Vertical - logo
Maglajz logo

FILTRACE a hydratace – zachovejte své zážitky čisté

uveřejněno

02.08.2019

Kolik vody potřebuji? Kde je další zdroj vody? Je pitná anebo vyžaduje filtrování? Voda představuje nejtěžší váhovou položku každé expedice a zároveň ji lze považovat i za nejdůležitější. 

FILTRACE a hydratace – zachovejte své zážitky čisté

Hydratace je velmi důležitá, bez ohledu na to, zda se chystáte na pěší turistiku, horskou expedici nebo jen místní procházku. Při plánování túry je nutné vzít v úvahu dostupnost vodních zdrojů během cesty. Ujistěte se s časovým předstihem, zda je voda dostupná a přístupná. Vodní zdroje, které byly na jaře plné vody, mohou být v polovině léta zcela vyschlé.

 platypus plastova lahev

Jednou z nejčastějších chyb, které lidi dělají je právě to, že se vydávají na cestu bez plánu. Někteří dokonce nesou méně vody ve snaze snížit hmotnost vybavení. I to se, ale dá pomocí filtrace vody.

Plánujte dopředu a určete příděl vody

Pokud se vydáte na místo, kde je dostatek pramenů a potůčků, naplánujte si kolik potřebujete vody tak, aby jste se tam dostali. Pak už jen použijete filtr na vodu namísto nošení potřebné vody po celou dobu výpravy. Nevědět, kde najít vodu, může vést k mnoha problémům, jako je dehydratace, bolest hlavy, křeče a řada dalších zdravotních problémů.

Zůstat hydratovaný

Kolik vody potřebuji? Kde je další zdroj vody? Je pitná anebo vyžaduje filtrování? Mějte na paměti, že různé podmínky a trasy mohou vyžadovat různé filtry. Nechcete přeci, aby kde jaká bakterie ukončila plány vašeho dobrodružství či způsobila střevní potíže na cestách. Hrozná představa! Se správným vybavením zvládnete filtraci za chvilku a hlavně si tak zajistíte dostatečnou hydrataci.

Filtrování vody

Minimalistický, kompaktní filtr na vodu s adaptérem pro připojení lahve nebo vaku Platypus GravityWorks umožňuje filtrovat až 4 litry najednou. Systém GravityWorks filtruje vodu rychlostí zhruba 1,5 litru za minutu (záleží na znečištění vody a znečištění filtru). Technologie rychlého průtoku pomocí gravitace eliminuje čas strávení při manuálním čištění vody a vy tak máte více prostoru třeba na sledování západu slunce.

  • Filtr odstraňuje mechanické nečistoty a splňuje všechny pokyny EPA a NSF pro odstranění bakterií a prvoků, včetně Giardia, Cryptosporidium, E. coli, salmonely a cholery.
  • Filtrační systém Platypus GravityWorks je jedním z nejjednodušších a nejvšestrannějších na trhu.

platypus plastova lahev

Nechte gravitaci pracovat za vás

Při výběru zdroje vody používejte k filtrování nejčistší vodu, kterou lze získat. Vak lze snadno naplnit díky širokému otvoru a zavěsit třeba na strom. Pokud chcete dosáhnout nejrychlejší a nejúčinnější filtrace vody, zavěste nebo umístěte zásobník se špinavou vodou vysoko nad druhý zásobník, láhev s vodou Meta Bottle nebo hydrovak Big Zip EVO, který budete plnit.

Pokud vidíte, že se filtr začíná zpomalovat, můžete „špinavý“ zásobník vždy lehce stlačit. To lze provést jednoduše zvednutím „čisté“ nádrže nad „špinavou“ nádrž a umožněním průtoku vody zpět. Pomáháte tak uvolnit všechna ucpaná dutá vlákna ve filtru a prodloužit tak použitelnou životnost vašeho filtru.

platypus plastova lahev

Vyměňte těžkou láhev za lehkou a sbalitelnou 

Pokud se rozhodnete pro láhev namísto vaku, stojí za povšimnutí, že typická 1 litrová plastová láhev váží přibližně 180 g. Takže sbalit 3 litry vody, představuje navíc téměř 600 g váhy na daný objem vody. Prázdná 1 litrová láhev Platypus Softbottle váží pouze 34 g (Platypus Duolock Softbottle s poutkem na uchycení na batoh váží 42 g), získáte tak i významnou úsporu na váze.

Na zdraví  

Výsledkem filtrace je pitná voda, kterou jste získali vlastním úsilím v přírodě a ne jenom pouhým otočením vodovodního kohoutku. Umožňuje nám to si uvědomit důležité spojení mezi námi lidmi a přírodou, které se v dnešní konzumní společnosti často opomíjí. Tento způsob získání vody nám pomáhá ocenit naše cenné přírodní zdroje a tvrdě pracovat na zachování tohoto přirozeného světa.

 


 

Minimalistický, kompaktní filtr na vodu s adaptérem pro připojení lahve nebo vaku

Hydrovak s širokým otvorem a vyšším průtokem

Flexibilní lahev na vodu: dobře sbalitelná, úsporná, snadná údržba

Platypus univerzální plastová lahev určená na kempování, cestování i výlety

Platypus univerzální plastová lahev 1 l

platypus plastova lahev

Více produktů najdete v našem katalogu - kemping a turistika - pitné systémy a filtry.

 

 


Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo