Vertical - logo
Maglajz logo

Petzl RocTrip 2011: lezení v Getu He

uveřejněno

29.07.2011

Další vyprávění o tom, jak to vypadá v údolí Getu a co čeká účastníky letošního Petzl RocTrip China.

Petzl RocTrip 2011: lezení v Getu He

Historie

Převážná většina skal v jihozápadním regionu Middle Kingdom je krasová a je teprve v počátcích odkrývání jejího lezeckého potencionálu. Jeskyně a oblouky Getu He (řeka Getu) nabízí lezení podobné tomu, které najdete v Yangshuo – sousední provincii Guangxi – nebo v Thajsku, Vietnamu a také kousek dále - na známých "Mogotes" v údolí Vinales na Kubě.

 Petzl / © G. Vallot
Jeskyně Chuanshang. Photo Petzl © G. Vallot

V devadesátých letech provinční vláda Guizhou rozhodla o ochraně této oblasti Getu. Vybudovali park se značenými chodníky a schody, který se nachází poblíž příjezdové cestě.

Ve vesnici žije rodina známá jako Spidermenovi, která se kdysi specializovala na akrobatický sběr vlaštovčích hnízd. Stále si drží licenci na předvádění lezení pro turisty.

Portrait d'Erwan Lelannportrait d'olivier balmaNedočkaví oživit známost tohoto místa, místní autority na počátku roku 2000 uspořádali v parku několik outdoorových soutěží včetně lezení na rychlost na umělých chytech. Při této příležitosti postavili u vstupu do parku malou lezeckou stěnu.

V roce 2007 Olivier Balma, francouzský horský vůdce, který založil školu alpinismu pro budoucí čínské horské vůdce, objevil obrovský oblouk Getu. Balma si vzpomíná na své pocity, když poprvé spatřil to místo."Bly to šok. To místo mělo potenciál stát se lezeckým místem světového formátu." Olivier zorganizoval výcvikové kurzy a postavil  30 cest.
Celá věc nabrala lepší směr v roce 2009, kdy Erwan Le Lann hledal nové místo pro další Petzl RocTrip. Právě jeho přítel Olivier Balma se zmínil o Getu. "Tuto oblast plnou, nádherných útesů, jsem již několikrát navštívil," vzpomíná Erwan, "ale tohle byla pecka". Nádhera řeky je úžasná a je to ještě úžasnější, když přidáte různorodost a nespočet stylů a obtížností v jednotlivých sektorech.

"Přes existenci parku a jeho infrastruktury si toto místo zachovává svoji skrytou neodhalenost."

pictoLezení

Na podzim 2010 se do oblasti vypravilo první komando stavěčů cest – na pozvání Petzlu, a sestavené převážně z francouzských, španělských, rakouských a australských lezců – za 15 dní otevřeli 50 cest v Grande Arche (Chuanshang Cave), sektory Buddha Cave a Devil's Cave. Cesty jsou celkem obtížné v průměru mezi 6c a 8c. Obtížnost tohoto obrovského místa vzbudila u lezců pár výkřiků - jak skeptických, tak obdivných.

"Aie, aie, aie! To je nelidské! Ta jeskyně je brutální! Je to jako pětkrát Santa Lynia!" vykřikoval Dani Andrada, člověk, který málokdy ukazuje tolik emocí.
Stéphanie a Arnaud Petitovi se zapotili při stavbě Lost In Translation, čtyřdélkové cestě se dvěma úseky 8a. Yann Ghesquier cestu opakoval a pochválil, "Je to hodně exponované. Lezení hlavou dolů, ztracen někde v lese krápníků, to je něco, co se musí zažít. Tam nahoře jste 100 metrů nad zemí v oblouku, který je 80 metrů široký a 150 metrů dlouhý!"

Olivier Lavoisier dans Five Times Santa Linya, 7a. Photo Petzl © Lafouche
Olivier Lavoisier v "Five Times Santa Linya", 7a, Chuanshang cave. Photo Petzl © Lafouche

Uvnitř oblouku Grande Arche je expozice tak obrovská, že ztrácíte pojem polohy, vzdálenosti a kolmosti. Stěny jsou pokryty malými dutinami, které umožnily perfektní vytyčení technicky náročných cest. V sousedním údolí blíže vstupu do parku Martial Dumas a Seb Foissac objevili jeskyni s velkými barevnými stěnami. Nazvali ji Devil's Cave. Erwan doprovázený místním rangerem zvaným Whan prozkoumali okolní údolí a v blízkém okolí objevili 15 zajímavých sektorů různých obtížností a stylů.

Na jaře 2011 byl zorganizován druhý výlet s cílem postavit 200 cest. Důraz byl tentokrát kladen na cíl postavit více cest střední obtížnosti. Výpravy se účastnilo patnáct lezců z UK, USA, Brazílie, Španělska a Francie. Za pomoci studentů z CMDI (Chinese Mountain Development Institute) a pod vedením Oliviera Balmy tento skvělý projekt začal. Bez pochyb nejlepší způsob, jak si udělat celkový obraz toho, co dokázali, je prohlédnout si průvodce.

Doposud bylo v Getu otevřeno 250 cest obsahujících fasety, reliefy, všechny styly a obtížnosti včetně sportovního lezení:

  • Deset vytrvalostních, vícedélkových cest od 120 do 250 metrů obtížnosti 4+ až 8+.
  • Více než 15 sportovních cest se vším od převislých stěn, ploten a jeskyní obtížnosti 5a až 9a.

Je tam troška pro každého, vše v okolí maximálně 40 minut chůze z vesnice.

Na podzim si přijdou na své hlavně milovníci vícedélkového lezení, kteří budou pěkně rozmazlováni zvláště na stěně CMDI Wall, kde jsou středně těžké cesty Blue Spirit (200m, 5c max, 5a ) nebo Wood Cutter (200m, 6a+ max, 5C+ ). A pro ty, kdo hledají něco těžšího jsou tam mistrovské kousky jako In Translation (150m, 8a max, od Stéphanie Bodet a Arnaud Petita), Corazon de Ensueno (200 m, 8b+ max od Daniho Andrady), La Voie du Milieu (300 m, 8b+ max od Daniela Dulaca), a Nihao Wokepa (150 m, 8a max od Toniho Arbonese a Marcose Costy).

                                                                                     Gavin Simonds v "San", 5a/b, sur Miao Sword - Photo Petzl © Lafouche / Pohled od CMDI Wall a Pussa Yan - Photo Petzl © G. Vallot.

Roc Trip

    Další informace o Petzl Roc Trip China 2011 včetně videa a registrace zde

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo