Nyč-sport sprint 2015 / Jizerská 50

uveřejněno

27.01.2015

Součástí Jizerské 50 byla v letošním roce nová disciplína - Nyč sport sprint. Co je to? Čtěte dále a dozvíte se ...

Protože stále častěji hlavně díky sněhovým podmínkám a profilům trati ti nejlepší závodníci absolvují maratony běhané klasickou technikou na tzv. "hladkých lyžích" (bez stoupacích vosků) pouze za pomoci odpichování holemi soupaž, zrodil se v hlavě Radima Nyče, bývalého vynikajícího reprezentanta v běhu na lyžích, nápad na vznik doplňkové, divácky zajisté velmi atraktivní disciplíny - sprint soupaž.
Registrované závodníky čekala trať dlouhá 1500m. Nejprve vytyčenou trať absolvoval každý zvlášť v 30 vteřinových intervalech, kdy šlo o nejrychleji zajeté kolo. Nejrychlejší závodníci absolvovali trať kolem 4 minut. Podle časů potom 20 nejlepších mužů a 10 nejrychlejších žen postoupilo do společného finále. Pravidla byla jasná, jelo se klasickým stylem na lyžích bez stoupacích vosků, odpichováním soupaž. Na trati byly rozestavěné kontroly, které dohlížely, jestli závodníci nezkouší bruslit.
Nyč sport sprint 2015Protože start prvního závodníka byl v 16.30, začalo se rychle stmívat a na řadu přišly naše čelové svítilny. Naše firma Vertical Trade zajišťovala pro závodníky kompletní servis týkající se čelových svítilen. Měli jsme k dispozici 20 modelů NAO 2015, a zhruba dalších 15 namíchaných modelů MYO RXP. TIKKA RXP a R+. V zásobě jsme měli ještě ULTRA a Tikka XP. Perfektně sehraný tým zvládal svítilny vydávat závodníkům na startu a ihned je odebírat při dojezdu do cíle. Případné závady na svítilnách jsme byli schopni okamžitě napravit výměnou a také naše dobíjecí stanice na akumulátory byly v pohotovosti, naštěstí jsme je nemuseli použít. Naprogramované NAO vydržely svítit bez problémů. Všem závodníkům jsme v čelovkách ponechali jeden režim reaktivního svícení a jeden konstatního, přičemž intenzituNyč sport sprint 2015 jsme nastavili na 70%, což bohatě vystačí na danou aktivitu (dosvit 90 metrů). Při startu finále stálo na čáře dvacet závodníků s čelovkami NAO na hlavách. Díky reflektorům, které osvětlovaly stadion, senzory reaktivního svícení ztlumily všem čelovky, takže neosvětlovaly přítomné diváky. Jakmile lyžaři opustili stadion a vjeli do lesa, senzory rozzářily všechny NAa na plný výkon a diváci mohli pozorovat svítící vláček vinoucí se lesem. Impozantní byly jejich dojezdy do cíle. Z dálky byly v lese vidět zářící reflektory blížících se závodníků, kteří finišovali do cíle.

Závody měly rychlý spád a diváci si určitě přišli na své. Tato akce se organizátorům povedla a řada závodníků si mohla zpestřit přípravu před samotným hlavním závodem na 50km. Většina z nich potom hlavní závod absolvovala a někteří opět na hladkých lyžích soupaž.