Vertical - logo
Maglajz logo

Plynové kartuše a vaření

uveřejněno

02.09.2011

Jak zjistíme na kolik vaření nám vydrží použitá plynová kartuše?

Plynové kartuše a vaření

Americký časopis BACKPACKER otiskl zajímavý článek - metody ověření jak dlouho ještě můžeme vařit na použité plynové kartuši.

Chystáte se opět někam kempovat a zjistíte, že kartuše je asi z poloviny prázdná? "Na kolik vaření to asi vydrží?" To je důležitá otázka. Vždy jsem se spoléhala na odhad, ale abych zjistila přesnější metodu ověření, kolik paliva ještě v kartuši zbývá, zeptala jsem se Steva Grinda, produktového manažera vařičů značky MSR. Tady jsou jeho odpovědi:

 

"Existuje několik celkem přesných metod, jak změřit kolik paliva v plynové kartuši ještě zbývá. Nejběžnější metodou je zvážení plné kartuše. Hodnotu (gramy nebo unce) napíšete na kartuši. Po určité době používání kartuši opět zvážíte a rozdíl ukáže, kolik paliva jste spotřebovali. Čistý obsah paliva  plné kartuše je uveden v návodu na kartuši (NET hmotnost), takže si snadno spočítáte, kolik jste spotřebovali a kolik ještě zbývá.
 Pro zjištění zbývající doby hoření musíte znát dobu hoření specifickou pro váš typ vařiče. U našich vařičů MSR vždy uvádíme údaj doby hoření na jednu plnou kartuši pro jednotlivé modely. Např. jestli máte v kartuši 60% paliva a doba hoření vašeho typu vařiče na plnou kartuši (opět závisí na typu vařiče) je 80 minut, zbývá vám přibližně 48 minut hoření. Tyto údaje ale nesmí být brány na chlup přesně, protože spotřeba paliva se dramaticky mění v závislosti na okolních podmínkách.

Praktičtější metoda je měření množství vody v litrech uvařené na jednu kartuši. Např. vařič MSR Reactor uvaří okolo 22 litrů vody na jednu plnou 8 oz. IsoPro kartuši. Takže na poloprázdnou kartuši uvaříte přibližně 11 litrů vody.

Další metoda, jak zjistit množství paliva v plynové kartuši, je mnohem jednoduší pro outdoorové použití. Kartuše plave ve vodě a úroveň ponoru závisí na množství paliva uvnitř. Když necháte plavat plnou kartuši a prázdnou kartuši, označíte si rozdíly hladin na kartuši a můžete si je překreslit na nové plné kartuše. Po určité době používání kartuši ponoříte do vody a podle ponoru mezi označenými ryskami plné a prázdé kartuše ihned uvidíte, kolik paliva vám zbývá. Je li ponor uprostřed rysek, máte polovinu kartuše.

  Text: Kristin Hostetter - BACKPACKER
  Přeložil: Mgr.M.Turek                                     

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo