Vertical - logo
Maglajz logo

Cepíny - retro vzpomínky s Petzlem

uveřejněno

15.12.2015

Vzpomínky na první cepíny Petzl.

Cepíny - retro vzpomínky s Petzlem

První alpinistické a ledovcové cepíny přišly na svět dlouho předtím, než začala existovat samotná firma Petzl. Prvním produktem značky Petzl byl blokant BASIC, který spatřil světlo světa v roce 1968. Potom následovala první čelovka pro horolezce v roce 1973, sedáky se začaly šít v roce 1977 a ochranné prostředky pro práce ve výškách značky Petzl se začaly používat od roku 1990. A cepíny? Ty Petzl zařadil do svého portfolia produktů docela nedávno - v roce 2000. Bylo to tak, že v jednom údolí Savojských Alp fungovala malá manufaktura zkušených a velmi zručných kovářů a kovodělců, kteří dokonale rozuměli kovům a jejich zpracování. Tato malá dílnička se jmenovala CHARLET-MOSER. Vyráběli ručně mačky a cepíny, které byly vyhlášené svojí kvalitou a zpracováním. Už od začátku jim bylo jasné, že jak roste obliba jejich produktů, nebudou schopni se rozvíjet a splňovat požadavky svých zákazníků. Jedinou možností bylo spojit se s větší a známější firmou. V roce 2000 proto uzavřeli smlouvu se značkou Petzl a začala éra slavných cepínů pod značkou PETZL-CHARLET. Toto spojení přináší zlom v lezení v ledech a technickém alpinismu.

Petzl AxarPrávě cepíny pro lezení v ledu prošly v několika posledních létech dramatickými fázemi vývoje. Nové technologie a vyvýjející se techniky a styly významě ovlivnily jejich design. V minulosti lidé toužili mít univerzální nástroje, které by mohli používat na ledopádech i pro klasický alpinismus. Potřeba zapichování cepínu do sněhu z velké části ovlivňovala a diktovala vzhled a proto většina zbraní do ledu měla rovnou násadu, nebo rovnou a mírně zahnutou v dolní části. První takové zbraně do ledu Petzl-Charlet byly modely AXAR a PULSAR. S rostoucí popularitou lezení na ledopádech si zákazníci žádali speciální nástroje pro lezení v ledu.

A tak začaly přicházet zbraně s prvky, které se objevují na cepínech dodnes. Petzl byl mezi prvními, kdo začal tvarovat násady a hroty, a přizpůsobovat tak ergonomii extrémnímu lezení v ledech. A tak po různých experimentech přichází na trh postupně modely AZTAR a po jejich inovaci první model QUARK. Když si lezci vzali poprvé do hor nové speciální zbraně, uvědomili si, že moderní design prostě funguje lépe, přinejmenším se s novými zbraněmi leze mnohem lépe než s jejich předchůdci. S novými cepíny se začíná měnit i technika lezců a začínají se lézt stále extrémnější ledy, od nakloněných ploten se přechází do kolmějších a v poslední době hlavně stále převislejších ledů. Petzl reaguje na Petzl Quark Ergovývoj technik modelem QUARK ERGO, který překvapuje svojí ergonomií a nečekaným tvarem rukojeti. Tento cepín je určen speciálně pro lezení bez poutek, které až do této doby nebylo populární. S příchodem závodů a lezení v extrémních ledech se poutka přestávají používat. Tvar a úhly násady, rukojeti a hrotů byly vypilovány k dokonalosti a daly vznik novému modelu, který je používán v nezměněné podobě dodnes. Je to nejznámější a nejoblíbenější cepín Petzl NOMIC. Tvar a ergonomie tohoto modelu je dovedena k takové dokonalosti, že všichni ostatní výrobci cepínů s malými odchylkami převzali tento tvar a v součastnosti se všechny cepíny podobají Nomicu od Petzla. V posledních několika letech přichází do obliby nová disciplína zvaná drytooling. Vlivem oteplování a úbytku ledů lezci začínají kombinovat lezení v ledu s lezením na skále. Této nové disciplíně se přizpůsobuje i materiál. Mění se hlavně hroty, které na tvrdé skále dostávají zabrat. 

Nejdůležitější funkcí cepínu do ledu je jeho švih. Tento kyvadlový pohyb při švihu je závislý na mnoha faktorech, včetně tvaru násady, úhlu rukojeti a hmotnosti hlavy. Většina moderních cepínů má podobný švih, který má bod otáčení kolem malíčku. Vzhledem k tomu, že v současnosti mají cepíny podobně tvarované násady, je to často hmotnost hlavy a velikost rukojeti, co odlišuje švih u jednotlivých značek. Existují různé teorie, jaký švih by se měl používat. Cepín, který není správně vyvážený úměrně vaší síle, vám bude ubírat energii. Někteří lidé mají rádi těžší hlavu, protože vyžadují menší švih (a tím méně energie) k proniknutí do ledu.
Nevýhodou těžké hlavy cepínu je, že švih nad hlavou bere více energie. V důsledku toho někteří lidé preferují lehčí cepíny, protože mohou švihnout několikrát, aniž by se vyčerpali. Nevýhodou lehkého cepínu je, že musíte švihnout silněji, abyste prorazili led. Opět platí, že nejlepší je vyzkoušet si, jaký styl vyhovuje nejlépe vaší síle a technice. To vyžaduje lezení s různými typy cepínů a může to chvíli trvat, než najdete ten správný model.

   


V roce 2010 představuje Petzl sérii nových modelů QUARK, NOMIC a ERGO, které mají stavebnicový systém hlavy, u kterého je možné měnit hroty pro lezení v ledu a drytooling. Navíc mají snímatelná závaží, která se přišroubují na hrot. Můžete si cepín vyvážit tak, jak vám to vyhovuje pro váš švih. Výhodou této konstrukce je, že máte dva typy švihu (úderný s těžkou hlavou, nebo extrémně lehký) v jednom jediném modelu. Cepín QUARK je stavebnicově upravitelný a můžete ho používat jak pro technické alpské lezení, tak pro klasické lezení v ledu. Je to oblíbený univerzální pomocník pro mnoho lezců.

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo