro své služby a klienty výhradně benzínové vařiče. Pokud používáte vařič párkrát do roka na krátké výlety, plynový vařič bude pro vás optimální volbou.

MSR vařič

Dostupnost paliva

Palivo je k dispozici na mnoha místech, avšak všude není. Pokud máte v plánu cestovat do zemí či oblastí, které jsou vzdálené od frekventovaných cest, kapalné palivo je bezpečnější. Bez ohledu nato, kde se nacházíte, budete moci najít palivo pro vařiče na kapalné palivo, jako jsou XGK nebo WhisperLite International. Můžete předpokládat že zásoby paliva najdete v těchto regionech.

Severní amerika
Patagonie
Himálaje
Pákistán
Evropa
Jižní Afrika

Jak můžete vidět, volba mezi plynovým vařičem a benzínovým záleží hodně na tom, kam jedete, co děláte a co preferujete. Není to vždy jednoduchá volba, ale máme spoustu skvělých možností.

Zde přinášíme čtyři scénaře, kde vám ilustrujeme funkčnost mezi plynovým a benzínovým vařičem.

Víkendová túra

Vaše túry jsou převážně 2-3 dny dlouhé a prioritou pro vás je co nejlehčí batoh. Občas jsou dny na túře dlouhé a vy potřebujete vařič, který vám uvaří rychle a jednoduše. Teploty jsou téměř vždy nad nulou a jídla, která připravujete, jsou obvykle jednoduchá, jako např: dehydratovaná strava, těstoviny či rýže.

Plynový vařič PocketRocket2 je skvělou volbou pro tyto podmínky. Velmi lehký vařič a pouze jedna či dvě kartuše, které za svůj trip spostřebujete. Celková váha, kterou ponesete, bude velmi nízká a o hodně nižší, než kterákoliv alternativní volba benzínového vařiče. Jako bonus je vařič tak kompaktní, že se vejde do většiny sad nádobí.

MSR vařič PocketRocket

Vícedenní túra

Strávíte na trase často více než týden a to pouze s věcmi, které máte sebou, bez další podpory? Snižení hmotnosti, kterou nesete, je velmi důležité, stejně jako příprava na cestu. Jídlo, které připravujete, bude zahrnovat jak dehydratovanou stravu tak i večeře o více chodech. Teplota často klesne pod bod mrazu a tu a tam zafouká vítr, nebo napadne sníh.

WhisperLite byl navržen speciálně pro tento druh použití. I když je težší než plynový vařič, nabízí úsporu paliva, což snižuje celkovou váhu, kterou nesete na dlouhých cestách. Tento vařič je také skvělý, pokud vaříte ve více lidech. Univerzální vařič je idealní pro cestování v oblastech, kde není vždy dostatek toho či onoho paliva.

MSR vařič Whisperlite

Alpské túry

Vaše výlety jsou krátké, rychlé a vyžadují dobrou kondici. Lehký a malý batoh je klíčem k úspěchu v horách. Teploty se pohybují od letních podmínek až pod bod mrazu. Když používáte vařič, roztavíte sníh, vaříte vodu a děláte velmi jednoduché jídlo. Často vaříte na exponovaných místech, kde může vítr a chlad ovlivnit výkon. Vařič, která je rychlý, kompaktní a účinný, je proto nesmírně důležitý.

Systém jako Reactor je tou nejlepší volbou pro tento druh tripu. Vařičový systém je rychlý, účinný a velmi kompaktní. Během pár vteřin je ihned připravený k použití. Nejdůležitější ze všeho je, že Reaktor funguje velmi dobře ve větrných podmínkách, takže se na něj můžete spolehnout na exponovaných místech a ve velmi špatném počasí.

Vařič není tak lehký jako vařič MicroRocket, ale nabízí zvýšení efektivnosti využití paliva, čímž šetří celkovou hmotnost. Na cestě, která vyžaduje vaření ze sněhu, a na větrných místech, mohou být úspory hmotnosti velmi významné.

MSR Reactor vařič

Horolezec

Lezete na vysoké hory, či budujete tábory ve vysokých nadmořských výškách? Tyto výstupy často trvají déle než tři dny a obvykle máte tři nebo více horolezců ve vašem týmu. Teploty jsou pravidelně pod bodem mrazu a vy používáte vařič abyste udělali vodu pro skupinu. Plánujete také expedice do divočejčích oblastí, nebo chladnějších jako je Antarktida. 

Benzínový vařič XGK-EX byl vytvořen přesně tak, aby fungoval za těchto podmínek. Tento vaříč má rychlost a výkon, aby roztavil sníh v jakkékoliv nadmořské výšce či teplotě. Jeho účinnost a spotřeba paliva to je další úspora hmotnosti pro delší expedice. Vynikající spolehlivost a jednoduchá údržba v terénu umožnují, aby tento vařič mohl uvařit vodu i jídlo při dlouhých expedicích. Stejně jako mnoho dalších vařičů, tento vařič umí využívat různé druhy paliva, což z něj činí optimální volbu pro cestování do rozvojových zemí. Tyto vlastnosti z něj učinily oporu pro průvodce a horolezce směřující do Denali, Jižní Ameriky a Himálají.

Vařič XGK-EX MSR

 

Vařiče MSR v katalogu zboží

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo