Vertical - logo
Maglajz logo

Jan Kopka

uveřejněno

04.02.2014

Jan Kopka se vrací na Aljašku.

Jan Kopka

Jan Kopka se vrací na Aljašku - IDITAROD 2014

Známý extrémní biker Jan Kopka, který proslul svou účastí na nejznámějších extrémních bikových maratonech, jako např. Crocodile Trophy v Austrálii, Trans Rockies v USA či Titan Desert v Maroku, se již po třetí vrací na drsný IDITAROD na Aljašku. Honza je průkopníkem zimní horské cyklistiky u nás a pořádá snow bikové kempy pro veřejnost v Jizerských horách a v Laponsku. Kromě toho je zakladatel a pořadatel extrémního maratonu Craft 1000 Miles Adventure Trans Czecho-Slovakia.

Přečtěte si, jak se na tento závod připravoval a jak takový závod vypadá.

Start nejdrsnějšího závodu planety Iditarod, který se jede 1 800 km přes pustou  Aljašku v třeskutých mrazech -40 až -50°C se blíží. V závodě je každý i několik týdnů sám bez jakékoli podpory a spojení s kýmkoli jiným.

Na start se připravuje i český dobrodruh a veterán tohoto závodu Jan Kopka. Tento závod Honza v roce 2007 vyhrál, s jakými ambicemi se chystá letos?

„Na Iditarodu má většinou každý jeden cíl a to přežít a dostat se tam odtud zase ve zdraví zpět. Být moc soustředěný na výsledek může zde mít fatální následky. Iditarod vlastně vůbec není o závodě, na to přijde každý brzo po startu. Iditarod je o čisté divoké nespoutané přírodě, o čistých nezkažených lidech, co tam někde žijí, o zážitcích, o  ohromném dobrodružství, o obrovské svobodě a také o útěku z chapadel civilizace a stresového konzumního života, je to i o splynutí s přírodou. Je to čistý outdoor, přežití v drsných podmínkách. Tak vnímám Iditarod já. To, že je to závod je důležité pro tu motivaci Iditarod vůbec dokončit a dostat se na druhou stranu Aljašky. Jste tam často na dně fyzicky i psychicky, máte strach o život a i s touhle motivací to dá málokdo, bez ní že by to bylo téměř nemožné. Každý rok dokončí tak 0 až 6 lidí z 50.“, odpovídá Jan Kopka

A jak je to s jeho přípravou?

„Trénink začal v říjnu horskou turistikou a od konce října najížděním objemových kilometrů na kole občas kombinované s posilovnou. Vše probíhá velice dobře a to i díky podpoře partnerů. Vzhledem k absenci sněhu se dá opravdu najíždět kilometry. To jediné, co mi ale nepřeje je výrazně teplé počasí. Paradoxně nejzimnější počasí bylo v listopadu, pak už jen teplo. Potřeboval bych si ale naopak přivykat  na mrazy. Přechod na Aljašku bude šok.

Samotná technická příprava je také náročná. Musíte si perfektně připravit speciální sněžné kol o(to jsem letos ještě ani pořadně neprovětral) a zajistit vše, co spolehlivě funguje i v mrazech kolem -40°C. Nesmíte mít věcí moc, abyste nebyli těžcí a dokázali se pohybovat. Často vše i s kolem táhnete na zádech. Zvolit si prostě pár věcí, s kterými vyrazíte. Musíte jim 100%důvěřovat, budete na nich plně závislý. Prostě práce v přípravě je víc než dost.“

Kdy je start?

„Na Aljašku odlétám v půlce února, 23.února je start.“

Tak hodně štěstí a těšíme se na zprávy přímo ze závodu.

„Děkuji za přání i podporu“   Honza Kopka

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo