Vertical - logo
Maglajz logo

Jaké baterie? Klasické nebo dobíjecí?

uveřejněno

17.07.2019

Čelové svítilny jsou využívány pro nespočet činností a pracovních aktivit.

Pro zajištění optimálního výkonu vaší svítilny je důležité použít zdroj, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám - jednorázový nebo dobíjecí.

Jaké baterie? Klasické nebo dobíjecí?

 

Čelovky vám umožňují jasně a bezpečně provádět vaši činnost ve tmě a zároveň uvolní ruce pro jinou činnost. Nadřazenost jednoho zdroje nad druhým je pouze relativní k dané situaci.

Zde je několik bodů, které vám pomohou při rozhodování:

  • Jas

Jednorázové baterie bez speciální elektroniky svítí v režimu standardního svícení tzv.  STANDARD LIGHTING - jas se postupně snižuje s vybitím baterií. Dobíjecí akumulátory se speciální elektronikou mohou svítit jak v režimu konstatního svícení CONSTANT LIGHTING, tak I v režimu REACTIVE LIGHTING. CONSTANT LIGHTING udržuje jas po celou dobu životnosti akumulátoru (jmenovité doby svícení) na poměrně stejné úrovni. REACTIVE LIGHTING systém automaticky nastavuje úroveň jasu podle světelných podmínek okolí.

petzl nove celovky jas

  • Výdrž

Je známo, že jednorázové baterie vydrží déle, zatímco se jejich energetický výkon časem postupně snižuje, takže i svítivost se bude časem postupně snižovat. Dobíjecí akumulátory mají tendenci mít kratší výdrž s konzistentnějším výdejem energie až do jejich vybití, poskytující stabilní množství světla až do náhlého zhasnutí.

  • Dostupnost

Jednorázové baterie lze rychle a snadno vyměnit; dají se koupit téměř kdekoli. Dobíjecí akumulátory nejsou vždy vyměnitelné, ale pokud jsou, je obtížné je sehnat, nebo jsou dostupné pouze na internetových stránkách výrobce. Petzl doporučuje: pro každou dobíjecí svítilnu, kterou máte, si zakupte náhradní akumulátory

  • Snadné použití

Jednorázové baterie můžete vyměnit za nové okamžitě, když potřebujete. Dobíjecí akumulátory potřebují přípojku elektrické energie a několik hodin na dobití.

  • Maximální výkon

Jednorázové baterie musí být vyměňovány často, dříve než se vybijí, aby vaše svítilna svítila stále v plné síle. Dobíjecí akumulátory si snadno dobijete předem, vždy před každým použitím, a svítilna tak bude stále připravena svítit v plném výkonu.

petzl nove celovky

  • Odpad

Jednorázové baterie nejsou po úplném vybití znovu použitelné a jsou vyhozeny, čímž vzniká odpad. Dobíjecí akumulátory jsou opakovaně použitelné a snižují množství produkovaného odpadu.

  • Samovybíjení

Jednorázové baterie fungují i po dlouhém skladování, což je činí velmi spolehlivými. Dobíjecí akumulátory pomalu ztrácejí svoji kapacitu, když se nepoužívají, a mohou se časem zcela vybít.

Petzl doporučuje:

• Neskladujte akumulátory zcela vybité

• Skladované akumulátory dobíjejte každé tři měsíce 

  • Chladné počasí

Jednorázové baterie ztrácejí v chladném počasí hodně své capacity. Dobíjecí akumulátory, konkrétně lithium-ionové, si lépe uchovávají svoji kapacitu v chladném počasí.

Petzl doporučuje:

• Před použitím ve velmi chladném prostředí baterie skladujte v teplém prostředí

• Při chladném počasí udržujte baterie v blízkosti těla, aby byly v teple

  • Velikost

Jednorázové baterie jsou obvykle používány v sadách po 2-4, aby poskytovaly vyšší výkon, což má za následek větší hmotnost a objem. Dobíjecí akumulátory mohou být současně výkonné a kompaktní, což poskytuje lepší kompromis mezi výkonem a hmotností.

  • Závěr

Závěrem lze říci, že rozhodujícím faktorem pro volbu jednoho zdroje energie před druhým je čistě váš požadavek na výkon a způsob použití. Pro časté a intenzivní používání doporučujeme jednoznačně dobíjecí akumulátory. Pro příležitostné použití zvolte jednorázové baterie. Pro volbu mezi oběma typy zdrojů doporučujeme vybrat si svítilnu z naší řady označené HYBRID CONCEPT.

 

 

Aktuálně nabízíme zcela nové čelovky PETZL 2019 skladem:

 

petzl actik 2019

petzl actik core

petzl tikka

petzl tikkina 2019

Bližší informace ke všem novinkám najdete v katalogu na stránkach www.vertical.cz/celovky.

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo