Vertical - logo
Maglajz logo

Jak si vybrat ty správné "zbraně"?

uveřejněno

28.01.2020

Aktivit, pro které potřebujete mačky a cepíny je tolik, že není snadné vybrat si to správné vybavení. Poradíme vám, jak se orientovat v modelech Petzl pro letošní sezónu.

Jak si vybrat ty správné

Jak vybrat ty správné "zbraně"?

Aktivit, pro které potřebujete mačky a cepíny je tolik, že není snadné vybrat si to správné vybavení a někdy není dobré zvolit co možná nejuniverzálnější vybavení, protože si pořádně neužijete vaše hřiště. Něco jiného potřebujete na kolmé ledy, něco jiného na ledovcové túry a alpské mixové výstupy a úplně něco odlišného na drytooling.

Vymýšlet to nejkvalitnější vybavení pro horolezecké sporty nám nedá spát. Cepíny a mačky, které u nás navrhujeme, slouží k pohybu vzhůru (i dolů) v různých typech vertikálních terénů, od ledovcové turistiky po drytooling, od jednoduchého až po extrémní alpinismus. Zatímco každý model má svoji „oblast použití“, jejich univerzálnost jim umožňuje použití v nejrůznějších situacích, s nimiž se v horách setkáte.

Petzl mačky a cepíny

Petzl dobře ví, proč vyrábí deset modelů cepínů a devět modelů stoupacích želez. Použití vybavení, které je nejvhodnější pro určitý terén, ve kterém se chystáte pohybovat, zvyšuje vaši bezpečnost. Vzhledem k tomu, že správné rozhodnutí není vždy jednoduché, uvádíme několik jednoduchých tipů pro párování cepínů a maček značky Petzl založených na typu aktivity.

Petzl skitouring

Skitouring a skialpinismus

Lehké, vysoce účinné a snadno použitelné, tyto cepíny a mačky nabízejí vše, co potřebujete pro klid při lyžování v horách.

1. Pro pohyb po ledovci a v rovinatém sněhovém terénu

Petzl skitouring

        RIDE              GLACIER LITERIDE                  LEOPARD LLF

2. Pro pohyb v kolmějším mixovém terénu

Petzl skitouring

               GULLY                         IRVIS HYBRID

Pohyb po tvrdém a zmrzlém sněhu

Kompaktní, lehké a jednoduché vybavení.

Petzl alpinismus

     GLACIER                    LEOPARD FL                  LEOPARD LLF

Ledovcová turistika

Použití techničtějších stoupacích želez zaručí bezpečný pohyb v mixovém terénu

Petzl ledovcová turistika

    GLACIER                        IRVIS                         VASAK

Klasický alpinismus

Zvolte univerzální cepíny pro středně obtížné cesty v proměnlivém terénu. Cepíny vyšší třídy mají kované ocelové hlavy s hroty, které se dobře zasekávají a pronikají jak sněhem, tak i ledem. Zvládnou jakýkoli typ sněhu, ledu a skály, se kterým se setkáte ve vysokohorském prostředí. Mačky navržené pro středně obtížné cesty fungují dobře v tvrdém sněhu i ve strmém terénu.

Petzl alpinismus

     SUMMIT                    SUMMIT EVO                   VASAK

 

Petzl technický alpinismus

Technický alpinismus

V obtížných sněhových, ledových a mixových cestách používejte vysoce účinné zbraně. Ergonomické, snadno ovladatelné cepíny, vám umožní chytit rukojeť různými způsoby a spolehlivě zaseknout hrot v kolmém terénu. Technické mačky mají jinak stavěné přední hroty oproti turistickým mačkám, snadno pronikají tvrdým ledem a nabízejí neuvěřitelnou stabilitu při lezení v mixových cestách.

Petzl mixové lezení

  SUM´TEC        QUARK          SARKEN                    LYNX

 

Petzl ledolezení

Ledolezení

Vysoce specializované technické cepíny a mačky. Vyvážené ergonomické cepíny ulehčují zásek a nenamáhají zápěstí, speciální hroty cepínů do ledu lehce proniknou i nejkvalitnějším tvrdým ledem. Monohrotové mačky poskytují mnohem větší přesnost a umožňují vám přesně umístit nohy.

Petzl ledolezení

         NOMIC                               DART

Drytooling

Speciálně navržené, extrémně technické cepíny a mačky. Hroty cepínů vydrží extrémní zatížení na krut ve spárách a hroty drží i na těch nejmenších mikrolištách. Tvar cepínu umožňuje různé druhy úchopu. Monohrot maček umožňuje využít sebemenší krystal nebo dírku ve struktuře a postavit se na nohy.

Petzl drytooling

        ERGONOMIC                       D-LYNX

Petzl drytooling

Kompatibilita vázání stoupacích želez a obuvi

Vázání maček Petzl pasuje na všechny typy obuvi: bez drážek, s drážkou pouze v zadu, drážka na špičce i na patě, dokonce i na skialpinistickou obuv. Petzl dodává jednotlivé modely maček s několika typy vázání: FLEXLOCK, LEVERLOCK FIL, a volitelný LEVERLOCK UNIVERSEL s oběma variantami FIL FLEX a FIL dohromady pro větší univerzálnost.

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo