Vertical - logo
Maglajz logo

Obnovte funkčnost a prodlužte životnost spacího pytle!

uveřejněno

14.10.2019

Po několika dobrodružných sezónách může váš spací pytel začít vypadat poněkud zašle.

Jak vyčistit váš spacák co nejšetrněji?

Obnovte funkčnost a prodlužte životnost spacího pytle!

Přesto, že možná milujete fleky od kávy, které vzdáleně připomínají špatně nakresleného medvěda, či vám kouř, kterým je spací pytel provoněný, připomíná příjemně strávený večer s přáteli u ohně, je i tak velmi důležité jeho čištění.

Prach, špína, či olej na vrchní látce vašeho spacáku se pomalu, ale jistě dostávají do vnitřní výplně a tím ztrácí svou nadýchanost a teplo.

jak vyprat spacak

Nicméně, čištění vašeho spacáku není tak jednoduché, jak se zdá. Potah i vnitřní látky, ať už duté vlákno či peří mohou být snadno zničeny, pokud je čistíte nevhodným způsobem.

Abychom vám pomohli prodloužit životnost vašeho spacáku na co nejdélší dobu, sepsali jsme v následujících řádcích několik rad, jak vyčistit váš spacák co nejšetrněji.

Vyprání spacího pytle

Začněme hned s několika „Tohle nedělejte“.
1. Zatímco vyprání spacáku je důležité, příliš časté praní může poškodit, či zcela připravit spací pytel o jeho funkčnost. Dobrým pravidlem je, používáte-li spací pytel pravidelně, perte ho jednou ročně.
2. Nikdy spací pytel nevystavujte čistidlům, nebělte ani nežehlete.

Důležité je, jak budete spací pytel prát. My doporučujeme využití specializovaných čistíren. Zde vždy najdete profesionály, kteří vědí, jak co nejšetrněji vyprat snad cokoliv. Nevýhodou ovšem může být, že takové čistění firmám zabírá více času. Další z variant může být vyprání ve vaší vaně. To ale může být únavné.

Doporučujeme, abyste k praní používali předem plnitelnou pračku i sušičku, abyste předešli jakémukoliv poškození vašeho spacáku.

jak vyprat spacak

Co budete potřebovat

Kromě předem plnitelné pračky a sušičky budete potřebovat několik dalších věcí. První věcí na seznamu by měl být vhodný prací prostředek, který je třeba zvolit podle druhu výplně vašeho spacího pytle. Nejen, že díky vhodnému produktu můžeme udržovat spací pytel ve skvělé kondici po delší dobu, vhodně zvolený čistící prostředek může obnovovat jeho funkčnost a prodlužovat jeho životnost.

Před tím, než umístíte spací pytel do sušičky, přidejte k němu několik tenisových míčků, či speciálních míčků do sušičky. Pohyb míčků v sušičce zabrání, aby se výplň shrnula na jedno místo a udrží výplň rovnoměrně rozmístěnou po celém spacím pytli.

Instrukce pro praní a sušení spacích pytlů

  • Praní

Ruční či mechanické praní ve velkokapacitních, předem plnitelných pračkách s použitím 100 ml Nikax Down Wash Direct. Zvolte jemné/delikátní praní se dvěma cykly máchání. Doporučujeme navíc přidat další cyklus odstřeďování při nízkých otáčkách, abyste docílili co nejlepšího vyždímání. Nedávejte do čistírny. Nebělte. Nežehlete.

Nikax Down Wash Direct

Šetrný prací prostředek, který se snadno používá, určený na funkční materiály obnovuje jejich nepromokavost, dělá nepromokavou i samotnou výplň vašeho spacího pytle a udržuje funkčnost materiálů.

  • Sušení

Zavěste spací pytel na jakékoliv místo, které vám přijde vhodné. Pamatujte, že tento proces může zabrat hodně času, v našem případě to bylo 24-48 hodin. Upřímně, toto je ta nejdelší, ale nejšetrnější cesta schnutí vašeho spacího pytle. Nezapomeňte spací pytel v průběhu schnutí proklepávat a otáčet, rozdělíte tím případné shluky a urychlíte schnutí.

Pokud potřebujete, aby váš spacák uschnul rychleji, dejte jej do velké sušičky na nejnižší teplotu. Pamatujte ovšem, že když dochází ke schnutí spacího pytle, jeho velikost nabývá a on je lehčí. Zvětšení objemu spacáku může způsobit jeho zablokování v bubnu, kdy se spacák nemůže otáčet v sušičce, ale na určitých místech tak může dojít k přehřátí a poškození materiálu. Je tedy velmi důležité sušičku pravidelně kontrolovat. Při kontrole také nezapomínejte kontrolovat hrudky ve spacáku a rozdělit je. Opět můžete použít 3-5 tenisových míčků, či prací míčky, abyste riziku tvoření hrudek předešli.

Nikwax® Hydrophobic Down Treatment and Re-Treatment

Použijte Nikwax® Down Proof™ speciálně vytvořený, aby obnovil funkčnost Nikwax Hydrophobic Down treatment. Může být ovšem používám, aby zvýšil nepromokavost spacího pytle. Postupujte podle instrukcí na lahvičce produktu.

jak vyprat spacak

  • Skladování

Čím kratší dobu je váš spací pytel stlačen, tím delší dobu vám bude sloužit a udržovat teplo, když jej využíváte. Skladujte jej ne příliš stlačený, v chladu a suchu. Pokud spací pytel musíte skladovat v obalu, použijte vak, ve kterém jste jej koupili. Nikdy neskladujte spacák v nepromokavém obalu delší dobu.


Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo