Vertical - logo
Maglajz logo

North face Ultra Trail du Mont Blanc

uveřejněno

30.08.2011

The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® 2011: 4 roční období v jediném závodě

 
UTMB 2011
 
Očekávaná bouře dorazila do Chamonix v pátek navečer a způsobila odložení startu na 23h30 namísto obvyklých 18H30. Pořadatelé museli narychlo změnit trasu na švýcarské straně. Běžce tak přesměrovali dolů do Martigny a vzhůru na Forclaz. Kombinace změn vytvořila z tohoto závodu jedinečnou událost, na kterou budou všichni vzpomínat jako na nejobtížnější ročník UTMB všech dob.
 
Od loňského ročníku pořadatelé zavedli povinost pro závodníky používat rukavice, teplou čepici a vrstvu oblečení zakrývající celé tělo, aby byli lépe připraveni na počasí v horách. Letos se to skutečně hodilo.
 
UTMB 2011
 
 
Picto Zapnout světla
 
Ve 23:28pm, 2300 atletů rozsvítila svoje svítilny a vyrazili do tmavého deště, vstříct jejich životnímu dobrodružství. Aby jsme byli schopni poskytnout lepší servis, přesunuli jsme náš servisní stánek Petzl do Les Contamines (namísto obvyklého místa v Les Chapieux), kde jsme zůstali celou noc. Na začátku nového dne běžce na chvíli přivítala modrá obloha a hned potom znovu začalo pršet.
 
Kolem poledne už první běžci dosáhli Col de la Seigne, kde je přivítal čerstvě napadlý sníh. Později, cestou do Cournayeur, se obloha najednou vyčistila a odkryla pohled na majestátný Mont Blanc v čistém bílém hávu. To běžce povzbudilo k dalšímu nasazení.
 
UTMB 2011
 
 
 Solidarita duchem horského běhu
 
Sobota večer: zatímco Kilian Jornet se už téměř blížil do cíle, na trati na stovky běžců padala druhá noc. Zvedl se silný vítr a teplota klesla pod nulu. Při výstupu na Grand Col Ferret (2537m) čekala na běžce hrozivá pasáž 1100m převýšení - tady byl cítit pravý duch ultra trailových běhů.
 
Po 24 hodinách a 100 km běhu, v krutých podmínkách, nedostatku spánku, unavených nohách a otlučených kolenech, se objevily pochybnosti. U horského běhu je solidarita pravidlem. V půli stoupání zkolabovala japonská běžkyně a začala zvracet. Španělská běžkyně za ní okamžitě zastavila, aby pomohla a nabídla se, že s ní sestoupí zpátky do checkpointu Arnuva. Japonka se však hrdě vztičila a ukázala k vrcholu. Pokoušela se vysvětlit, že ona pokračuje. Nakonec se obě dohodly, že poběží společně.
 
Později, těsně pod sedlem, se jiný běžec posadil na kraj stezky, že si odpočine. Další závodníci běžící kolem ho zvedli na nohy a "tlačili" před sebou do sedla, kde na stanovišti čekala lékařská pomoc. V jednolitém světle čelovek, které se vlnilo horami jako had, se další běžec zastavil a posadil, že prý během chůze usínal. Rozhodl se, že si odpočine. Když dorazil další běžec, dohodli se, že půjdou spolu a budou se vzájemně hlídat.
 
UTMB 2011 pictures 
 
Po výstupu na Col Ferret následuje dlouhý sestup do švýcarského la Fouly a dále do Champex, kde na všechny čeká hlavní checkpoint. Podzemní protiatomový kryt je přivítal horkou sprchou, teplým jídlem, masážemi a postelí.
 
Tady jsme opět poskytovali servis v podobě náhradních baterií a výměny čelovek. Dále byla trasa změněna a svedena dolů do lepšího počasí města Martigny namísto dalšího výstupu na Bovine. 
 
UTMB 2011 running
 
 
Picto Nejtěžší závod
 
Nedělní ráno svou modrou oblohou a hřejícím sluncem opět namotivovalo všechny zbývající závodníky na trati a dalo jim všem sílu dorazit do cíle.
 
Ulice Chamonix, konečný cíl pro každého běžce, byly nacpány jásajícím davem diváků. Mnozí účastníci probíhali cílem ruku v ruce se svými rodinami a přáteli. Uzávěrka byla stanovena na devátou večer a když se snesl soumrak, Chamonix přivítalo posledního běžce nejtěžšího ročníku: Dominique Diffine.
 
Z 2 363 startujících závod dokončilo 1137 běžců, což je méně než polovina.
 
 
PictoFoto show ze závodu

 
PictoCelkové výsledky: 
 
UTMB : 
 
Men : Women
1 - Kilian Jornet Burgada 1 - Elisabeth Hawker
2 - Iker Karrera Aranburu 2 - Néré Martinez Urruzola
3 - Sebastien Chaigneau (Petzl Team) 3 - Darcy Piceu Africa
 
 
CCC:
 
Men Women
1 - Emmanuel Gault 1 - Virginie Govignon
2 - Adam Campbell 2 - Claire Price
3 - Nikolaos Kalofyris 3 - Catherine Dubois
 
 
Gathering a total of 8000 runners for a cocktail of 4 different ultra trail races, The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc confirmed it's rank as the world's toughest event of its kind. The weather remained the master in the mountains: for this 9th edition, runners were greeted by the full array of meteorological conditions: intense heat, thunderstorms, drenching showers, high winds, thick fog, sub-zero temperatures, snowy passes and a finish under a clear blue sky.
 
UTMB 2011
 
The expected storm hit Chamonix Friday afternoon and delayed the UTMB start to 23h30 instead of the usual 18H30 and forced the organizers to modify the route on the Swiss side, sending runners down to Martigny and up to Forclaz. All these factors combined to create a unique edition that will be remembered as the toughest UTMB of all time.
 
Since last year's stopped race, the organizers made it mandatory that all runners carry gloves, a warm hat and full body shell clothing in order to be better prepared for real mountain weather. This year that gear came in handy.
 
 
UTMB 2011
 
 
Picto Lights on
 
At 23:28pm, 2300 athletes turned their headlamp on and took off in the dark under heavy rain for the adventure of their life. To provide better service, the Petzl headlamp assistance booth was moved to Les Contamines (instead of the usual Les Chapieux) and stayed busy all throughout the night. As the day started, runners got a short glimpse of clear sky before the showers started up again.
 
By daybreak, the leaders had already reached the Col de la Seigne only to be greeted by fresh snow on the Italian ground. Later, on the way to Cournayeur, the sky suddenly cleared and the the vision of the majestic Mont Blanc in a fresh white shroud encouraged the runners to keep on going. 
 
UTMB 2011
 
 
 Solidarity in the spirit of trail running
 
Saturday evening: as Kilian Jornet was about to cross the finish line, way back on the trails a second night was falling on hundreds of runners still in the race. A strong wind rose and temperatures plummeted below 0 °C. On the climb to the Grand Col Ferret (2537m), a fierce segment with 1100m of positive gain, the real spirit of ultra trail running could be felt.
 
After 24 hours and about 100 km of running in harsh conditions, lack of sleep, aching legs, battered knees met doubting soul. In trail running, solidarity is the rule. Halfway up, a Japanese woman collapsed on the trail and vomited, and a Spanish woman runner instantly stopped, offering help and even proposed to walk back down to the Arnuva checkpoint with her. The Japanese runner proudly stood back up, pointed the top, and tried to explain that she'll keep going. In the end, the two agreed to stay together.
 
Later on, just below the pass, another runner dropped off the trail to take a break. His fellow competitors put the the man back on his feet and "pushed" him up to the pass where a medical checkpoint was waiting. In the steady flow of headlamps that snaked up the mountain, a man stopped and sat down, admitting that he was falling asleep while walking. He decided to take a break so he didn't wonder off track. He ended up teaming with another runner and both agreed to keep an eye on each other.
 
UTMB 2011 pictures 
 
After the grand Col Ferret, there is a long descent in Switzerland to la Fouly then Champex where a major assistance checkpoint awaits the runners. An underground nuclear shelter greeted them with hot showers, a warm meal, massages and bunk beds.
 
There again, Petzl offered headlamp assistance, spare batteries and replacement lamps. From then on the track was modified going down to better weather in the town of Martigny instead of climbing straight up to Bovine. 
 
UTMB 2011 running
 
 
Picto The toughest race ever
 
On Sunday morning, a clear blue sky and a warm sun provided a new motivation for those still in the race to give it their all to the finish.
 
The streets of Chamonix, every runner's ultimate goal, were packed with cheering spectators. Many passed the finish line hand-in-hand with family and friends. The closing time was modified to past 9:00 PM. And as another night fell, Chamonix welcomed the last finisher: Dominique Diffine for this toughest edition of the race.
 
At that time, only 1137 people completed the tour, less than half of 2363 starters.
 
 
 
 
 
Picto Overall results:
Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo