Vertical - logo
Maglajz logo

Čelovky - retro vzpomínky s Petzlem

uveřejněno

02.12.2015

Vzpomínky na první modely čelovek Petzl.

Čelovky - retro vzpomínky s Petzlem

 

První čelovou svítilnu sestavil Paul Petzl v roce 1973. Napadlo ho, proč vlastně horolezci, kteří vyráží časně ráno k nástupu do stěn, nepoužívají svítilny na hlavě a sestavil první "petzlovku". Stejný nápad mělo více lidí v různých zemích. I zlaté české ručičky si doma sestavily podobně vypadající čelovky. Ale Paul Petzl to dovedl do konce a začal čelovky vyrábět sériově a dovedl je k současné dokonalosti.

Cílem našeho článku ale není uvádět přesná data, kdy který model přišel na trh a jaké měl parametry. Rádi bychom si trochu zavzpomínali na časy ne zas až tak dávné, a mladším ročníkům zase naopak ukázali, jak a čím se dříve svítilo. Jednoduše řečeno zpočátku se někdy od roku 1995 až do roku 2004 vyrábělo několik základních modelů, které používaly standardní,  nebo halogenové žárovky. Jako zdroj sloužily tužkové, mikrotužkové, nebo ploché (4,5V) baterie. U beltových modelů se ještě přidávaly dobíjecí akumulátory. V roce 2004 přišel převratný objev v podobě svítících LED diod a Petzl uvádí na trh první čelovku s názvem TIKKA. Od té doby urazily čelovky Petzl velký kus cesty a dalo by se říci, že za poslední 3 roky čelovky poskočily o velký kus dopředu. Výkon se šplhá do neuvěřitelných čísel, ale je stále brzděn použitelností zdroje. Vývoj baterií a akumulátorů za vývojem LED pokulhává a tak najít dostatečně lehký a přitom účinný a dlouhotrvající zdroj pro výkonné čelovky je problém.

Vraťme se ale zpět do dob minulých. Nejúspěšnějším a také nejvíce používaným modelem čelovky byla známá Zoomka, tedy Petzl ZOOM. I když byla docela objemná, byla výjimečně odolná a spolehlivá. Její verzi s beltem používají dodnes někteří musheři v odlehlých částech Kanady a Aljašky. Nejoblíbenější čelovkou se však stala modelová řada TIKKA, která má v současnosti už několikátou modifikaci a její výkon se neustále zvyšuje.

Parametry čelovek z roku 1995

petzl čelovky

Čelové svítilny Petzl používali lidé v extrémním prostředí jak pro překonávání limitů a dosažení svých snů, tak i k záchraně lidských životů a k práci. A to platí dodnes. Čelové svítilny Petzl nadále svítí lidem na cestu.

Dodo Kopold
Jan Kopka
Dodo Kopold - Karakoram, Great Trango 2005
Jan Kopka - vítěz maratonu IDITAROD 2007
   hasiči  
 Cvičení záchranářů 2006
 Cvičení záchranářů 2006

 

Úspěšné modely čelovek Petzl.

Zpět na seznam

» Kvalitní služby zákazníkům «

Vertical Trade je jediný oficiální distributor vybavení a školení Petzl pro ČR a Slovensko

Vertical Trade s.r.o. je firma zabývající se dovozem a distribucí vybavení pro horolezectví, kemping, turistiku, a osobních ochranných prostředků pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V České republice a na Slovensku zastupuje přední světové výrobce tohoto vybavení - značky Petzl, Cascade Designs (MSR, Thermarest, SealLine, Platypus), Montane, Chillaz, Mountain House a Vipole. Zboží dodáváme do všech outdoorových sítí a prodejen po celé ČR a SR. Více o firmě Vertical Trade.

Poradíme a prodáme vybavení značky PETZL pro sportovní lezení, horolezectví a vysokohorské lezení (zajišťujeme také záruční a pozáruční servis). Dále Vám nabízíme vybavení pro turistiku a pobyt v přírodě jakou jsou karimatky, čelovky, batohy, stany i oblečení od dalších námi zastupovaných značek.

Odborně Vám poradíme při výběru osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou (postroje, blokanty, slaňovací brzdy, karabiny, tlumiče a zachycovače pádu, lana, atd.). Značka PETZL a další námi zastupované firmy mají ve svém výrobním programu rovněž vybavení pro armádu a bezpečnostní složky.

Weblogo