Vertical - logo
Maglajz logo

Opravy vybavení v přírodě: CO SI VZÍT NA CESTY A PROČ.

uveřejněno

31.05.2019

Ať už je to uprostřed sněhové bouře nebo neúprosného lijáku, zdá se, že k selhání vybavení dochází vždy neočekávaně a v nejhorším možném okamžiku.

Opravy vybavení v přírodě: CO SI VZÍT NA CESTY A PROČ.

Může to být zlomený stanový prut v noci před pokusem o vrchol, nebo ucpaný vodní filtr uprostřed pouště - v každém případě může selhání vybavení v nejnevhodnější možnou dobu ukončit výlet nebo ještě hůře být životu nebezpečné. Přibalení správných pomůcek vám však pomůže minimalizovat případné poruchy. Po konzultaci s našimi zkušenými techniky z oddělení oprav MSR jsme sestavili seznam nezbytných položek pro nouzové opravy, abyste mohli své vybavení opravit na cestách.

  • 1. Samolepící opravná páska

Zatímco lepicí páska může být skvělým univerzálním pomocníkem pro všemožné opravy, pro opravy tkanin je nejvhodnější samolepící opravná páska např. Tenacious Tape, nebo SirJoseph. Obsahuje lepidlo, které trvale spojuje nylon, plast a gumu, je skvělá pro opravování roztrženého tropika stanu, stanové podlážky, nebo oblečení. Při opravě vašeho vybavení pomocí samolepící pásky se ujistěte, že je roztržené místo důkladně očištěno izopropylalkoholem nebo mýdlem a vodou. Izopropyl je účinný pro čištění všeho kromě vodotěsných tkanin, jako jsou například tropika stanů, u kterých můžete poškodit vodotěsný zátěr. Dále z pásky vystřihněte záplatu s přesahem minimálně 1,5 cm od roztrženého místa a zakulaťte rohy, aby snížili pravděpodobnost odlupování. Záplatu opatrně aplikuje, aby se zabránilo tvorbě vzduchových bublinek a zajistila se přilnavost.

opravy na cestach

  • 2. Elektrikářské pásky

Lehké, pevné a levné, svazek elektrikářských pásek je nepostradatelným doplňkem ve výbavě pro pro opravy. Přetrhl se vám popruh batohu? Páska pomůže. Přetrhla se tkanička od bot? Páska pomůže. Ujistěte se, že si kupujete průmyslové pásky, protože ty skutečně levné mají tendenci časem degradovat, jejich pevnost se snižuje a při nízkých teplotách nevydrží.

opravy na cestach

Ze zřejmých důvodů si obvykle rádi do naší opravné sady balíme víceúčelové předměty. Výjimkou je ale trubice pro opravu prasklých stanových prutů; dá se použít pouze na jednu jedinou věc. Ačkoliv můžete použít stanový kolík omotaný lepící páskou, neexistuje žádný lepší způsob, než použití trubice na opravu stanových prutů. Nejprve narovnejte všechny ohyby prutu jak je to možné, a potom zarovnejte zlomené místo. Nasuňte trubici a vycentrujte ji přes zlom. Potom ji na obou koncích řádně obtočte lepící páskou, abyste ji udrželi na místě. A je to hotovo.

opravy na cestach

  • 4. Aquaseal

Naši servisní technici vřele doporučují tuto malou tubu plnou kouzelné esence. Je to taková tekutá verze opravné lepicí pásky. Stačí jen pár kapek na roztržené místo na bundě, kalhotách, nebo stanovém tropiku, a bolavé místo je ve vteřině vyléčené – opravené místi je ohebné a vodotěsné. Stejně jako u opravy tkanin, nejprve se ujistěte, že povrch je před nanesením čistý a suchý.

opravy na cestach

Pokud používáte vařič na kapalná paliva, jako je WhisperLite, XGK nebo Dragonfly, ujistěte se, že jste si přibalili opravnou sadu a naučili se s ní správně provádět údržbu v terénu. Pokud používáte plynový vařič, není toho mnoho, co byste mohli v terénu opravit – nejčastějším problémem je našroubování vařiče křížem přes závit, což je v přírodě téměř nemožné opravit. Když kompletujete plynový vařič s kartuší, nespěchejte a našroubování věnujte vice času. Několikrát vařič šroubujte opačným směrem, až ucítíte, že si začátek závitu sednul na správné místo. Potom pokračujte v otáčení správným směrem, dokud není kartuše bezpečně našroubována. Pro resetování bezpečnostní tepelné pojistky v systému WindBurner počkejte, až vařič vychladne. Odpojte kartuši a nožičku stojanu vložte do trubky směšovače. Otočte jí ve směru hodinových ručiček a stiskněte dolů, dokud neuslyšíte cvaknutí. Zavřete seřizovač plamene, znovu nasaďte kartuši a vařič zapalte.

opravy na cestach

  • 6. Jehla a rybářský vlasec

Zapomeňte na nit — rybářský vlasec je v přírodě nejlepší materiál na spojování. Vezměte si s sebou jednu cívku vlasce a pár tlustých jehel s velkým okem. Jakékoliv roztržení, které nespravíte samolepící opravnou páskou, spolehlivě sešijete rybářským vlascem.

  • 7. Stahovací pásky Voile

Stahovací pásky Voile jsou univerzální, pevné a trvanlivé. Dají se použít jako náhradní popruh vázání, jako součást dlahy, na spoustu dalších věcí, které si vymyslíte. Vyrábí se v různých velikostech a délkách. Podle typu cesty si bereme 2 až 3 kousky.

Údržba filtru v terénu je obvykle omezena na dvě věci, výměna a promazání těsnění, a zpětný proplach filtru. Prvním krokem je zabalení si speciální sady pro údržbu vašeho typu filtru a druhým krokem je naučit se ji používat. Bez ohledu na typ filtračního systému se ujistěte, že filtr čistíte zpětným proplachem včas a často, každých 8 až 10 litrů, pokud je kvalita vody obzvláště zhoršená. Tím se odstraní nečistoty, které ucpávají filtrační vložku a prodlouží se životnost filtru. Zpětné proplachování je velmi snadné. V případě pádu nebo katastrofického rozbití doporučují naši technici použít dezinfekční tablety Aquatabs (účinné proti virům, bakteriím a prvokům typu Giardia, ale nikoliv Cryptosporidium).

opravy na cestach

  • 9. Vázací drát

I když vám to může připadat jako doplněk farmáře v opravárenské sadě na traktor, ujišťujeme vás, že vám kousek vázacího drátu opravdu pomůže. Jeho tuhost a pevnost může provizorně opravit lyžařská vázání, anebo jeho ohebnost využijete k vytvoření provizorní přezky. Doporučujeme vzít si malou cívku.

  • 10. Multi-Tool nůž

opravy na cestach

Velký univerzální nůž má v přírodě cenu zlata. Použijte jej pro propichování, krájení, řezání, atd. Na trhu je spoustu kvalitních nožů, takže si snadno vyberete jeden, který vyhovuje vašim požadavkům I rozpočtu. Není třeba, aby na něm bylo 20 různých nástrojů, ale musí mít dobré kleště a několik různých velikostí čepelí nože.

Vybavení značky MSR a THERMAREST je vyrobeno z kvalitních materiálů a konstruováno s ohledem na odolnost při používání. Přesto může v přírodě dojít k neočekávaným situacím. V takovém případě vám pár drobností z našeho seznamu pomůže vyřešit tyto situace a pobyt v přírodě pro vás bude příjemný I přes tyto patálie.

 

Pokud máte otázky týkající se oprav vybavení MSR a THERMAREST,

kontaktuje našeho servisního technika info na www.vertical.cz/cs/kontakty/

opravy na cestach

 

 


Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo