Vertical - logo
Maglajz logo

Jak správně vybrat a používat jistící brzdu

uveřejněno

23.05.2019

Bez ohledu na typ nebo styl jistící brzdy, všechny jsou navrženy s ohledem na jednu univerzální jistící techniku. Výběr správné jistící brzdy by měl být založen na několika kritériích.

Jak správně vybrat a používat jistící brzdu

Bez ohledu na typ nebo styl jistící brzdy, všechny jsou navrženy s ohledem na jednu univerzální jistící techniku. Výběr správné jistící brzdy by měl být založen na několika kritériích. První z nich je použití: jistíte prvolezce nabo top-rope? Dobíráte druholezce na štandu, nebo plánujete slanění? Další je průměr lana ... V tomto článku se dozvíte více o tom, jak si vybrat ten správný jistící prostředek pro daný typ lezení.

Petzl jistící brzdy

Jistící brzdy: jaké druhy?

Abychom vyhověli všem druhům použití a každému uživateli, nabízíme dva základní typy pomůcek:

 • jistící prostředky s asistovaným brzděním
 • jistící/slaňovací prostředky s manuálně ovládaným brzděním

Jistící prostředky s asistovaným brzděním

 • Princip: když lezec spadne, zařízení se otočí na karabině, lano se napne a aktivuje vačku, která sevře a zablokuje lano. Přidržování volného konce lana napomáhá aktivaci vačky, takže je vždy důležité držet volný konec lana v ruce. Aby se lezec dostal dolů, jistič ho začne spouštět tak, že plynule začne zatahovat za rukojeť a uvolňovat lano ve vačce, aniž by pustil volný konec lana z ruky. Zatímco rukojeť pomáhá regulovat třecí brzdnou sílu,  spouštění je vždy řízeno rukou držící volný konec lana.

Petzl GriGri

 • Výhody:
  1. Asistované brzdění v případě pádu lezce
  2. Velice praktické při nacvičování těžkých kroků v cestě stále dokola, nebo když si lezec odsedne a odpočívá
  3. Plynulé ovládání průchodu lana vačkou umožňuje hladké a plynulé spouštění lezce

Jistící/slaňovací prostředky s manuálně ovládaným brzděním

 • Princip: když lezec spadne, ruka držící volný konec lana sevře lano a zatáhne směrem dolů. Lano se vtlačí do drážkovaných kanálků ve tvaru písmene V, čímž se zvýší tření a dojde k zastavení lana. Pro spuštění lezce drží jistič volný konec lana oběma rukama a kontroluje rychlost spouštění.

Petzl Reverso

 • Výhody:
  1. Jednoduchá, kompaktní a lehká pomůcka
  2. Vhodná pro všechny typy lan, jednoduchá, dvojitá i poloviční
  3. Pohodlná pro slaňování díky drážkovaným třecím kanálkům

Výběr jistící brzdy

Petzl jistící brzdy

Jak používat jistící brzdy

U všech jistících zařízení, nehledě na jejich funkce, je základní technika při podávání a dobírání lana, a chytání pádu, naprosto identická. Vždy musíte držet volný konec lana v ruce.

Petzl techniky jištění

A Pozice rukou

Tato pozice platí pro všechny typy jistících prostředků klasickou osmou počínaje, přes VERSO, REVERSO až po GRIGRI ... Vaše ruka nesmí nikdy pustit volný konec lana! U klasické osmy to jističe ani ve snu nenapadne, jakmile si ale někdo přečte o asistované funkci brzdění, nabude dojmu, že to blokuje samo. Impuls pro aktivaci jakékoliv asistované brzdící funkce přijde vždy prvotně od ruky svírající volný konec lana.

B Podávání lana

Chcete-li lezci podat lano, ruka na volném konci lana tlačí krátkým pohybem lano do jistící brzdy, druhá ruka na opačném konci lano plynule vytahuje směrem k lezci. Oba pohyby musí probíhat synchronizovaně, aby nedocházelo k zasekávání lana v brzdě. Chcete-li tento pohyb opakovat, sjeďte rukou po volném konci lana, aniž byste ho pouštěli z ruky.

C Dobírání lana

Při dobírání volného lana rukou na straně lezce posunujte krátkými pohyby lano do brzdy, na straně volného konce lano plynule vytahujte zatímco lano neustále držíte v ruce, a vždy po vytáhnutí lano ihned zalomte do V-drážek, aby bylo okamžitě aktivováno tření. Nikdy nepouštějte volný konec lana.

Všechny typy jistících brzd Petzl naleznete v našem katalogu zboží

 

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo