Vertical - logo
Maglajz logo

IKO Core v akci

uveřejněno

31.08.2020

První zkušenosti našich ambasadorů s novou čelovkou Petzl IKO Core.

IKO Core v akci

 

Do prodejen právě přichází nové čelovky Petzl IKO Core a naši ambasadoři Michal Sabovčík a Michal Šnajdr vám o nich řeknou něco víc, protože přes léto měli možnost je pořádně otestovat.


Petzl IKO Core

MIŠO SABOVČÍK

Pochádza zo Spišskej Novej Vsi. S lezením začínal ako 14-ročný na Tomášovskom výhľade. Ako 21-ročný stál na Piku Lenina 7134m. Na konte má alpskú trilógiu najväčších severných stien, pôsobil na Great Trango v Karakorame, v zime prešiel za 15 dní celý hrebeň Tatier. Ako prvý Slovák stál s kamarátmi na vrchole patagónskeho Cerro Torre a podaril sa im aj prvovýstup na legendárny Fitz Roy! Mišo najviac miluje zimný alpinizmus a výzvy s tým spojené. Svoje potreby uspokojuje aj extrémnym speleo-horolezectvom, lietaním, vodáctvom, skialpinizmom či cyklistikou.

IKO do hor - horolezectví

Počas letného lezeckého eurotripu po Alpách som mal možnosť testovať novú čelovku Iko Core od Petzl. Okrem bežného používania pri nástupoch a zostupoch má čelovka ďalšiu skvelú možnosť využitia, keďže sa jej obal dá na ňu natiahnuť a slúži tak ako svietidlo napríklad do stanu.

Iko Core som mal so sebou pri výstupe na Cima Grande (severná stena)- Comiciho cesta VII, TD, 550 metrov), kde nás pri zostupe zastihla hmla a vďaka výbornej svietivosti 500 lm sa nám aj v tme a nepriaznivých podmienkach cesta hľadala ľahšie.

Pri výstupe na Piz Badile (severovýchodná stena)- Cassinova cesta VI+, TD-, 850 metrov a Aiguille de la République cestou République bananière 6C A0, 750 metrov som ju používal 3 dni na prístup, ako lampu v stane, pri bivakovaní na vrchole a zostupe, pričom som ju ani raz nenabíjal.

Pri lezení na Aiguille de la République nás zastihla búrka, počas ktorej sme museli zlaňovať a tu sa taktiež ukázala ako dostatočne spoľahlivá a vodeodolná.

Ako jej najväčšie výhody by som uviedol to, že váži len 79 g, perfektne sedí na prilbe aj hlave, má jednoduché ovládanie, svietivosť 500 lm a dlhú výdrž batérie, ktorá je dobíjatelná, alebo sa dá nahradiť troma AAA batériami. V tejto kombinácii je pre mňa Iko Core v súčastnosti najlepšou voľbou na hory.

www.michalsabovcik.com

 

 

Petzl IKO Core

MICHAL ŠNAJDR

Je to milovník hor a outdoorových aktivit. Zajímá se především o vytrvalostní sporty v horách, skialpinismus a trail running. Ve dvou letech mu byl diagnostikován osteosarkom pravé paže a musel podstoupit její amputaci a mnoho chemoterapií. Většinu svého času tráví v horách a rád se účastní vytrvalostních závodů trail runningu a skialpinismu.

IKO na trail - trailrunning

Petzl nedávno představil novou minimalistickou čelovku IKO core s futuristickým designem a poslal mi jednu na testování. IKO core na první pohled vypadá úplně jinak než běžná čelovka, nemá žádný popruh a celá konstrukce je tvořena měkkým plastem a gumovým provázkem, který umožňuje pohodlné přizpůsobení pro vaši hlavu. Podobá se spíše Petzl Nao+, baterii najdete v zadní části, nicméně čelovka je mnohem lehčí (79 gramů) a pohodlnější. A pohodlnost je asi tou největší předností této čelovky. Plastový rám je tvořen z měkkého ohebného, avšak nezlomitelného materiálu, což je oproti klasickému popruhu příjemná inovativní změna. Samozřejmostí je kompatibilita rámu se všemi helmami Petzlu. Měl jsem ji na hlavě více jak 9 hodin při nočním přeběhu jednoho hřebene na Stubaii a při běhání neskutečně příjemně drží na hlavě bez jakéhokoli “hopsání”, až kolikrát ani necítíte, že ji máte.

Výkonem na svou velikost opravdu nezaostává, čelovka má tři módy – maximální výkon 500 lumenů s výdrží až 2,5 hodiny, střední výkon 100 lumenů s výdrží 9 hodin a úsporný režim 6 lumenů s výdrží 100 hodin.  Pro mě je to perfektní kombinace jak pro běh, tak skialpy či kempování. A pokud jde o kemping, k čelovce dostanete i transportní taštičku, kterou můžete využít jako lampion pro osvícení celého stanu. IKO core se ovládá jedním tlačítkem vepředu a umožňuje i zamknutí proti nechtěnému zapnutí v batohu nebo v kapse.

Čelovka je napájena již ze známého akumulátoru Petzl Core, který nabijete přes micro USB za méně než tři hodiny a pokud plánujete delší přechody hor či expedice lze čelovku napájet třemi AAA bateriemi.

Když jsem čelovku poprvé dostal do ruky, byl jsem trochu skeptický, co se skladnosti týče. Plastový rám je samozřejmě hůře sbalitelný než popruh, jenže po pár hodinách užívání čelovky, se ji naučíte jednoduše složit a dát do taštičky, nebo jen tak hodit do batohu.

Za mě super novinka a další krok vpřed na trhu čelovek. Po modelech Swift RL a NAO+, které jsem doteď využíval asi nejvíce, je IKO důstojným následovníkem.

 

Více informací o Petzl IKO Core v našem katalogů zboží (klikněte na obrázek pro rychlý přístup)

Petzl IKO Core

 


 

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo