Vertical - logo
Maglajz logo

Nejčastější poškození karimatek Therm-a-rest a jak je opravit

uveřejněno

26.07.2019

Je čas dovolených, prázdin a příprav na daleké cesty a s tím souvisí revize vybavení a doplňování toho, co budeme potřebovat. Rádi bychom vám poskytli pár rad, jak se připravit na to, co nás může na cestách zaskočit.

Nejčastější poškození karimatek Therm-a-rest a jak je opravit

Řeč bude o samonafukovacích karimatkách, které nám poskytují pohodlné spaní, ale pokud začnou ucházet, moc pohodlí si neužijeme.   

  • K nejčastějším poškozením karimatek Therm-a-rest patří propíchnutí a následné ucházení matrace. K výrobě karimatek je použit kvalitní svrchní materiál, ale ani ten není schopný odolat ostrým předmětům (trní, třísky, nůž, mačky, cepín atd.). K opravě mikro propíchnutí stačí pouze lepidlo SeamGrip a pokud je místo úniku větší použijeme k opravě také záplaty dodávané v opravné sadě Therm-a-rest.

opravy karimatek

V terénu je nejtěžší zjistit samotné místo poškození. Drobná poškození a propíchnutí najdete tak, že matraci nafouknete co nejvíce, potom ji přehnete napůl a tím zvýšíte tlak vzduchu. Pak ponoříte matraci do vody, případně jen vodou potíráte. Nejlépe je použít mýdlovou vodu. Z poškozeného místa budou unikat bublinky. Místo poškození si označte. Před zahájením opravy matraci vypusťte a otevřete ventil. Následně do poškozeného místa vetřete kapku lepidla. Lepidlo nechte zavadnout, dokud nebude místo na omak suché. Matraci nechte nějaký čas v klidu.

 

Pokud se jedná o poškození větší, např. roztržení, použijeme pro opravu záplatu. NÁVOD NA OPRAVU KARIMATKY můžete shlédnout v instruktážním videu na konci tohoto článku. Poškozené místo očistěte vlhkým hadříkem. Očištěné poškozené místo namočte čistou vodou. Vodu vetřete do vláken, až poškozené místo ztmavne. Přímo do oblasti poškozeného místa naneste větší množství lepidla. Je nutné pokrýt oblast přibližně o průměru 17 mm. Lepidlo vetřete do tkaniny a poté ještě vymáčkněte z hrdla trochu lepidla – vyčistíte hrdlo tuby, které může být zaneseno nečistotami. Ze sady pro opravu vyberte vhodnou záplatu. Lepidlo už neroztírejte (je také možné lepidlo nanést ze spodu na záplatu). Střed záplaty umístěte na střed poškozeného místa a pevně záplatu přimáčkněte. Na záplatu položte hrnec s ohřátou vodou, díky tomu se lepidlo lépe vytvrdí. Důležitou zásadou je otevřený ventil při všech opravách! V opačném případě by hrozilo poškození matrace.

Pro zajištění maximálního efektu opravy je vhodné nechat lepidlo schnout co nejdéle jak je to v dané situaci možné.

opravy karimatek

Ventil u matrací Therm-a-rest není často důvodem potíží, přesto pokud je nutné ho vyměnit, lze jej běžně zakoupit jako náhradní díl. Výměna je pak velmi jednoduchá, vytáhněte silou starý ventil a nahraďte ho novým. Před montáží nového ventilu do matrace ho potřete po obvodu trochou lepidla SeamGrip. Je nutné dbát jen na to, aby se lepidlo nedostalo pod ventil a nezaneslo otvor ventilu.

 

Velmi důležitou informací pro používání matrací je také upozornění, že pokud matraci v nafouknutém stavu právě nepoužíváte, ponechávejte ji vždy s otevřeným ventilem!!! Ve stanu nebo automobilu by mohla být matrace s uzavřeným ventilem poškozena vysokou teplotou (vznik tzv. boule). Takto poškozenou matraci nelze reklamovat ani spolehlivě opravit! Oprava v terénu není možná vůbec.

Připravujete li se na cestu, nezapomeňte si přibalit opravnou sadu a náhradní ventil na matrace.

Nevíte li si rady s opravou, kontaktujte naše technické oddělení a my se vynasnažíme vám v rámci možností pomoci. 

reklamační a servisní technik
E-mail: krivanek(a)vertical.cz
Tel.: (+420) 483 711 567

OPRAVNÉ SADY PRO KARIMATKY THERMAREST

  • Opravná sada na opravu karimatek s 4-hodinovým vytvrzením lepidla.

 

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo