Vertical - logo
Maglajz logo

Petzl Roc Trip 2011: hvězdný tým "vrtačů"

uveřejněno

07.08.2011

Petzl RocTrip 2011 : "A Drill Dream Team"

Na absolutně panenském místě,  jako bylo údolí Getu byl největší problém vybavení. Než jsme mohli odeslat vše potřebné, muselo zkušené oko ohodnotit množství a kvalitu všeho, co bude potřeba.
Odpovědnost padla na Erwana Le Lann, kterému radil Olivier Balma a asistoval Whan, místní ranger parku.


Accrobatic access to bolt in the ceiling of the Big Arch
Akrobatický přístup při osazování stropu v Big Arch

Erwan Lelann popisuje jejich výzvu:
Než začnete osazovat cestu, musíte mít jasnou představu, co budete používat. Vždy je to kompromis mezi několika omezeními. Za prvé je to materiál skály, v getu to je urgonianský vápenec. Potom to je místní klima. Ve vlhkém prostředí všeobecně a zvláště v přímořských podmínkách expanzní nýty nedrží moc dobře, navíc je li skála měkká. Ale někdy nemáte na výběr, musíte pracovat s tím, co máte. V Getu jsme z důvodů logistiky a plánování zvolili expanzní nýty: 10mm pro vícedélkové cesty a 12mm pro sportovní. 


The Drill Dream Team
Drill Dream Team

Následně jsme museli vyhodnotit potenciál oblasti: 300 až 500 délek rozprostřených  v 15 sektorech. 5000 nýtů by bylo posláno pro začátek. Stejný postup jsme aplikovali pro vrtáky a břity potřebné k vrtání děr, kladiva k čištění skály a zatloukání nýtů, statická lana pro přístup k cestám, klíče na utahování nýtů, plakety pro jištění, kartáče na čištění chytů, atd.

Co se stavitelů cest týče, všichni si přivezli své vlastní vybavení: pohodlné postroje, ve kterých by vydrželi viset celé hodiny, bavlněná trika s dlouhým rukávem, aby se nespálili od slunce, kožené rukavice, GRIGRI 2, ASCENSION, CROLL, smyčky, karabiny s pojistkou, atd. Lezci si většinou pro práci z lana volí lehké osobní vybavení, protože stavitel cest není pracovní mezek. Jeho prací je představit si estetickou, plynulou linii a před vyvrtáním díry pro nýt si vyzkoušet sekvenci pohybů a rozhodnout, kam nejlépe umístit nýt pro jeho bezpečné zapnutí. Stavitelé cest nikdy nepřestanou být lezci.

Yann Mimet pushes on the drill.
 Yann Mimet tlačí na vrtačku.

"Bylo to vzrušující," říká Erwan, "dorazit do této panenské oblasti. Normálně přijedete do oblasti, která je už objevená a výzvou je najít nějaké nové čisté místo pro nové směry. V Getu to bylo trochu jako objevit totálně panenské Buoux a mít jen pár dní na práci - ach jo! Kde začít?!"

Tváří v tvář obrovskému prostoru začali první lezci používat "teorii malých kroků." První krásná linie jde tady, potom další ne tak pěkná jde hned vedle, potom třetí vedle, která je taky čtyřhvězdičková. Museli jsme začít uvažovat o jednotlivých sektorech spíše než skákat z místa na místo.

"Moje největší obava byla, že vzhledem k velmi vysokému standardu stavěčů cest budou cesty hodně obtížné. Proto jsem trval na tom, aby se stavěli cesty různých obtížností a myslím, že jsem zvítězil. Je tam množství cest obtížnosti 4 a 5. Na 250 cestách máme všechno od 9a po 4c. Je to tam," vysvětluje Erwan.

 
 
Prohlídka před prací          /              Debata nad vrtačkou           /              Bachaaaaa !!! Šutrrrrrrr !

Závěrem otázka, budou otevřené některé cesty s krápníky?

"Problém je, že usazeniny vápence nemají stejnou soudržnost jako stěna na které drží. Někdy je to pevné, jindy může být krápník jako křída, takže je nemožné tam osadit nýt.
Také se musí myslet na dráhu lana, aby tam nebylo moc tření a když lezec případně spadne, aby se lano nepohybovalo přes křehké formace, které by se mohly odlomit."

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo