Vertical - logo
Maglajz logo

Jak se vybavit na vícedélkové lezení?

uveřejněno

24.05.2018

Vícedélkové lezení zaměstná horolezce v jedné cestě několik hodin až dní. Organizování vícedélkového lezení vyžaduje vyšší úroveň znalostí a připravenosti, stejně jako speciální vybavení.

Jak se vybavit na vícedélkové lezení?

 

Vícedélkové lezení zaměstná horolezce v jedné cestě několik hodin až dní. Organizování vícedélkového lezení vyžaduje vyšší úroveň znalostí a připravenosti, stejně jako speciální vybavení. Následující řádky rozpitvají na jednotlivé části vybavení potřebné pro vícedelkové lezení, a vysvětlí vám, s čím se musí lezci při vícedélkovém lezení vypořádat.

Petzl

Průvodce:

Nejlepší způsob, jak si dát dohromady vybavení pro vícedélkovou cestu, je nejprve se seznámit s cílenou oblastí. V závislosti na místních podmínkách může vaše vybavení vypadat hodně podobně jako vaše vybavení pro sportovní cesty, s několika dalšími pomůckami navíc, nebo se může naopak dramaticky lišit. Většina lezeckých průvodců obsahuje část, která popisuje vybavení potřebné pro danou oblast. Dobrý průvodce bude také obsahovat místní zvyklosti, a osvědčené rady pro soužití s volně žijícími zvířaty, jinými horolezci a ochranou místní přírody.


Petzl

Osobní vybavení:

Každý horolezec má sedací úvazek, přilbu, jistící a slaňovací pomůcku, a další/nouzové vybavení, jako je kotvící vybavení, pomocná šňůra, nůž, popruhy, smyčky nebo lanový blokant. U vícedélkového lezení si horolezci musí také bezpečně odsednout do "štandu" (jistícího stanoviště). To lze provést pomocí karabiny s pojistkou zámku a lodní smyčky na laně, nebo speciální odsedávací myčky, např. Adjust Connect.


Petzl

Volba lana:

Zatímco sportovní lezení je téměř výhradně prováděno s jediným lanem, u vícedélkového lezení můžete používat a kombinovat různé typy lan. Slanění, uvíznutí lana, ztráta lana, možné poškození a počet lezců, to jsou faktory, které musíte brát v úvahu při výběru lana pro danou trasu.

Slanění: Je-li v cestě více slanění, budete potřebovat jedno jednoduché lano, které je dvojnásobné délky nejdelšího slanění, nebo dvě stejně dlouhá lana, dlouhá jako je nejdelší slanění, která svážete k sobě. Pokud je slanění dlouhé 35 m, budete potřebovat jedno 70m jednoduché lano. Pokud jsou slanění o délce 60 metrů, použijete dvě 60 m dlouhá lana nebo jedno 60 m dlouhé lano svázané se 60 m dlouhou vytahovací šňůrou. S vytahovací šňůrou, lezci nejprve lezou nebo slaňují na jednoduchém laně a potom ho stahují tenší vytahovací šňůrou. Alternativně mohou lezci požívat dvě poloviční nebo dvojitá lana a slaňovat na obou lanech.

Počet lezců: Pokud lezou tři lezci, musí být prvolezec schopen odjistit každého dalšího lezce individuálně. Prvolezec může vylézt na jednoduchém laně a dobrat druholezce na tomto laně, druholezec vytáhne za sebou poloviční lano, na kterém odjistí třetího lezce. Nebo prvolezec může vylézt na dvou polovičních lanech a potom odjistit druhého a třetího lezce každého na jednom polovičním laně. Pozor, jeden pramen dvojitého lana není vhodný ani pro jištění prvolezce, ani dobírání druholezce shora.

Uvíznutí lana: Na trasách, kde se traverzuje vpřed a zpátky, může uvíznutí lana představovat pro prvolezce další potíže. Pokaždé, když prvolezec založí postupové jištění stranou od postupové linie (např. při traverzování), přidá se do systému tření. Použitím polovičních lan může prvolezec snížit možnost uvíznutí lana.

Možné poškození lana: Výstupem na dvou polovičních lanech namísto jednoho jednoduchého lana, zvyšujete počet prvků svého systému. Je méně pravděpodobné, že pád, nebo pád kamení, by mohly zničit obě lana, zatímco s jediným lanem může mít jedna událost katastrofické následky pro všechny. Jedná se o další důkaz, kdy dvojice horolezců může upřednostňovat použití dvojitých lan místo jednoduchého lana.


Petzl

Druhý batoh:

U vícedélkového lezení nemají lezci možnost slanit si dolů pro teplejší oblečení. Musí mít všechno s sebou ve stěně. Lezec, který nevytahuje cesty, nese vybavení v malém batohu. Obvykle mezi 15 a 20 litry. Do tohoto batohu si přibalí rezervní oblečení, rezervní vybavení, jídlo, vodu, vybavení pro případ nouze, čelovky a lékárničku.


petzl

Železo

Většina vícedélkových cest v severní Americe vyžaduje, aby si horolezci při výstupu nesli a zakládali vlastní postupové jištění. Při kompletaci materiálu by si horolezci měli přečíst průvodce pro danou oblast a zjistit si, jaké vybavení je pro danou oblast a cestu standardní. Většinou se "železo" nebo "matroš" skládá ze sedmi až deseti kusů pasivní ochrany (vklíněnce / stopery / čoky) a šesti až dvanáct friendů, které pokrývají spáry od 0,75 do 7,5 cm. Někdy se počet friendů zdvojuje tak, že od každé velikosti máte dva. Množství vybavení zavisí na oblasti a dané cestě, někdy je potřeba více materiálu, jindy méně.

Seznam vybavení:

1. Průvodce oblasti - průvodce obsahuje cenné informace nejen o každé jednotlivé cestě, ale také o celé lezecké oblasti

2. Sedací úvazek - při vícedélkovém lezení je lehký a pohodlný úvazek často rozdíl mezi požitkem a trápením

3. Přilba - vícedélkové cesty jsou často více vystaveny objektivním rizikům než cesty jednodélkové

4. Jistící pomůcka - samoblokovací jistící/slaňovací prostředek umožní jističi jistit současně dva druholezce a slaňovat

5. Odsedávací smyčka - u vícedélkového lezení musí mít každý lezec svoji odsedávací smyčku k zajištění v jistícím stanovišti

6. Jednoduché lano - jedno jednoduché lano dle UIAA je vhodné pro vícedélkové cesty bez dlouhých slanění nebo klikatění

7. Poloviční lano - dvě poloviční lana dle UIAA jsou vhodná pro vícedélkové cesty, které se klikatí, mají dlouhá slanění, nebo je lezou tři lezci najednou

8. Vklíněnce / čoky - pasivní ochrana vhodná pro malé spáry

9. Friendy - aktivní ochrana pro malé až velké spáry

10. Závěsný popruh - mnozí horolezci dávají přednost uložení svého vybavení na popruhu přes rameno, než na jejich úvazku

11. Šité smyčky - prodloužení umístěného vklíněnce, nebo friendu, snižuje tahání lana a pomáhá minimalizovat riziko, že vklíněnec, nebo friend budou "cestovat"

12. Expresky - ultralehké expresky sníží váhu závěsného popruhu

13. Šťouradlo - vhodné pro čištění místa pro vklíněnce a jejich vytahování

14. Kotvící pomůcky - šité popruhové smyčky a karabiny s pojistkou zámku do existujících nýtů a borháků, nebo pro zřizování nových kotvících bodů

15. Vybavení pro případ nouze - pomůcky, které bude mít každý horolezec na svém úvazku pro případ ohrožení. Volba pomůcek je individuální a závisí na znalostech a dovednostech jedince

16. Pomocná šňůra - je užitečná při uvazování prusikové smyčky, zálohování slanění, použití jako lanového blokantu, nebo pro spojování předmětů

17. Nůž - používá se především k řezání šňůry nebo kotvících popruhů

18. Kladka / Blokant - kladky, blokanty a další výstupové pomůcky, mají různé využití při vytahování pomocí kladkostrojů, nebo pro výstupy po laně

19. Karabiny s pojistkou zámku

20. Sada osobních potřeb - malý obal na úvazek poslouží jako skvělá taštička na osobní potřeby, které může lezec potřebovat

21. Toaletní papír - dodržujte prosím etiku "Po nás žádá stopa", a řádně likvidujte veškerý odpad

22. Lepící páska - upřednostňuje se textilní lepicí páska oproti plastové

23. Lékárnička - vždy dobrý nápad v dlouhé cestě

24. Potraviny / svačina

25. Rezervní oblečení - bunda proti větru/dešti + izolační vrstva, by neměly chybět

26. Sluneční brýle

27. Čelovka - slaňování za tmy je nepříjemné a měli byste se mu vyhnout

28. Voda

29. Druhý batoh - dostatečně malý na to, aby byl pohodlný při lezení, ale dostatečně velký na to, aby nesl veškerou potřebnou výbavu

30. Nouzová čelovka - protože je třeba se vyhnout slaňování za tmy bez čelovky

31. Opalovací krém

32. Pohodlná obuv - pohodlné boty tzv. "approachovky" pro nástup pod stěnu a návrat do civilizace

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo