Vertical - logo
Maglajz logo

Expedice Holtanna

uveřejněno

24.04.2012

Technické lezení a BASE jump v Antarktidě.

Expedice Holtanna

Expedice Holtanna - technické lezení a BASE jumping v Antarktidě

V listopadu 2009 se čtyři dobrodruzi a profesionální horolezci vydali do oblasti Holtanna rozkládající se na území Queen Maud Land v Antarktidě, aby zde provedli vůbec první seskok BASE jump na tomto kontinentu. V patnáctiminutovém videu, které nedávno zveřejnili, se Sam Beaugey znovu vrací na tuto výjimečnou expedici.


Skupinu tvořili tito lidé:

  • Sam Beaugey, člen Petzl týmu, horský vůdce a base-jumper,
  • Manu Pellissier, horský vůdce a Himálaský horolezec,
  • Sébastien Collomb-Gros, lyžař a base-jumper,
  • Géraldine Fastnacht, snowboardistka a base-jumper.

Sam a Manu vylezli na Holstinnd a Holtannu v extrémních podmínkách s teplotami padajícími pod - 40°C; Géraldine, Seb a Sam potom z těchto dvou vrcholů seskočili ve "wingsuits". Holstinnd je nejvyšší base-jump seskok uskutečněný v zemi tučňáků, protože jeho věže se tyčí do výšky jednoho tisíce metrů nad ledovec Syginnbryn.

Sam Beaugey se ve svém vyprávění znovu vrací na jedinečnou výpravu

Sam Beaugey aid climbing in Antarctica "Pro výstup na Holstinnd, jsme se já a Manu rozhodli zopakovat norskou cestu z roku 1994. Tato 400m dlouhá východní mixová cesta začíná v sedle mezi Holtannou a Holstinndem. Cesta je ve stínu většinu dne, takže jsme vyrazili dost pozdě, abychom se vyhnuli omrzlinám.

Po propojení několika krátkých roklí cesta pokračuje přes plotny částečně pokryté ledem. Po pár krásných traverzech jsme se dostali ke spárám zasypaným sněhem. Pár skob zanechaných ve stěně Nory nám ukázalo směr k vrcholu. Celkem nám to trvalo 15 hodin (ze základního tábora a zpět) než jsme tuto 400m dlouhou cestu obtížnosti M6/6a/A1 vylezli.

Chtěli jsme zkusit novou cestu v jihovýchodní stěně Holtanny, ale ostrá skála a fixní lana se nemají příliš v lásce a nakonec jsme lezli jihovýchodní hranou, což je nejkrásnější cesta stěny. Byla vylezena v roce 2001 skupinou lezců z Belgie, Švýcarska a Francie.

Cesta má několik míst s taffonisem. My jsme zvolili stejný styl jako na Aljašce - lehké a rychlé lezení na jeden zátah s využitím výhody polárního dne. Nepoužívali jsme portaledge nebo spacáky, sebou jsme měli pouze termosky s pitím a nějaké jídlo.

Začali jsme natahováním fixů předchozí den. Potom jsme 27 hodin vkuse (celkem ze základního tábora a zpět) lezli, volné lezení nádhernými komíny, v lezečkách, v pravo od původní linie. Potom jsme se dostali do míst s taffonisem, která vypadala lehce: Manovi trvalo 3 hodiny, než přelezl prvních 40 metrů...
 
Když se stěna ponořila do stínu, v hlubokých komínech, kde teplota spadla na -30°C, jsme obuli teplé boty a technicky vylezli na vrchol. Spáry se rozšířily a dva friendy č.6 se hodily! Na zasněžené svahy jsme prolezli parádní "poštovní schránkou" a potom jsme stanuli na vrcholu hned vedle skákací plošiny na západní straně (800 m, M4/6b+/A2).

Je to bezesporu výprava na to nejodlehlejší místo na zemi mimo civilizaci, jakou jsem kdy absolvoval. Nikdy nezapomenu na úžasné světlo jižního léta a výstup na Holtannu s Manem, zakončený parádním skokem. Aby se mi tento sen splnil, musel jsem čekat deset let a prodělat několik zlomenin a také musím poděkovat všem, kdo nás podporovali a pomohli nám tento sen uskutečnit."


-- Sam Beaugey

Video z expedice:

     

 

Co si sebou vzít na dva měsíce do Země královny Maud (Queen Maud Land)?
"Více než 600kg potravin: jídlo bohaté na tuky dvakrát denně; 1/5 potravin bylo zmrazené-sušené jídlo pro bivaky. Skvělý kuchař, Philippe Rochat a jeho tým, nám připravili speciální vysoce kalorické koláče, přezdívané “Geraldine cakes”. The Maison Carrier ze Chamonix nám poskytli všechny základní potraviny. Náš soukromý kuchař Manu nám vařil ty nejfantastičtější jídla: grilované maso a zeleninu z mrazáku, švýcarské fondue a ovoce v čokoládě...

Abychom jsme se chránili před mrazem, museli jsme si všechno důkladně prostudovat. Měli jsme obuv s nejvyšší možnou thermoizolací a kompletní péřové kombinézy: ty byly nutností a v základním táboře jsme je nosili jako pyžama, nebo při jištění prvolezců při lezení. Měli jsme skvělé neoprenové masky na ochranu obličeje a navíc ještě dvacet litrů broskvového likéru pro chvílky relaxace v našem obýváku...

Základní tábor se skládal z několika stanů, s jedním stanem plným nepořádku (kuchyně a obývák) a stany na spaní. Dále jsme si přivezli: stan na přežití pro případ silné vychřice a bivakovací stany do stěny; 200 rolí toaletního papíru a pytle na výkaly, abychom na tomto panenském území nezanechali během našeho pobytu žádné odpadky.
 
Pohybovali jsme se na lyžích, snowboardech, paraglidech, snow-kitech a měli jsme čtvery polky (sáně). Pro lezení jsme měli kolem 400 metrů statických lan, 2 lana pro slanění, 2 jednoduchá dynamická lana, 60 metrů Dyneemy a kolem 100kg hardwaru. K tomu ještě dva Iridiové satelitní telefony, jeden Inmarsat telefon, 4 vysílačky a 2 GPSky, abychom mohli komunikovat s vnějším světem."

Foto flicker:

                Flicker Expedice Holtanna

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo