Vertical - logo
Maglajz logo

Jeskyně Gouffre Berger

uveřejněno

09.09.2011

Po více jak 50 letech se expedice Petzl týmu vydává ve stopách Fernanda Petzla.

Jeskyně Gouffre Berger

 

První týden v Srpnu 2011 se skupina lezců a alpinistů z Petzl týmu vydala do jeskyně Gouffre Berger, která sestupuje do hloubky -1100m. Člen Petzl týmu a organizátor expedice, François Lombard, nám popíše její průběh.

 


"Speleologie má ve firmě Petzl dlouhou historii. V padesátých letech byl Fernand Petzl velmi důležitou postavou při objevování jeskyní v oblasti Vercors ve Francii, navrhoval a vyráběl vybavení, které mu umožňovalo tyto skvělé objevy uskutečňovat. V roce 1955 byl členem legendární výpravy, která v jeskyni Gouffre Berger překonala rekord -1000m.

Aktivní speleolog a člen Petzl týmu Phil Bence, společně s Florence Guillot a Guillaume Capgrasem, za podpory jejich speleologického klubu z oblasti Ariège, SSAPO Ariège, nás požádali, abychom uspořádali setkání Petzl týmu v jeskyni Gouffre Bergerer.

Cílem bylo sledovat stopy Fernanda z doby před 50 lety. Vytvořili jsme tedy hvězdný tým, ve kterém byli Tony Lamiche, Charlotte Durif, Marion Poitevin, Jérome Meyer, Mélissa Le Nevé, Mickaël Fuselier, Nina Caprez, Daniel Dulac. Guillaume Broust, Bruno Fromento a Serge Caillault byli přizváni, aby vše zachytili na fotografiích a videu. Výprava by mohla některým členům přinést nové zkušenosti a některé posunout k novým obzorům.

Základní tábor jsme vybudovali v Lans ve Vercors 1. srpna. Po dlouhém dni technického kalibrování tým sestoupil do -500m se dvěma cíli: ujistit se, že nikdo nemá problémy s pobytem pod zemí a udělat skvělé fotografie. Po úspěšném prvním kroku se všichni členové zaměřili na jediný cíl - dosáhnout kóty -1122m.

Ve čtvrtek 4.srpna v 1:00 hodinu odpoledne jsme se za nimi vydali pod zem a rychle sestoupili do míst, která už objevili. V -600 metrech jsme potkali Cédrica Lachata a jeho kamaráda Vincenta Franziho, kteří nám přijeli pomoct a objevit nové galerie. V 9:00 večer jsme dosáhli sifonu v -1122 metrech a otevřeli láhev Mouton-Cadet ročník 2008, abychom oslavili tuto událost (díky Danielu Dulacovi)! Potom nás čekal dlouhý výstup zpět a sběr veškerého vybavení. Na denní světlo jsme vylezli o dvacet hodin později.

Co jsme tímto výjimečným dobrodružstvím získali kromě nádherných scenérií a jedinečného zážitku, byl pocit jít ve stopách prvních objevitelů. Ale především to byla zkušenost sdílení etiky a motivace různých disciplín vertikálních sportů."

 
 
François Lombard

Fotografie z expedice Gouffre Berger - remontée P40

 

Komentáře

Nina Caprez

"Podzemní svět je zvláštní a bizardní a zároveň nádherný. Se speleologií jsem začala před dvěma lety a bylo to super, že jsem se mohla přidat ke svým přátelům z Petzl týmu a vydat se do jedné z nejkrásnějších děr ve Vercors. Zažili jsme společně ojedinělé dobrodružství… Smáli jsme se a trpěli navzájem, ale hlavně jsme se o vše dělili a to je to, co se v životě počítá."

 Jérome Meyer

"Byl to opravdový jeskyňářský zážitek: zvláštní nádhera podzemního světa, boj s vaky, které jsme museli tahat nahoru, bezpečnost v - 1000 a intoxikace při opouštění jeskyně  v 7:00 hodin ráno po 18 hodinovém dobrodružství. Byla to zvlášť úspěšná akce, která ve mě do budoucna zanechala hluboké zážitky. Parta kamarádů a skvělá atmosféra...měli jsme vše!!"

Marion Poitevin

"Skutečně jsme ve speleologii dosáhli svých limitů. Díky všem bylo toto dobrodružství sranda. Díky zvláště vášnivým odborníkům (Flo, Phil, Guillaume, Serge, Bruno....), kteří měli trpělivost doprovázet začátečníky, jako jsme byli my. Byla to skvělá šance potkat se s novými lidmi a  objevit nový sport."

 

  Mickael Fuselier

"Líbilo se mi to podzemní dobrodružství. Byla to vynikající zkušenost a celé to setkání byla skutečná událost. Doufám, že se zase někdy setkáme u jiných projektů, které budou stejně šílené jako tento."

 

Tony Lamiche

"Mé malé tělo bude na tuto událost ještě dlouho vzpomínat! A mé malé srdíčko taky... Díky za skvělý důvod, proč se sejít. Byla to pozitivní aktivita, která zažehla nové nápady pro další setkání."

 

  Melissa Le Nevé

"Jeskyně Gouffre Berger byla pro mě neobyčejný objev. Už jsem jednou pod zemí byla, ale ani náhodou tak hluboko! Pro mě Gouffre znamenal:

- skvělý tým, který byl i v těch nejtěžších chvílích s úsměvem připravený pomoci
- úžasné výjevy, senzační atmosféra, neuvěřitelná nádhera
- boj s únavou
                                   - čokoláda a víno k obědu!
17 hodin, -1123m, čas pod zemí plyne opravdu rychle! Trvalo mi celý den, než jsem se vrátila zpět do reality, ale hlava je stále plná vzpomínek. Jsem super ráda, že jsem dostala možnost objevit novou aktivitu a nové místo a jsem připravena využít tuto zkušenost pro nová dobrodružství!"

 

Připravované video

Chystaný film bude promítán na Rencontres du cinéma de montagne de Grenoble v úterý 15. listopadu 2011 v Summum. Potom bude dostupný exklusivně na stránkách Petzl. Film dává jedinečnou možnost sledovat paralelu historie firmy a objevováním velkolepých scenérií podzemního světa.

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo